Készült: 2024.04.26.04:56:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2012.11.06.), 97-99. felszólalás
Felszólaló Kalmár Ferenc András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:58


Felszólalások:  Előző  97 - 99  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KALMÁR FERENC ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A 2002 és 2010 között hivatalban volt szocialista kormányok súlyosan eladósították az országot, ezen nyolc év alatt 50 százalékkal nőtt hazánk GDP-hez mért államadóssága. Az államadósság növekedését nem a nemzetközi gazdasági folyamatok, hanem a szocialista kormányok hibás, rossz gazdaságpolitikai döntései okozták.

Medgyessy Péter elismerte, hogy kormánya 2002-ben egy jó állapotban lévő gazdaságot vett át, sőt emlékszem, hogy a 2002-es kampányban azt mondta, hogy olyan állapotban van a magyar gazdaság, hogy 2007-ben be lehet vezetni az eurót. Ezzel szemben Bajnai Gordon 2009-ben már gazdasági összeomlásról beszélt. Mindez egyértelműen bizonyítja, hogy súlyos felelősség terheli Medgyessy Pétert, Gyurcsány Ferencet, Bajnai Gordont, illetve kormányait.

Az elhibázott költségvetési politika és pénzügyi gazdálkodás odavezetett, hogy 2008 őszén hazánkat az IMF által nyújtott hitel mentette meg az államcsődtől. Az egymást követő megszorító csomagok ellehetetlenítették a gazdasági növekedést, növelték a munkanélküliséget, és ezzel növelték az államadósságot. Magyarország hitelessége mélypontra került a gazdasági adatok folyamatos meghamisítása, illetve a költségvetési hiány hamisítása miatt.

Ma ennek a bűnnek, vagyis az ország eladósodásának következményeit viseli minden magyar ember és család. Munkájukból nem saját maguk gyarapodnak, hanem a külföld profitál, hiszen a személyi jövedelemadó minden tizedik befizetett forintjából hetet elvisz az államadósság.

(13.50)

Az államadósság 2002 júniusa és 2010 márciusa között 50 százalékkal növekedett, vagyis a bruttó hazai termék 53 százalékról 80 százalék fölé. A tények alapján megállapítható, hogy 2002-ben az első Orbán-kormány a gazdaságot magas növekedéssel és csökkenő, a maastrichti 60 százalékos szint alatti államadósság-rátával adta át, az utána következő szocialista kormányok viszont a végletekig eladósították és kiszolgáltatottá tették az országot. A maastrichti küszöböt 2005-ben léptük át, majd folyamatosan távolodtunk az eurózóna-tagsághoz szükséges szinttől. Versenytársainkkal, a visegrádi országokkal összehasonlítva egyre versenyképtelenebbé vált a magyar gazdaság. A szélesedő szakadék a bevételi és kiadási oldal között tovább növelte Magyarország eladósodottságát. A problémát tovább súlyosbította, hogy az eladósodás egyre nagyobb mértékben devizában történt. A maastrichti államadósság devizaaránya a 2002-es 25 százalékról 2010 szeptemberére megközelítette a 47 százalékot.

De nemcsak az állam, hanem a családok is eladósodtak, szintén külföldi devizában. A bankok előszeretettel ajánlották lakásépítésre és más célokra ezeket a hiteleket. A kormány nem tett semmit ennek megakadályozására. További adósságnövelést generáló tétel az... (Az elnök csenget. - Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Kaptunk két percet a Fidesztől. (Közbeszólás a KDNP soraiból: Hármat.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az időt beszámítom. Csak jelzés alapján nem jelentettem be, két percet a Fidesz az időkeretéből átad Kalmár Ferenc úrnak, a KDNP részére. Köszönöm.

KALMÁR FERENC ANDRÁS (KDNP): Köszönöm szépen. (Közbeszólások az MSZP és a Jobbik frakciójából.) További adósságnövelést generáló tétel az MNB kiegyenlítési tartalékának feltöltése, ami a vizsgált időszakban a teljes adósságnövekmény 3 százalékát, azaz 372 milliárd forintot tett ki. A vizsgált 8 év adathamisításokkal, túlköltekezéssel, magas államháztartási hiánnyal és növekvő államadóssággal járó politikája miatt a 2008-ban élesedő pénzügyi válság az országot olyan kiszolgáltatott helyzetben találta, hogy csak nemzetközi hitelek segítségével tudtuk elkerülni az államcsődöt. A mostani kormány kénytelen volt reformokat bevezetni, hogy elkerüljük a görög utat. Pedig mindenki tudja és tudta, meg a jövőben is tudni fogja, hogy reformokat akkor kell vagy kellene bevezetni, amikor növekedés van. A környék növekedett, mármint az ország környéke, mi sajnos nem.

Összefoglalásképpen el lehet mondani, hogy az államadósság drámai mértékű növekedését nem nemzetközi gazdasági folyamatok, hanem a szocialista kormányok hibás, rossz gazdaságpolitikai döntései okozták. Ezen döntések hátterében részben alkalmatlanság, részben pedig a magánérdekek közérdek fölé helyezése volt. Ezenkívül, ha egy gondolatba foglalnám össze a vita lényegét, gazdaságpolitikájukkal a hatalom megtartása érdekében felélték a jövőt. Ezt nemcsak mi, hanem sajnos még gyerekeink és az ifjak, akik most itt ülnek a karzaton például, érezni fogják.

Köszönöm. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  97 - 99  Következő    Ülésnap adatai