Készült: 2024.09.21.06:06:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 16. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Kedves Képviselő Úr!

Nem új keletűek ezek a dolgok, hiszen a nyugdíjas-társadalom és az őket képviselő szervezetek vezetői évek óta mondják. Pontosan tudtuk, hogy igazságot kell szolgáltatni a nyugdíjas-társadalomnak, mert a rendszerváltás előtt megállapított nyugdíjak sajnos értéküket vesztették. A nyugdíjas-társadalom képviselői évek óta mondják a nyugdíjasszlengben csak úgynevezett “rossz évekbenö megállapított nyugdíjak esetében, hogy bizony 1991 és 1996 között a jogszabályi háttér változása miatt nagyon sok nyugdíjas került hátrányos helyzetbe. Hiszen ugyanazon szolgálati idő mellett és ugyanolyan járulékfizetés mellett ugyanabból a szakmából teljesen eltérő nyugdíjat kaptak csak azért, mert valakinek például 1993-ban állapították meg a nyugdíját, másnak pedig 1999-ben.

A nyugdíjas-társadalom képviselői évek óta mondják, hogy bizony, akinek nem állt módjában szolgálati időt szerezni, azok vannak a legnehezebb helyzetben. Tudjuk mindannyian, hogy az ötvenes-hatvanas években a falusi asszonyok nem jártak gyárakba, hivatalokba dolgozni, hanem a gyermeket nevelték, és a ház körüli munkát végezték el, nem tudtak szolgálati időt szerezni. És ha úgy tervezték életüket, hogy majd együtt babusgatják az unokáikat, s ennek ellenére valamelyikük elment, meghalt, akkor nem maradt más jövedelme, csak a házastárs utáni özvegyi nyugdíj. Ők vannak a legnehezebb helyzetben. S persze ott vannak a rokkantak, közel félmillióan, akik fiatalkorukban egyszerűen nem tudtak szolgálati időt szerezni, mert 28-30 évesen megrokkantak, és olyan alacsony rokkantnyugdíjat kapnak, hogy abból szinte alig lehet megélni.

Ahogy ön is említette, képviselő úr, a miniszterelnök ez év elején időt kért az Idősügyi Tanácstól, s egyben felhatalmazta Baráth Gábor urat és személyemet arra, hogy alakítsunk egy szakértői csoportot. Ez a program, amelyről most beszélünk, ez a nyolc lépés tudományosan megalapozott, szakértői gárda által lefektetett program. A nyugdíjasszervezetek vezetői pontosan tudják, hogy nem lehet konténerszámra tolni a pénzt. Pontosan tudják, és azt mondták, hogy állítsunk fel egy prioritássort, kik azok, akiken először kell segíteni, kik azok, akiken másodszor, harmadszor, negyedszer, és így tovább. Nem telhetetlenek és nem elégedetlenek.

Éppen ezért a lépéssorozatot azokkal az idős asszonyokkal kezdjük, akik az úgynevezett 50 százalékos özvegyi nyugdíjat kapják. Közel 200 ezren vannak, és 2006. január 1-jével az 50 százalékos özvegyi nyugdíjat 55 százalékra, a következő évben pedig 60 százalékra fogjuk emelni, természetesen az éves rendes nyugdíjemelésen felül. Második lépésben az 1987 előtt megállapított nyugdíjakat igyekszünk korrigálni. Ahogy említettem, ezek az értékvesztett nyugdíjak; közel 680 ezer ember gondján igyekszünk segíteni.

(9.10)

Ez számukra azt jelenti, hogy átlagban havi 3400 forinttal fognak több nyugdíjat kapni. Ezt követi a ’91-96 között megállapított nyugdíjak korrekciója; majd a ’88-90 között megállapított nyugdíjak korrekciója; és még egyszer a ’92-95 között megállapított nyugdíjak, hiszen ők voltak azok, akik a jogszabályi változások miatt a legeslegrosszabbul jártak. Itt közel 760 ezer ember - 760 ezer ember! - sorsán tudunk javítani.

A sorban a ’97-98-ban megállapított nyugdíjak következnek, és az ötödik évben a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata. Az időstársadalom tagjai pontosan tudták, hogy csak egy ilyen lépéssorozat lehet az, ami orvosolni tudja a bajaikat, mert nem lehet egy varázsütésre minden problémát megoldani. Ők kérték ezt az ütemezést, és kérték, hogy ezt törvény garantálja. Éppen ezért a jövő héten elkezdjük a közigazgatási egyeztetést, és az Országgyűlés elé kívánjuk tárni, hogy ebből szülessék egy törvény.

Kérem szépen, az Idősügyi Tanácsban lévő idősszervezetek képviselői ezt kézjegyükkel látták el, és aláírta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. (Felmutat egy papírt. - Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez azt jelenti, hogy ez egy társadalmi szerződés a miniszterelnök és a nyugdíjas-társadalom között.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai