Készült: 2024.09.21.01:05:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2011.02.21.),  83-90. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:21


Felszólalások:   73-82   83-90   91-98      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérem a tisztelt képviselőtársakat és a kormány képviselőit, hogy lehetőség szerint az időkeretet igyekezzenek betartani.

Vágó Sebestyén, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Mérlegeli-e a kormány az esztergomi képviselő-testület feloszlatásának kezdeményezését?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Vágó Sebestyén: Igen.) Igen, elfogadja a válaszadó személyét. Vágó Sebestyén képviselő urat illeti a szó.

VÁGÓ SEBESTYÉN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Mint ismert, az önkormányzati választásokon Esztergom lakosai egy fideszes többségű önkormányzati testületet és egy kétharmados többséggel megválasztott polgármestert választottak a város élére. Mára kimondhatjuk: a két fél képtelen az együttműködésre. Sorra születnek a kormányhivatal által is jogsértőnek nevezett rendeletek, határozatok.

A több mint 20 milliárdos adósság miatt a város élére adósságrendezési gondnokot rendeltek ki, akinek vélhetően szintén törvénysértő intézkedései is vannak. A pénzügyi gondnok jogszabálysértő intézkedései végett kifogással éltünk az eljáró bíróságnál.

A városnak nincs jegyzője, hiszen az újonnan kinevezett jegyzővel szemben összeférhetetlenség merült fel. A fideszes képviselők hangfelvételt készítenek a lakossági fogadóóráikról, aminek sem a célja, sem pedig a jogszerűsége nem tisztázott. Ennek a macska-egér párharcnak a vesztesei most is esztergomi polgárok.

Amikor Orbán Viktor miniszterelnök úr 2009-ben Esztergomban járt, azt mondta: "Ha a polgárok elégedetlenek az önkormányzatok munkájával, forduljanak a kormányhoz. Most viszont még nem vagyunk kormányon." Rétvári Bence államtitkár urat kérem, hogy közvetítse miniszterelnök úr felé ezt a mondatot.

Miniszterelnök Úr! Tehát a lakosság élt a lehetőséggel. Az esztergomiak engem kerestek fel - mint az egyik megyei országgyűlési képviselőt -, és kérték, hogy ha lehetősége van a kormánynak, segítsen Esztergomon, segítsen az esztergomi választópolgárokon, és kezdeményezze az Országgyűlés előtt az esztergomi önkormányzat feloszlatását. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.) Demonstrálandó az esztergomi polgárok akaratát, még a tavaly gyűjtött, több mint ezer aláírást át szeretném nyújtani a kérdés után államtitkár úrnak, ami még arról szólt, hogy a kormány tegyen valamit a tarthatatlan helyzet feloldása érdekében Esztergomban.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Szerintem képviselő úr is pontosan tisztában van az alkotmányban és az önkormányzati törvényben rögzített eljárásban foglaltakkal, hogy pontosan mi a menete az önkormányzatok feloszlatásának, hiszen itt azért a kormánynak egy közvetítői jogköre van. Ez az alkotmányban is szerepel, hogy az Országgyűlés oszlathatja fel az alkotmánnyal ellentétesen működő képviselő-testületet, és nyilvánvalóan itt az eljárásban még az Alkotmánybíróság véleményét is ki kell kérni.

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal törvényességi ellenőrzés keretében folyamatosan vizsgálja nyilvánvalóan az önkormányzat működését. Eddig két észrevételt tett azzal kapcsolatban, hogy a jegyzőkönyveket késedelmesen terjesztette fel a képviselő-testület a közigazgatási hivatalnak és a kormányhivatalnak, valamint az önkormányzat válságköltségvetésével kapcsolatban az anyagot átküldte az Állami Számvevőszéknek, és mivel az önkormányzattól nem jött válasz és nem jött intézkedés az abban foglaltakra, ezért a kormányhivatal az Alkotmánybírósághoz fordul ebben az ügyben.

A korábbi gyakorlat alapján és az Alkotmánybíróság véleménye szerint is akkor van alap arra, hogy alkotmányellenesnek ítéljük egy önkormányzat működését, ahol a határvonal húzódik a politikai nézeteltérés és az alkotmányossági szabályok be nem tartása között, amikor a saját szervezeti és működési szabályzatát sem tartja be az önkormányzat, tehát tartósan mellőzi annak a betartását, vagy pedig a másik eset, hogyha teljesen kilátástalan, hogy törvényesen működjön az önkormányzat a későbbiekben, például a képviselő-testület nem gyakorolja a saját hatáskörét, vagy pedig a döntéshozatalból jogellenesen kizárja a polgármestert.

Tehát ennek az eljárásnak kell végigmenni a különböző fázisokon, hiszen egy önkormányzat feloszlatása, pontosan az önkormányzati alapjogok és autonómia miatt nem olyan egyszerű dolog, és nem is olyan felületes döntés, hogy egyik pillanatról a másikra meg lehessen hozni. De ahogy mondtam önnek, bizonyos eljárások folyamatban vannak, tehát bízzunk mindnyájan abban, hogy előbb-utóbb valami konszenzus csak megszületik ott.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Vágó Sebestyén képviselő úrnak.

VÁGÓ SEBESTYÉN (Jobbik): Köszönöm a szót. Engem meglep államtitkár úr optimizmusa. Én nem igazán bízom a helyzet önmagától való rendeződésében Esztergomban. Egyébként köszönöm szépen, hogy idézte a törvényt, és kaptam egy kis jogi felvilágosítást. Tanultam én is jogot, és ismeretes vagyok a jogban valamilyen szinten, nem jogászként, csak a munkámból adódóan előfordult egypárszor, és tudom nagyon jól, hogy folyamatos jogsértések történnek az esztergomi önkormányzatban.

Éppen ezért ez jogalapot adna a kormánynak arra, hogy kezdeményezze ezt az eljárást. Másrészt pedig nem véletlenül hoztam ide Orbán Viktor miniszterelnök urat, mert ő maga ígérte meg, hogy az esztergomiak helyzetén, ha az önkormányzat munkájával elégedetlenek, személyesen, illetve a kormányával segíteni fog.

Ezt várják most jelenleg az esztergomi polgárok. Most elkezdhetnék sorolni törvénysértéseket, de nem teszem meg, ha kéri államtitkár úr, szívesen elmondom majd négyszemközt vagy akár nyilvánosan is. De csak annyit mondanék, hogy ha most a nemleges válasza megszületik a kormánynak, és nem tesznek semmit, akkor készüljenek arra, hogy egy olyan petíciót fogok legközelebb átnyújtani önöknek, amit a fideszes önkormányzati képviselők családtagjain és barátain kívül minden választópolgár alá fog írni.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Csak elismételni tudom önnek, amit a korábbiakban mondtam. A törvényeinkben van egy bizonyos eljárásrendje annak, hogy egy önkormányzatot hogyan lehet feloszlatni. Az elmúlt húsz évben van arra egy kialakult gyakorlat is, hogy mi az a helyzet, amikor ez már megérik. A kormánynak van benne egy közvetítő szerepe, az Alkotmánybíróságnak van benne egy véleményező szerepe. Ezeken végig kell menni, nem lehet egyik pillanatról a másikra ilyen döntést hozni.

Nyilván többek között van a jogszabályainkban egy ilyen időhúzó faktor, pontosan azért, hogy a feleket valahogyan megegyezésre bírja, és csak ultima ratióként adja meg annak a lehetőségét, hogy ki lehessen írni egy új választást, és úgy oldjuk meg a feloldhatatlan konfliktushelyzetet. De kérem önt is, hogy kísérje figyelemmel a különböző eljárásokat, akkor láthatja a kormányhivatal két észrevételét, az Állami Számvevőszék közreműködését, a kormány különböző intézkedéseit az előbb ismertettem önnel. Jogállami garanciák között élünk, azokat nem léphetjük át, ilyen sorrendben kell hogy ezek az eljárások megtörténjenek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   73-82   83-90   91-98      Ülésnap adatai