Készült: 2024.05.05.21:01:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2011.09.26.), 52. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Úr! Biztos emlékszik még azokra a mondatokra, hogy mindenki jobban fog járni; majd utána azokra is, hogy nem fog senki rosszabbul járni, vagy éppen senki nem fog rosszabbul járni.

Ezek a mondatok bejárták Magyarországot. Aztán azzal szembesülünk, hogy itt, a költségvetés előkészítése kapcsán, a 2012-es folyamatok előkészítése kapcsán megint a legalacsonyabb keresettel bíró emberek fogják megszenvedni a történetet, akár a személyi jövedelemadó-rendszer kapcsán, amelyet önfejű módon és csökönyösen fent kívánnak tartani, vagy burkoltan megpróbálnak eltérni tőle, de beismerni nem akarják az elkövetett hibájukat.

A minimálbérek tekintetében egy megint csak sajátos utat járnak, hiszen kikerülték az érdekegyeztetés mechanizmusrendszerét. Most már nem fontosak a munkaadók, már nem fontosak a munkavállalók e tekintetben. Önök döntenek.

Azt mondják: 92; azt mondják: 108 - teljesen mindegy, mit mondanak. Majd akkor, hogy ha megvalósul, akkor lehet igazából látni, hogy mit is okoz mindez.

(14.40)

Azt szeretném mondani, hogy minden számítás azt alapozza meg, hogy legalább 93-94 ezer forintnak kellene lenni egyébként a minimálbér bruttójának ahhoz, hogy az önök kalkulált majdani 4 százalékos inflációjával számítva ne vesztesei legyenek a történetnek az alacsonyabb jövedelmi szinten keresők. Tehát megint csak azt tudjuk mondani, és azt kell hogy mondjuk, üzenjük a társadalom felé, hogy önök nem mást csinálnak, a jómódúakat még kedvezőbb helyzetbe hozzák, az alacsony keresettel bírókat, a szorított helyzetben lévő embereket pedig még inkább megszorított állapotba kergetik.

A szerény jövedelműek tehát vesztesei ennek a történetnek, nincs mese. A kormány pedig - mondhatom nyugodtan - saját dőzsölő jólétét gyakorlatilag ezen a közegen, ezen az érintett több millió emberen keresztül hívja életre, akiket menet közben megszorít. És ha a költségvetési lyukakat kell betölteni, akkor megint hozzájuk nyúl, akkor megint vagy pénzeket vesz el, vagy szolgáltatásokat csökkent, de persze természetesen a megfizetett díjakat fenntartja a későbbiekben is. Miért? Miért van ez, államtitkár úr? Miért van az, hogy a kisjövedelműeknek kell minden helyzetben helytállniuk, és gyakorlatilag a gazdagok még jobb létét megalapozniuk? Miért van az, hogy a minimálbér tekintetében önök így gondolkodnak, már a döntés mechanizmusát érintően is ilyen önfejűen? Miért van az, hogy nem számolnak azzal, hogy bértorlódások fognak életre hívódni a tanároknál, az óvónőknél, de sok mindenki másnál, az ápolóknál, a közszférában?

Miért nem gondolják azt, hogy a kkv-szektor, a mikro-, kis- és középvállalkozások szintjén is ez gondot fog jelenteni? A családbarát politikájukba beleillik mindaz, amit csinálnak, az adójóváírás megszüntetésétől kezdve a családpolitikai, a gyermektámogatási rendszerek akképpenisége, ahogy működtetik? Azt akarom mondani egy mondattal: gyakorlatilag azt a népnyúzó politikát, amit folytatnak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), mikor fogják már abbahagyni? (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Mit mondasz?!)

Köszönöm szépen, elnök úr, a megtisztelő lehetőséget. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai