Készült: 2024.09.22.11:21:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2005.04.26.), 182. felszólalás
Felszólaló Fülöp István (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÜLÖP ISTVÁN (független): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Hétfő délelőtt leváltotta Németh Imrét a miniszterelnök. Egyik szemem sír, a másik nevet. Gyurcsány három év után belátta, hogy alkalmatlan ember állt az FVM élén. Már több mint egy hónapja, hogy aláírta a megállapodást a Magosszal, de igencsak akadozva tartják be az általuk vállaltakat. Nemsokára új agrárminisztere lesz az országnak Gráf József személyében.

Mit hoz a jövő a gazdálkodók számára ezzel a miniszterváltással? Még nem tudni. Azt gondolom, semmi jóra nem számíthatunk. A mezőgazdaság szereplőinek végérvényesen csalódniuk kellett Gyurcsány Ferenc miniszterelnökben, aki kézjegyével látta el a március 13-án aláírt dokumentumot, ami utolsó reményük és esélyük volt a talpon maradásra.

Az Európai Unió fennállása óta még egyetlen alkalommal sem fordult elő az a helyzet, hogy az alanyi jogon járó területalapú támogatásokat a kormányzatok ne továbbítsák a jogosult gazdáknak. Ezzel a lépésével a kormány komoly versenyhátrányba hozta a gazdálkodókat, most már a csatlakozó országok agrárgazdálkodóival szemben is. Úgy látszik, a kormány csak időt akart nyerni az agrármegállapodás aláírásával, de eszük ágában sem volt betartani azt.

Mit ér az önök szava és aláírása? A gazdákat arra buzdítom, hogy jogi úton érvényesítsék követeléseiket a kormánnyal szemben. Amennyiben április 30. után továbbra sem történik semmiféle érdemleges kormányzati intézkedés a helyzet rendezése érdekében, kénytelen leszek az Unió csalás elleni hivatalához fordulni.

Április 11-én még mindig 9121 gazda vár a megállapodásban rögzített pénzére. A tavaszi munkák pénzt igényelnek, az időben el nem végzett munka az egész termést tönkreteszi. Bátran kijelentem, hogy a kormány mezőgazdaságból bukásra áll, három nap múlva pedig vizsgáznia kell: április 30-án lejár a területalapú kifizetések határideje.

Most pedig egy-két konkrét példát hoznék a megállapodásból, amit nem teljesítettek. Szó szerint idézem: “A miniszter vállalja, hogy a 2004-es területalapú támogatások - SAPS -, valamint a kiegészítő nemzeti támogatások - top-up - kifizetése március 20-ig megtörténik, mindazon kérelmek esetén, ahol nem merült fel, vagy 2005. március 1-jéig tisztázódott az eltérés. A megjelölt határidőig esedékes kifizetés mértéke a SAPS-nál 14 395 forint/hektár, a nemzeti kiegészítő támogatás 7000 forint/hektár.

Sajnos már rögtön az első pontban vannak teljesületlen ígéretek. A megállapodás óta újabb három hét telt el, és a hírek szerint még mindig tízezer termelő vár a pénzére.

Mi az oka ennek a késlekedésnek? Azt kell feltételeznem, hogy ez már szándékos. A minisztérium mindig az MVH által elbírált kérelemszámot közli, pedig az MVH által elbírált kérelem átkerül a Kincstárhoz, ahol még néhány napig pihentetik, és csak ezután továbbítják a gazda bankja felé, és csak ezután jelenik meg a gazda számláján.

Mikor kerül kifizetésre a SAPS fennmaradó 20 százaléka, és a 20 százalékból hány százalék kerül majd kifizetésre?

Az 5. pontból idézek: “A miniszter vállalja, hogy a SAPARD-támogatások kifizetését az eljárási szabályok életszerű alkalmazásával felgyorsítja. A felek egyetértenek abban, hogy az elbírálásnál a célprogramok közül a szántóföldi agrár-környezetgazdálkodási és az ültetvényekre vonatkozó célprogramcsoportok időbeli elsőbbségét indokolt biztosítani. A gazdának tudnia kell, hogy tavasszal milyen munkálatokat végezhet azokon a pályázatban megjelölt földterületeken, ahol a célprogram elindítását tervezi. Ha nem nyer, akkor a beruházást nem a célprogramban megjelölt feltételekkel kezdi el.ö

A 19. pontból is idézek: “A miniszter vállalja, hogy az áruk szabad áramlása követelményének megtartásával, a magyar termelők által előállított termékek védelme érdekében a jelenleg hatályos jogszabályok szigorúbb alkalmazását biztosítja.ö

A 19. pontban foglaltakkal az a helyzet, hogy a támogatás továbbra is a multinacionális cégeké, és nem a termelőké. Az állatjóléti támogatás ügyében a felvásárlási árakat egyre lejjebb állapítják meg. Az uniós piacok egyirányúak, a magyar terméket nem védi semmi. Nincsen gazda, szétszéled a nyáj.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai