Készült: 2024.09.21.02:20:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2018.06.20.), 117. felszólalás
Felszólaló Pintér Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  117  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PINTÉR TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 2012 óta, mióta a Fidesz eltörölte a korkedvezményes nyugdíjakat, egyre nagyobb a feszültség a különböző iparágakban dolgozó emberek között. Már több éve, hogy a nyugdíjszakértők és a szakszervezetek is követelik a rendszer felülvizsgálatát, legutóbb például a Vasas Szakszervezeti Szövetség, de mind ez idáig süket fülekre találtak a kormányzat részéről. A korkedvezményes nyugdíj eltörlése azért is érthetetlen, és az államnak nem minden esetben jelent pluszterhelést, mert mind a korkedvezményes nyugdíj fedezetét, mind pedig a korengedményes nyugdíj lehetőségét a multinacionális vállalatoknál a munkáltatók teremtették meg azzal, hogy 13 százalékos többletjárulékot fizettek be, ezzel is megteremtve a korkedvezmények anyagi hátterét. Nagy részben tehát nem az állam állta a költségeket, hanem a cégek. Amikor a rendszer kivezetésre került, a kormányzat ígéretet tett arra, hogy a felszabaduló 13 százaléknyi járulék összegei beépülnek majd a bérekbe, így juttatva több fizetéshez a dolgozókat. Csakhogy ez nem történt meg, a felszabaduló összeget ugyanis a multik nem a bérekbe építették be, hanem a saját profitjukat növelték ezzel. Ezzel a lépéssel a kormányzat magára hagyta azokat a dolgozókat, akik bíztak a korkedvezményes nyugdíj lehetőségében, és helyettük a multik oldalára állt, növelve a profitjukat.

Mára már az is világos, hogy a régi rendszer valóban rejtett magában hibákat, több esetben visszaélésre adott lehetőséget, de ez nem adhatott volna okot a teljes rendszer felszámolására. Nem kell messzire menni, ha megoldást akarunk találni, hiszen még 2015-ben megszületett egy javaslat a szakszervezetek és a munkaadók képviselői által megfogalmazva. A javaslat tartalmazta, hogy folyamatosan vizsgálni kell a munkavégzésből származó terhelést, a munkaképesség változását, illetve a foglalkozási eredetű egészségkárosodások korai felismerését is biztosítani kell. Azt is rögzítették már akkor, hogy az adott munkakörben alkalmatlanná vált dolgozókat máshol kell tovább foglalkoztatni, ha pedig ehhez képzésre van szükség, ahhoz járuljon hozzá az állam is.

Alapkövetelményként megfogalmazták azt is, hogy érdekeltté kell tenni a munkahelyeket, hogy folyamatosan fejlesszék a munkavégzés körülményeit, hogy minél kevesebb káros hatás érje a dolgozókat. Az utóbbi két évben már csak finomították az elképzeléseket, de egyetértés volt végig a két fél között. A kormányzat azonban ezeket a javaslatokat sem volt hajlandó napirendre venni.

Viszont mindenki számára világos az, legyen szó a munkaadókról vagy a szakszervezetekről, hogy a rendszer barbár kivezetése nagyon sok kárt okozott. Ezerszámra vannak olyan dolgozók a nehéz- és könnyűiparban, az egészségügyben és az egyenruhás testületekben, akiknek óriási segítség lenne a rendszer, és biztosítaná számukra a sok éves fizikai munkavégzés után a boldog és megérdemelt nyugdíjaséveket. De az idő ketyeg, és ha nem cselekszenek mielőbb a korkedvezményes nyugdíjak ügyében, akkor az nagy veszélyt jelent a tb-re is, hiszen egyre több, a munkájába belerokkanó nyugdíjas dolgozót kell eltartania a társadalombiztosítási rendszernek, amire aligha lesz fedezet.

Ez senkinek sem érdeke, így mielőbbi megoldást kell kidolgozni a munkavállalók érdekében. Fontos az, hogy a szépkorúakat évente megtisztelik, bár tegyük hozzá zárójelben, véletlenül pont mindig a választások előtt ajándékutalványokkal a kormányzat részéről, de még fontosabb lenne, az idős, a nehéz fizikai körülmények között megroppant munkavállalók számára biztosítani az egészséges és boldog nyugdíjaséveket, am a magyar állam számára szinte semmibe sem kerül, csak jó szándékú akarat kell hozzá.

Kérdés az, hogy terveznek-e javítani ezen a hibás döntésen, hogy kivezették a korkedvezményes nyugdíjakat, és végre meghallják-e a szakszervezetek és a munkavállalók szavát, akik szerint igen nagy szükségük van a korkedvezményes nyugdíjakra azoknak, akik nagy fizikai leterhelésben dolgoznak. Természetesen mi be fogunk nyújtani a helyzet rendezésére egy törvényjavaslatot, viszont a kormánynak végre megnyugtató válaszokat kell adnia a dolgozóknak erre az őket érintő, komoly problémára. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  117  Következő    Ülésnap adatai