Készült: 2024.09.21.05:21:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2015.06.15.), 284. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:04


Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Folyamatos forráskivonás zajlik az egészségügyben. Az a baj, az a baj, tudják, hogy teljesen mindegy, milyen időszakokat hasonlítunk egymáshoz, hogyha időben előrehaladva kevesebb pénz megy az emberek gyógyellátására, az emberek egészségének a megőrzésére. Most, jelen pillanatban, 2015-öt élve nagyjából 380 milliárd forinttal kellene több pénz bent legyen az egészségügyben, hogy azon a szinten legyünk, ahol 2010-ben voltunk. Nem, nem akarom szapulni azt, ami most van, nem, sokkal inkább arra akarom biztatni önöket, hogy gondolják felül mindazt, amit csinálnak.

Még nem fogadták el a 2016-os költségvetést, gondolják felül, és ennek eredményeképpen, mondjuk, legalább két-három területen, az egészségügyben, az oktatás színterén, nem mondok többet, legalább ezen a két területen változtassanak az eredeti előirányzati számaikon, változtassanak, mert egyébként semmi nem fog teljesülni abból, amiről államtitkár úr a bevezető expozéjában 40 percen keresztül beszélt. Nem, mert akkor a várólisták sem fognak javulni, nem lesz olyan várólista, mint amilyet szeretnénk, hogy ne legyen várólista, vagy minél rövidebb legyen az a várólista. Hogyha prevenciót nem alkalmaznak, akkor a vastagbél-daganatos emberek esetében, ami néhány százmillió forintot igényelne csak annak érdekében, hogy megfelelő diagnosztikai eljárásokat el lehessen végezni, rengeteg embernek az életben maradását hozhatná. Tudják, államtitkár úr biztos tudja, több mint 5 ezer ember hal meg egy adott esztendőben pontosan ennek az eredményeképpen, mármint annak az eredményeképpen, hogy azt a 600-800 millió forintot nem teszik bele a rendszerbe, ami a megfelelő diagnosztikai eljárások elvégzését szolgálná.

És, tudják, még az is szükséges ehhez, hogy azok az emberek, akik az egészségügyben dolgoznak, azok megbecsültek legyenek, azok az emberek ne a magyar átlagbér alatti jövedelempozícióban helyezkedjenek el. Nem véletlenszerű, hogy megindult tömegesen az elvándorlás, hogy megnégyszereződött három-négy év leforgása alatt az elvándoroltaknak a száma. És, tudják, aki egyszer elment, azt hazahozni bármilyen programokkal sokkal nehezebb, mint azt megelőzően itthon tartani.

Egy szó mint száz, ha belenéznek, hogy mi történt 2010 után a bérek tekintetében, akkor látják, tudják önök is: 2011-ben nagyjából 40-50 ezer forintot vettek el egy évben egy egyszerű egészségügyi dolgozótól. 2012-13-ban mindazt, amit adtak adott esetben, azt nem alapbéresítették, úgyhogy az utána el is szállt. 2014-re érve meg odajutottunk, hogy mintegy 25 ezer forinttal kevesebb az a pénz, ami az átlagjövedelemhez képest az egészségügyben fellelhető.

Egy szó mint száz: prevenció, mindezek mellett béremelés és több pénz az egészségügyben. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Úgy van! ‑ Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai