Készült: 2024.05.18.23:16:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2003.09.22.), 302. felszólalás
Felszólaló Balla Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALLA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Hallgatva a mai vitát, sokszor azt lehetett hallani, hogy nem jól gazdálkodott az előző kormányzat. Úgy gondolom, hogy egy példán keresztül be lehet mutatni azt, hogy a gazdálkodás rendjén volt. Bár nem tűnik nagy példának a Külügyminisztérium működése, de ha végignézzük azt, hogy a működését az ÁSZ-jelentés hogyan értékelte az előző évben, akkor el lehet mondani, hogy gazdálkodási téren a legtöbb minisztérium jól működött.

Részint megközelítve, a Külügyminisztériumnak az Állami Számvevőszék által vizsgált 2002. évi költségvetése az érvényes jogszabályok betartása mellett zajlott, összegezhető az ÁSZ-jelentés. Az intézmény szabályozottsága alapvetően megfelelő, és javuló tendenciát mutat. Ebben benne van az is, hogy az elmúlt években a Külügyminisztérium működésével kapcsolatban több elmaradt intézkedést is meg kellett oldani, meg kellett tenni több olyan alapvető feladatot, amellyel kapcsolatban addig a Külügyminisztérium működésében, ahogy mutatta az előző évek zárszámadása, több hiányosság is volt. Az előző időszakban, a polgári kormányzat idején ezek a hiányosságok megszűntek.

A költségvetési beszámolóban a Kincstártól való eltérések nagyrészt csak formai jelleget mutattak, ezek elsősorban a devizában való felhasználásból adódtak. Tehát tulajdonképpen az intézményi beszámoló a főkönyvi kivonattal megegyezett. Ezt is mutatja, hogy azok a bevételi és kiadási előirányzatok nagyjából megfeleltek azoknak az elvárásoknak, amelyeket megfogalmaztak abban az időben a költségvetési célok. Igaz, hogy módosítani kellett, ezek a módosítások részben magukban foglaltak olyan tevékenységeket is, amelyek elsősorban a külföldi, külképviseleti missziók fejlesztéséről, nagyobb beruházásokról is szóltak. Ebben az időszakban készítették elő a minisztériumban például nagyon fontos döntésként a brüsszeli misszió bővítését, illetve egy új misszió létrehozását, hiszen a kinti diplomatalétszám növekedése ezt az igényt mindenféleképpen megkövetelte.

Ettől függetlenül el lehet mondani, hogy természetesen, mint minden minisztériumban, bizonyos formai kérdésekben voltak hiányosságok, ezt meg is állapítja az ÁSZ-jelentés. Ezek között van például olyan, hogy a minisztérium szöveges értékelése a 2002. évi költségvetés végrehajtásáról megfelel a jogszabályoknak, de a minisztérium és az intézményei nem készítettek kiegészítő mellékletet, hanem szöveges beszámolóba ágyazták az adatokat, amelyek tulajdonképpen a valóságnak megfelelő adatok voltak. Ezekben a kérdésekben is kimutatható volt, hogy egy átgondolt, végiggondolt működtetése zajlott a minisztériumnak.

A folyamatosan fejlődő külképviseletek mellett több olyan intézkedés is megvalósult, ami elsősorban az ott dolgozó emberek munkakörülményeit, esetleg a szabadidejük eltöltésének a lehetőségét javította, amely azt is megmutatja, hogy ezeket a költségvetési kérdéseket, amelyeket annak idején meghatároztunk, a Külügyminisztérium megvalósította, az akkori vezetés - Martonyi-Németh-Bába-vezetés - megoldotta, és ezeket kimutathatóan korrektül végrehajtotta.

Tehát összességében elmondható, hogy a polgári kormány idején a külügyi vezetés, a Külügyminisztérium vezetése a jelenlegi Külügyminisztérium számára egy kiegyensúlyozott gazdálkodást hagyott, ahogy ezt az ÁSZ-jelentés is megerősíti.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai