Készült: 2024.09.20.16:17:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 200. felszólalás
Felszólaló Juhász Ferenc (MSZP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 7:57


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ FERENC honvédelmi miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A közszolgálati rendszer átfogó megújítása és korszerűsítése keretében a közigazgatási, valamint a rendvédelmi szerveknél és a fegyveres erőknél szolgálati, illetve közszolgálati viszonyban állókra vonatkozó törvényi szabályozás felülvizsgálatának egyik kiemelkedő eredményeként négy évvel ezelőtt szintén az Országgyűlés őszi ülésszakán kezdődött meg a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvényjavaslat megtárgyalása.

Ahogy az több fórumon elhangzott, tárcánk a törvényjavaslat kidolgozásával biztosítani kívánta a Magyar Honvédség hosszú távú korszerűsítési tervében megfogalmazott állományszerkezet kialakítását és megőrzését. A közszolgálati életpályára vonatkozó kormányzati törekvésekkel összhangban kiszámítható szolgálati életpályát és pályaképet, ezzel együtt a honvédség feladataihoz, valamint a közszolgálat más területeihez igazodó illetmény- és ösztönzőrendszert kívántunk megteremteni. A törvény-előkészítés során alapvető cél volt, hogy a javaslat választ adjon minden olyan kérdésre, amely törvényi szintű szabályozást igényel.

A jelenlegi módosítandó, 2002. január 1-jén hatályba lépett törvény a hivatásos és szerződéses katonák szolgálati viszonyára vonatkozó szabályok közé beillesztette a köztisztviselői törvény által bevezetett új intézményeket, és ezektől csak a Magyar Honvédség sajátosságaira tekintettel és az indokolt mértékben tért el. A Hjt. hatálybalépése óta kisebb módosításokra ugyan sor került, de igazán jelentős módosítási igény csak az elmúlt évben merült fel, amikor egy új típusú haderő kezdte meg működését. Az önkéntes haderő kialakítását - mondom, az önkéntes haderő kialakítását -, illetve a honvédség tízéves fejlesztésének fő irányait meghatározó döntések a jelenlegitől lényegesen eltérő haderő- és állományszerkezet kialakítását határozták meg. Ezt a változást természetesen a jogállási törvénynek is megfelelően követnie kell. Ez volt a kiindulópontja az önök előtt fekvő törvényjavaslatnak.

Természetesen a kidolgozói munka összekapcsolódott a törvény hatályosulásvizsgálatával, amelybe a jogalkalmazók széles körét vontuk be. Vezetők, személyügyi szakemberek és a személyi állomány képviselői is tapasztalataikkal, javaslataikkal segítették az előkészítő munkát. Ennek eredményeként készült el a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvény, valamint a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló törvény kapcsolódó módosításairól készített törvényjavaslat.

A törvény filozófiájában jelentős változás nem történt. A törvény logikai rendje, a megfogalmazott célok alapvetően változatlanok. A jogalkotó szándéka a racionalizálás, valamint a bürokratikus elemek csökkentése. A módosítás fő irányai a következők: a javaslat a korábbi rendeleti szintű szabályozás kiváltásaként törvényi szinten szabályozza a hivatásos és szerződéses állomány mellett a harmadik állománykategóriát, az önkéntes tartalékos állományt is. Megadja ezen állomány fogalmi meghatározását, behívásának, felkészítésének és alkalmazásának alapvető szabályait, hiszen az önkéntes tartalékos szolgálatot vállalók az önkéntes haderő kiegészítését, utánpótlását hivatottak biztosítani.

(16.10)

Összhangban a közigazgatás egészére vonatkozó kormányzati döntésekkel, a javaslat továbberősíti a tervezhető életpálya és a tervezhető pályakép kialakítását, valamint arra ösztönöz, hogy az állomány többsége, elsősorban a legénység, illetve a tiszthelyettesek nagy része szerződéses legyen, valamint hogy az egyre fontosabb szerephez jutó tiszthelyettesek közül minél nagyobb arányban legyenek felsőfokú végzettséggel rendelkezők. A javaslat nyomán a Honvédelmi Minisztériumra vonatkozó felső szintű döntések végrehajtása, illetve az elvárt nagyobb mobilitás érdekében könnyebb lesz a különböző beosztási szintek közötti átjárhatóság és az átmenet.

Pontosításra, átdolgozásra kerültek az előmeneteli rendre vonatkozó szabályok is, növekedett a szerződéses jogviszony minimális időtartama, és a korábbiakhoz képest pontosítottuk a szabályozást a nemzetközi kötelezettségek teljesítéséhez kapcsolódó sajátosságok, eltérő szabályok, követelmények miatt. A javaslat a külföldi műveleti területen való alkalmazás miatt szükségszerű tilalmakat, illetve korlátozásokat, valamint a NATO-együttműködésre kijelölt, illetve a felajánlott erők alkalmazásához kapcsolódó alapjogi változásokat, elsősorban pontosításokat tartalmaz.

A tervezet ezen speciális katonai feladatrendszerrel kapcsolatban a jelenlegi szabályozás alapulvételével, de lehetséges egyszerűsítésével gondoskodik a szolgálat és az állomány tagja érdekének védelméről. Többek között kiterjesztjük a szolgálati viszonyról történő lemondás tilalmának eseteit, valamint az érintett beleegyezését nem igénylő szolgálatteljesítési formákat. Az új rendelkezések a külföldi szolgálatra vezénylés lehetséges időtartamát csökkentik, ugyanakkor a vezénylés jogkörét főszabályként az állományilletékes parancsnokhoz telepítik.

Pontosításra kerültek a fegyelmi eljárásra vonatkozó szabályok is. A módosítás biztosítja a büntető-, illetve a szabálysértési és fegyelmi eljárások egymástól függetlenül történő megindításának lehetőségét. Lehetővé teszi, hogy nemzetközi szervezet által vezetett vagy más, többnemzetiségű missziókban kiadott, a részt vevő nemzetek katonáira is kötelező szabályok megsértésének elbírálására fegyelmi eljárás keretében legyen lehetőség. A javaslat a kiemelt munkáltatói jogkörök egy részét a katonai struktúrára jellemző szigorú hierarchikus rendet nem érintve, de a vezetői hatáskörök gyakorlását megkönnyítve alacsonyabb szintre helyezi. A csapattagozati szinten mindez az operativitás és a hatékonyabb vezetés biztosításának irányába tett igen fontos lépés. A változások erősítik a közép- és a végrehajtói szinten a vezetők jog- és hatáskörét is. A javaslat pontosítja a nyugállományúak egyenruha-viselési szabályait, figyelve a szerzett jogok védelmére, valamint az egyenruhához fűződő hagyományos értékek megőrzésére.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az a törvényjavaslat címéből is kiderül, a Hjt. mellett javasoljuk módosítani a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló törvény egyes rendelkezéseit is, ugyanis a törvény hatálybalépése óta eltelt időszakban nyilvánvalóvá vált, hogy kisebb pontosításokra van szükség. Itt kapott helyet a társadalombiztosítás ellátásaira és a nyugdíjra, magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi törvény módosítása is, amely szükségszerűen kiterjeszti a tb törvényi hatályát az önkéntes tartalékos állományra is.

Tisztelt Ház! Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a törvényjavaslatot tárgyalják meg, és módosító javaslataikkal segítve, azt fogadják el.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai