Készült: 2024.09.23.06:01:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2005.06.27.), 20-22. felszólalás
Felszólaló Gyurcsány Ferenc
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:33


Felszólalások:  Előző  20 - 22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőház! Hölgyeim és Uraim! Érteni vélem az ellenzék zavarát (Derültség az ellenzék soraiban.), kormányzásuk elején számolatlanul nyilatkoztak arról (Tállai András: 52-37! Kicsit idegesítő!), hogy bizony 2000-ben nagy ívű adóreformot fognak végrehajtani. Beszélt erről a pártelnök, beszélt erről a későbbi pénzügyminiszter, beszélt erről a frakcióvezető. Aztán ahogy közeledett ez az időszak, először Tállai András, aki akkor a frakciót képviselte, azt mondja, hogy nem ért egyet a kormány adóreform-elképzeléseivel - április 15-én, 1999-ben, a Figyelőben nyilatkozik (Közbeszólások és derültség a Fidesz soraiból. - Az elnök csenget.) -; majd a koalíciós párt elnöke nyilatkozik; majd a párt elnöke 1999 szeptemberében széttárja a kezét, és azt mondja, hogy ugyan ígértünk adóreformot, de adóreformot nem fogunk végrehajtani. (Varga Mihály: Megállt az idő! - Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Képviselőtársaim, figyelmüket kérem!

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Szerintem is csalódásra okot adó lehet, ha valaki, aki az adóreform ígéretével kerül kormányra, nem képes ezt az ígéretét teljesíteni, négy év úgy telik el, hogy nincs adóreform (A Fidesz soraiból: Nem négy, három!), majd az igen sokat kritizált (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Három!) és sokszor (A Fideszből: Három és fél! - Derültség a Fidesz soraiban.) adópolitikája miatt támadott új kormány veszi a politikai és veszi a szakmai bátorságot, és soha korábban nem látott adóreformot és adócsökkentést jelent be. (Demeter Ervin: Kevés bejelenteni!) Belátom, nem lehet jó érzés. De tetszett volna megcsinálni, volt önöknek rá négy év lehetősége! (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Ehhez képest volt, amit megcsináltak. Azzal kezdték a kormányzásukat, hogy a minimálbér nulla kulcsát 10 százalékra emelték. Ezzel kezdték a kormányzást '99-ben. Majd fogták magukat, és a csecsemőpelenka nulla százalékos adóját 12 százalékra emelték. (Dr. Vojnik Mária: Bizony! - Dr. Magda Sándor: Szégyen!) A cigaretta jövedéki adóját minden évben 17 százalékkal felemelték. És sajnos egy ponton kell csak kiigazítanom koalíciós partnerünk, a Szabad Demokraták Szövetségének elnökét: nem hatvanötször emeltek adót, hatvankilencszer. (Derültség és szórványos taps az MSZP soraiból.)

Nem volt olyan év, hogy a tételes egészségügyi hozzájárulást ne emelték volna. (Kiss Péter: Bizony, így van.) 1999-ben felemelték 3600 forintra, utána felemelték 2000-ben 3900 forintra (Dr. Magda Sándor: Szégyen!), utána fogták magukat, és felemelték 4500 forintra. Csak akkor nem emeltek egészségügyi hozzájárulást, ha nem voltak kormányon; amikor ott voltak, emelték. (Derültség az MSZP soraiban. - Közbeszólás az MSZP-ből: Az pedig nem rajtuk múlik!) Mi pedig, ha jól látom, megszüntetjük az egészségügyi hozzájárulás mértékét. Szerintem ez egy tisztességes program, ez az embereket, a magyar gazdaságot segíti. (Font Sándor: Szocialista ötéves terv!)

Van egy sor dolog, amivel nem értek egyet, amit önök adópolitikában képviselnek. Nem értek egyet azzal, hogy egykulcsos adónak kell lenni. Látom, hogy tetszik önöknek ez az ötlet; látom, hogy sokat hivatkoznak Szlovákiára és Romániára; látom, hogy az önök elnöke is azt mondja, ez megfontolásra érdemes. Szerintem nem érdemes megfontolásra, mert nincs az rendben, ha egy segédmunkás, ha egy gyári munkás ugyanolyan kulccsal adózik, mint egy bankelnök. (Dr. Vojnik Mária: Így van!) Szerintem ez nincsen rendben. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Szerintem nincsen az rendben, hogy önök fogják magukat, és benyújtanak egy 928 milliárd forintba kerülő adócsomagot, amelyet ha valaki végrehajtana, akkor 25 százalékkal kellene csökkenteni a nyugdíjat, az egészségügyi kiadásokat és a közoktatási kiadásokat. (Felzúdulás a Fidesz soraiban. - A Fideszből: Nem igaz!) Aki ilyen programot nyújt be, az be akarja zárni Magyarországot, az tönkre akarja tenni az embereket. Szerintem ez nem egy jó program.

Három: értetlenül állok az előtt, hogy nem támogatják a luxusadó bevezetését. Úgy gondolom, hogy akinek Magyarországon több mint százmillió forint értékű háza van, minden bizonnyal egy fél százalékot fizethet a közösbe. (A Fidesz soraiból: Többet is! - Arnóth Sándor: Anyósod is!) Ha önök ezzel nem értenek egyet, akkor azt gondolom, méltán gondolhatják sokan, hogy önök Magyarországon a gazdagok pártján állnak. A Fidesz Magyarországon a gazdagok pártján áll; mi pedig azok pártján állunk, akik a munkájukból hónapról hónapra tisztességesen próbálnak megélni, és akik tőlünk többet várnak. (Taps az MSZP soraiból. - Szórványos taps az SZDSZ-ből. - Közbeszólások a Fidesz soraiból. - Az elnök csenget.)

Két héttel ezelőtt, június 13-án itt álltam önök előtt, és ezt a vitát egyszer már lefolytattuk a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjével. Akkor nem volt nálam ez a grafikon, most be fogom mutatni: a bruttó átlagbér adója így néz ki. (Felmutatja. - Varga Mihály: Remeg a kezed!) Ez azt jelenti, hogy '98-tól a 100 forint bruttó átlagbérre jutó adó 21 forintról 26-ra emelkedett az önök kormányzása alatt.

Az önök frakcióvezetője akkor több hangos megjegyzést tett, mintegy kétségbe vonva ezen állítás igazságát. Azt kértem a frakcióvezető úrtól, ha van neki ettől eltérő száma, legyen olyan kedves, mutassa azt be nekünk. Ez a mai napig nem történt meg.

(13.50)

Azt kell hogy feltételezzem, hogy önök elismerték, hogy akkor, amikor önök kormányoztak, a béreknek a terhe 100 forintra vetítve 21-ről 26-ra nőtt. Énszerintem ez nem olyan teljesítmény, amire büszkének kellene lenni. Énszerintem ez nem olyan teljesítmény. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Magyarországnak perspektívára, Magyarországnak kiszámítható jövőre van szüksége. (Tóth István: Csak nem veled!) Ezt kérik tőlünk az emberek, ezt kérik tőlünk az intézmények, ezt kérik tőlünk a vállalkozások. Ennek a koalíciónak van tehetsége és képessége egy hosszú távú jövőt adni Magyarország számára (Moraj és közbeszólások a Fidesz soraiból: Szerényebben!) - meg is fogja ezt tenni, ehhez a jövőhöz programot fog alkotni, hosszú távú programot, mert az ország nem választástól választásig él. Én Magyarországra gondolok; önök, úgy látom, hogy a választásra gondolnak. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Jaj!) Énszerintem nekünk van igazunk.

Köszönöm szépen. (Nagy taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  20 - 22  Következő    Ülésnap adatai