Készült: 2024.04.29.10:07:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

281. ülésnap (2005.12.14.), 158. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:27


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR, az önkormányzati bizottság előadója: Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzati bizottság november 30-án megtárgyalta az előttünk fekvő törvényjavaslatot a polgárőrségről.

A bizottság általános vitára alkalmasnak tartotta, úgy, mint ahogy előttem képviselőtársam, Nagy Jenő is jelezte a rendészeti bizottság kapcsán, minden képviselő támogatta a törvényjavaslatot.

Ez a törvény ugyan hét paragrafusról szól, nem egy nagy törvény, nem egy túl hosszú törvény, mégis nyugodtan mondhatjuk, hogy több százezer embert, sőt talán több millió embert is megérint a törvény, hiszen azokon a településeken, azokban a városokban vagy éppen kerületekben, ahol a polgárőrök dolgoznak, az ő munkájukat látják: az ott élők számára biztosítanak biztonságot, a gyermekeik számára, ahogy hallottuk, az iskolába való eljutást; a közrend fenntartásában segítenek, akár úgy is, mint társadalmi szervezet, vagy úgy, mint szervezetek szövetsége.

Nyugodtan mondhatjuk, és ez a bizottsági ülésen is elhangzott, hogy ennek a törvénynek a léte, az, hogy egyáltalán itt van előttünk, nem másról szól, mint a 71 ezer polgárőr munkájának az elismeréséről, amit 1700 egyesületben végeznek, és közel 1300 településen vannak jelen.

Ez a törvény a partnerség elvére épül. A 6. §-ban olvasható is az erre való utalás, hiszen azt mondja a törvény, hogy bizonyos feladatokat kell felvállalniuk a polgárőröknek, a polgárőrszervezeteknek ahhoz, hogy állami támogatáshoz jussanak. Ez a partnerség az önkormányzatok, a helyi önkormányzatok, a rendőrség és a polgárőr-egyesületek között kell hogy kialakuljon. Természetesen egyfajta szakmaiságot is igényel, hiszen ezekben a szerződésekben, megállapodásokban, együttműködési megállapodásokban egész pontosan rögzíteni kell, hogy mikor, milyen feladatot, kivel, hogyan látnak el a polgárőrök az adott településen.

Korábban voltak javaslatok a polgárőrséggel kapcsolatban, a polgárőrség tevékenységét törvényben rögzítendő. Ezek akkor nem kerültek a parlament elé, hiszen nem voltak megfelelően kidolgozottak. A most előttünk lévő törvényjavaslat már túllépett ezeken a problémákon. Valószínű, hogy ennek köszönhető, mint ahogy jeleztem az elején, hogy az önkormányzati bizottságban egyhangúlag sikerült támogatást nyernie a törvénynek.

Én biztos vagyok benne, hogy majd sok ezer, sok százezer, sőt több millió ember számára ad biztonságot, egyfajta védelmet, egyfajta stabilitást a törvény elfogadása. A polgárőrök jelenléte fogja biztosítani azt a fajta nyugalmat, amire, azt gondolom, a mindennapjainkban számítunk.

A bizottsági ülésen elhangzott igényként, hogy a polgárőrnap megjelölése kerüljön bele a törvénybe; valamint az állami támogatással kapcsolatban, hogy ez ne feltételes módban szerepeljen a törvény szövegében, hanem kijelentő módban. Ezzel kapcsolatban meg is egyeztünk a bizottsági ülésen, hogy közösen adunk be módosító indítványt. Ez elkészült, majd a részletes vitában erre ki fogunk térni.

Összességében a bizottság támogatta, és azt kérem képviselőtársaimtól is, hogy támogassák a törvény elfogadását.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai