Készült: 2024.04.29.20:42:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap, 203. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Felszólalás oka Határozathozatal módosítókról
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 17:52

Felszólalások:  <<  203  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Most a határozathozatalok következnek. Ennek során nem döntünk az ajánlás 4. pontjáról, mert az előterjesztője visszavonta, valamint a 6. pontról, amely a mezőgazdasági bizottság állásfoglalása szerint nem felel meg a Házszabály rendelkezéseinek.

Az előterjesztő a kiegészítő ajánlás 1. pontjában szereplő javaslatot támogatja. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a támogatott indítványt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 314 igen szavazattal, 20 nem ellenében, 4 tartózkodó szavazat mellett szavazta meg, elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most azokról az indítványokról szavazunk, amelyekről a Házszabály értelmében még dönteni lehet.

Az 1. pontban Pap János az 1. §-ban a törvény 1. § (2) bekezdés a) pontjában nyelvtani módosítást kezdeményez. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 147 igen szavazattal, 190 nem ellenében, 2 tartózkodó szavazat mellett elutasította.

 

 

(18.20)

 

A 2. pontban Orosz Sándor és Glattfelder Béla a 2. § módosításával azt indítványozzák, hogy a hivatásos vadászok szolgálati szabályzatának megalkotása ne a kamara feladata legyen. A mezőgazdasági és a környezetvédelmi bizottság támogatja, a gazdasági bizottság nem. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 146 igen szavazattal, 193 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett utasította el.

A 3. pontban Herbály Imre és Godó Lajos a 2. §-ban a kamarai feladatok körét egészítik ki. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 20 igen szavazattal, 315 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett utasította el.

Az 5. pontban Pap János visszavonta a módosító javaslatát.

Most a 7. pontot teszem fel Szabó József Andor és Glattfelder Béla javaslata szerint. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 142 igen szavazattal, 196 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk, a zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a pártfogókra vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/2016. számon, a bizottságok együttes ajánlását T/2016/7. és 9. számokon kapták kézhez. Emlékeztetem önöket, hogy az előterjesztői zárszó már elhangzott.

Az előterjesztő az ajánlás 1., 2., 3. pontjaiban és a kiegészítő ajánlás 1. pontjában szereplő javaslatokat támogatja. Ezek elfogadása kizárja az ajánlás 4. pontját.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a támogatott indítványokat.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a támogatott javaslatokat 340 igen szavazattal, 2 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! Az ajánlás 5. pontjában Gyimesi József a hatályba léptető rendelkezést kívánja megváltoztatni. A 6. és a 7. pontokban ezzel összefüggő módosítást kezdeményez a 40. § (2) és (5) bekezdésében is. Ezekről együttesen döntünk. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 150 igen szavazattal, 194 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül elutasította.

A 8. pontban Gyimesi József a 40. §-t új bekezdéssel egészíti ki, amelyben azt kezdeményezi, hogy a szolgálat szervezetéről, irányításáról és működéséről külön törvény rendelkezzen. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 152 igen szavazattal, 191 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk, a zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztést T/1857. számon, az egységes javaslatot pedig T/1857/13. számon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Mivel az egységes javaslathoz senki sem nyújtott be módosító javaslatot, záróvitára nem kerül sor.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot az egységes javaslat szövege szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 304 igen szavazattal, 34 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot az egységes javaslat szerint elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/1690. számon, a bizottságok együttes ajánlását T/1690/5. számon kapták kézhez.

Emlékeztetem önöket, hogy az előterjesztői zárszó korábban elhangzott.

Ennek sorában nem döntünk az ajánlás 1. pontjában szereplő javaslatról, mert azt az előterjesztője visszavonta.

A törvényjavaslathoz érkezett, az ajánlás 2. pontjában szereplő módosító javaslatot az előterjesztő támogatja.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a támogatott módosító indítványt az ajánlás 2. pontja szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 345 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül a támogatott javaslatot elfogadta.

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Soron következik a nemzetőrség létrehozásáról szóló 100/2001. (XII.21.) számú országgyűlési határozat hatályon kívül helyezéséről szóló országgyűlési határozati javaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést H/1989. számon, a bizottságok együttes ajánlását H/1989/4. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Juhász Ferenc miniszter úrnak, aki válaszolni kíván a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) A miniszter úr jelzi, hogy nem kíván válaszolni.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalok következnek. Ennek során nem döntünk az ajánlás 1., 2. pontjairól, mert azok a honvédelmi bizottság döntése szerint nem felelnek meg a Házszabály rendelkezéseinek.

Az ajánlás 3. pontjában Csampa Zsolt és Simicskó István azt kezdeményezik, hogy a nemzetőrség létrehozásáról szóló határozat csak 2050. december 31-én veszítse hatályát. A bizottság nem támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 155 igen szavazattal, 192 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! Mivel az Országgyűlés a házszabályszerűen benyújtott módosító javaslatot nem fogadta el, most sor kerülhet a zárószavazásra is.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a nemzetőrség létrehozásáról szóló 100/2001… (Zaj. - Közbeszólások. - Az elnök csenget.) De még nem szavazunk! Szeretném képviselőtársaimnak a figyelmét kérni!

Mivel az Országgyűlés a házszabályszerűen benyújtott módosító javaslatot nem fogadta el, most sor kerül a zárószavazásra.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a nemzetőrség létrehozásáról szóló 100/2001. (XII.21.) számú országgyűlési határozat hatályon kívül helyezéséről szóló országgyűlési határozati javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Dr. Répássy Róbert felállva csipkártyáját felmutatja. - Szavazás.)

Kimondom a határozatot (Derültség, taps a Fidesz soraiban.): az Országgyűlés 194 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodó szavazat nélkül a határozati javaslatot elfogadta.

 

(18.30)

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat határozathozatala.

Göndör István képviselő önálló indítványát T/1616. számon kapták kézhez. Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztéshez benyújtott módosító javaslatot visszavonták, így nem kerül sor részletes vitára, a mai napon a törvényjavaslat elfogadásáról határozunk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 193 igen szavazattal, 132 nem szavazattal, 19 tartózkodó szavazat mellett a törvényjavaslatot elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a választási eljárásról szóló törvény módosítása, módosító javaslatainak határozathozatala és a zárószavazás. Az előterjesztést T/2415. számon, a módosító javaslatokról készült alkotmányügyi bizottsági ajánlást pedig T/2415/3. számon kapták meg. Most a Salamon László által benyújtott módosító indítványokról határozunk, amelyeket az előterjesztő támogat. Felhívom figyelmüket, hogy ezek elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a támogatott módosító javaslatokat az ajánlás 1. és 2. pontja szerint. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatokat 309 igen szavazattal, 3 nem szavazattal, tartózkodó szavazat nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az elfogadott Házszabálytól való eltérésnek megfelelően most a zárószavazás következik. A határozathozatal előtt emlékeztetem önöket, hogy a kormány képviselője az összevont vita során már ismertette a kormány-előterjesztéssel kapcsolatos támogató álláspontját. Felhívom figyelmüket, hogy a törvényjavaslat elfogadásához is minősített többségű határozathozatal szükséges. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslatot az imént módosított szöveg szerint.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 338 igen szavazattal, 1 nem szavazattal és 1 tartózkodással a törvényjavaslatot a módosított szöveg szerint elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztő indítványozta, hogy kerüljön sor az elfogadott törvény sürgős kihirdetésére. A Házszabály 108. § (2) bekezdése alapján az Országgyűlés felkérheti az Országgyűlés elnökét, hogy a köztársasági elnöktől a törvény sürgős kihirdetését kérje. A felkérésről az Országgyűlés vita nélkül határoz. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, felkéri-e az Országgyűlés elnökét, hogy a köztársasági elnöktől a törvény sürgős kihirdetését kérje. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 340 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 2 tartózkodó szavazat mellett felkérte az Országgyűlés elnökét, hogy a köztársasági elnöktől kérje a sürgős kihirdetést.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Televízió Közalapítvány Kuratóriuma Elnökségének megválasztása. Az Országgyűlés elnökének személyi javaslatait H/2542. számon kapták kézhez. Ebben az indítványban az Országgyűlés elnöke két korábbi sikertelen jelölést követően három képviselőcsoport indítványa alapján hat elnökségi tag megválasztására tett javaslatot. A rádiózásról és televíziózásról szóló törvény rendelkezései szerint az Országgyűlés által a kuratóriumok elnökségébe választható tagok egyik felét a kormánypárti, másik felét ellenzéki képviselőcsoportok jelölik. A jelöltállítási eljárás során a kormányoldal képviselőcsoportjai két-két főt jelöltek, de az ellenzéki oldal képviselőcsoportjai közül megállapodás hiányában a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja állított jelölteket. A Fidesz képviselőcsoportja nem állított jelölteket. A házbizottság ma délelőtti ülésén egyértelművé vált, hogy az újból megismételt jelöltállítási eljárás sem hozhat eredményt. Az Országgyűlés elnökének az az álláspontja, hogy a további késlekedéssel veszélybe kerülhet a Közalapítvány és a Magyar Televízió működése is.

Az Országgyűlés elnökének véleménye szerint ebben az esetben még egyoldalú jelölésről sincs szó, hiszen két ellenzéki képviselőcsoport közül az egyik állított jelölteket. Az Alkotmánybíróság 22/1999. (VI. 30.) számú határozatában megállapította, hogy az elnökség egyoldalú megalakulása alkotmányos szempontból kisebb veszélyt jelent a véleménynyilvánítás szabadságjogára, mint az, ha az elnökség megalakulásának hiányában a közszolgálati médiakuratóriumok egyáltalán nem működnének. Az Alkotmánybíróság hivatkozott határozatában azt is kimondta, hogy ha a képviselőcsoportok közös jelöltállításban nem tudnak megegyezni, az elnökség az egyes képviselőcsoportok egynél több jelöltje útján is megválasztható, mikor is a parlament egyik vagy másik oldalán lévő képviselőcsoportoknak már nem kell közös jelölteket állítani.

Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásra nincsen lehetőség. Ügyrendi felszólalásra kért lehetőséget Rogán Antal képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő urat illeti a szó.

 

Felszólalások:  <<  203  >>    Ülésnap adatai