Készült: 2024.09.23.19:46:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

340. ülésnap (2014.02.04.), 214. felszólalás
Felszólaló Dr. Apáti István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:02


Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. APÁTI ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen. Ezen túlmenően szeretnék olyan észrevételeket megtenni, amelyeket korábban már megfogalmaztam, de igazából vagy semmilyen választ nem kaptam rájuk, vagy legfeljebb kitérő jellegű válaszokat. Jelesül, hogy nemcsak kiskapuk maradtak a rendszerben továbbra is a fogyasztók számára, hanem nagykapuk, és ezeket egyre szélesebbre nyitották vagy eleve be sem zárták, nyitva maradtak.

A teljesség igénye nélkül megint el kell mondanom a gáz fűtőértékével kapcsolatos észrevételeket. Tudom, államtitkár úr nekem decemberben is válaszolta, hogy 7 percenként ellenőrzik a gáz minőségét - emlékszem erre a pontos adatra -, viszont jeleznem kell, hogy már a választási kampány szerves részét képező piaci standolásaink, utcabejárásaink, fórumaink alkalmával szinte kivétel nélkül mindenki jelezte, főleg természetesen a háziasszonyok, hogy egyre pocsékabb a gáz fűtőértéke. Továbbra is azt veszik észre, hogy adott mennyiségű víz felforralásához lényegesen tovább kell égetni a gázlángot, ez pedig nyilvánvalóan hatástalanítja a rezsicsökkentés kedvező hatásait. Hiszen hiába olcsóbb a gáz köbméterenkénti ára, hiába csökken most akár megint 6,5 százalékkal, ha több kell belőle, akkor ugyanott vagyunk, ahol a part szakad.

Aztán, felhívtam már korábban az önök figyelmét arra, erre már Szilágyi képviselőtársam nemrég kitért, hogy a karbantartási és az állagmegóvási kötelezettségekkel is komoly problémák vannak, ugyanis több gázszolgáltató külterületi vezetékszakaszokat vagy vezetékrészeket háromévente ellenőriz, a belterületieket pedig egy- vagy másfél- vagy kétévente. Ezeket fele- vagy harmadennyi időszakonként kellene ellenőrizni. Ez azért is hátrányos, mert ha valamikor ezeket állami tulajdonba visszavesszük, akkor sokkal többet kell majd költeni a karbantartásukra, állagmegóvásukra. Itt tehát megint jelentős összegeket tudnak megtakarítani a közműcégek.

Aztán ott van a csoportos létszámleépítések ügye. Tavaly ősszel csak Debrecenből az E.ON, ha jól emlékszem, több mint ötven munkavállalót küldött el. Ezek sajnos nem egyedi esetek, az idén év elején is arról szereztem értesülést, hogy állítólag a Tigáz is komolyabb leépítésekre készül, sorban küldi el dolgozóit, pontosan a rezsicsökkentés miatt. Aztán ott van a két nagy klasszikus kérdés, az első helyen lévő legnagyobb rezsitétel, az alapvető élelmiszerek megvásárlása, és a második legnagyobb rezsitétel a fűtés ma Magyarországon. Továbbra is tartjuk azt a kijelentésünket, hogy azok az ingatlanok, amelyek csak fával fűthetőek, vagy azért, mert műszakilag nincs más lehetőség, vagy azért, mert ez a leggazdaságosabb fűtési mód, semmilyen könnyítést nem kapnak. A fafűtésű ingatlanok tulajdonosai az igazi nagy vesztesei a rezsicsökkentésnek.

Mert hogy az előbb említettekhez csatlakozzak, azt kiegészítsem, nemcsak a nagyfogyasztóvá minősített lakóházi tömbök, hanem ők is kimaradtak mindenfajta rezsicsökkentésből. Hiszen az áfacsökkentés eszközével sem éltek. Javasoltuk, ugye, többször elmondta a Jobbik a 27-ről 5 százalékra való csökkentést, az 5 százalékos áfamértéket. Esetlegesen a hatósági árszabályozás lehetőségét is felvetettük, próbáltunk segíteni önöknek, próbáltunk a közös gondolkodás, a kollektív bölcsesség útjára lépni, nem történt semmilyen könnyítés. Nem tartjuk elfogadhatónak, hogy most 2 milliárd forintot szánnak szociális faprogramra, ami, valljuk be őszintén, inkább kampányfaprogram.

Hiába mondják azt, hogy eddig 1 milliárd forintot költöttek, és a 2 pont ennek a kétszerese, de higgyék el nekem, könyörögve kérem önöket, beszéltem jó néhány Mátészalka környéki település polgármesterével is, az igényeket legfeljebb családonként, mondjuk, 2-3 hétre fedezi a 6 hónapig tartó fűtési szezonban. És nagyon sok olyan család van, amelynek nem tudnak adni, pedig rászoruló lenne, mert nincs annyi fa, amennyi az igényeket képes lenne kielégíteni. Egyébként is, kimutatások és felmérések szerint... (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) Hát, lehet, hogy önök szerint nem így van, csak az a helyzet, hogy önök elmondanak valamit a kormánypropaganda keretében, én meg annak az ellenkezőjét tapasztalom a lakosság körében. Nagyon sok rászoruló embernek nem jutott vagy egészen elenyésző mennyiségű fa jutott.

Ezek tények, higgyék el! Ez nem rosszindulatú áskálódás vagy az önök kampánystratégiájának a Jobbik részéről való hatástalanítása, hanem az igazság kimondása. Lehet, hogy hatékony lehetne ez a szociális vagy kampányfaprogram, mindegy, hogy minek nevezzük, ha lényegesen nagyobb összeget fordítanának rá, a dupla mérték az eddigiekhez képest még mindig nagyon kevés. Arról már nem is beszélve, hogy milyen víztartalmuk van ezeknek a fáknak. Ráadásul a fűtőérték, a fűtési hatékonyság is, pláne egy hagyományos fűtőberendezést tekintve megkérdőjelezhető.

Az alapvető élelmiszerek áfacsökkentése terén sem történt semmilyen áttörés. Hát, ha jól emlékszem, Németországban 7 százalék az alapvető élelmiszerek áfatartalma. Az más kérdés, hogy a németek milyen kört húznak meg, milyen körbe sorolják az alapvető élelmiszereket, vagy mit tekintenek alapvető élelmiszernek. Erről lehetne akár a tágítás, akár a szűkítés irányában értelmes vitákat folytatni, bár már ott tartanánk, ugye, attól függően, hogy mennyire széles vagy mennyire tág kört veszünk az alapvető élelmiszerek kategóriájába, 70 és 200 milliárd forint közötti bevételkiesést jelentene, viszont óriási esélyt és óriási és valódi rezsicsökkentést jelenthetne a családoknak.

Mert elmondtam már önöknek, hogy vitatkozhatunk mi itt pró és kontra, radikális oldalról, jobbról, balról, mindenhonnan, középről is, végső soron teljesen egyszerű a történet. Az emberek pénztárcája és az emberek gyomra fogja eldönteni, ennyire nyersen kell fogalmaznom, hogy önöknek lesz igazuk vagy nekünk. A rezsicsökkentés beváltja-e a hozzá fűzött reményeket vagy sem. Amennyiben az emberek azt érzékelik, hogy a hó végén több jut élelmiszerre, többet tudnak, és könnyebben tudnak alapvető élelmiszerekhez jutni, mert a legtöbb családban sajnos ma már ez a kérdés, akkor örülünk, akkor önöknek lett igazuk. Ha több marad a pénztárcában, akkor is a kormánynak lett igaza.

Én azonban azt látom, hogy az esetek döntő többségében hiába mutatható ki kétségtelen csökkenés a villanyszámlán, a gázszámlán, a távhőszámlán, végeredményben az egyre emelkedő élelmiszerárakra és az egyéb, nem csökkentett vagy nem kellően csökkentett rezsitételekre annyival többet kell elkölteni az embereknek, a magyar családoknak, hogy végső soron nincsenek előrébb, akár a nyugdíjasok, akár a munkavállalók, akár a fiatalok. A családalapítás előtt álló fiatalok erről panaszkodnak. Nem vagyunk mi ellendrukkerek. Csak higgyék el, hogy teljesen más tapasztalataink vannak nekünk, mint amilyenek önöknek. És ezek is abszolút jó szándékú, a gyakorlatból, a mindennapi életből vett olyan javaslatok, amelyeket érdemes lenne önöknek megfontolni, és bezárni azokat a lehetőségeket, azokat a nem is kicsi, hanem, ahogy mondtam, nagykapukat a cégek előtt, hogy vissza tudják húzni akár közvetlenül vagy közvetve a rezsicsökkentés hatásait, akár a saját munkavállalóikon, akár a fogyasztókon. Ebben lényegesen több előrelépést várunk a kormánytól.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai