Készült: 2024.04.29.16:20:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2000.10.21.), 206. felszólalás
Felszólaló Sibak András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:48


Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIBAK ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én csak egy jelenséget szeretnék felvillantani, hiszen itt már annyi minden elhangzott a költségvetési törvénytervezettel kapcsolatban. A jelenséghez az önkormányzat területét, általam talán legjobban ismert területét hoznám példaként.

A kérdés először is az, hogy stabilitást jelent-e vagy sem az önkormányzatok számára ez a kétszer egyéves költségvetés. A két év időben előre tervezhető, a további időszakokra viszont az önkormányzatok számára sajnos teljes elbizonytalanodást jelent, hiszen a garanciák felfüggesztése, megszüntetése olyan fontos területeken, mint az oktatás, a közművelődés, semmiféleképpen nem stabilitást jelent az önkormányzatok hosszú távú tervezése területén. Azaz azok a garanciák, amelyekre korábban éppen a jelenlegi kormány hivatkozott az oktatásban, megszűnnek, felfüggesztésre kerülnek. Mivel mindkettőhöz jelentős állami támogatás kapcsolódik, az oktatáshoz, a közművelődéshez, így az önkormányzatok működését erőteljesen befolyásolja.

Tulajdonképpen az önkormányzatok számára már a kiindulása is rossz ennek a költségvetés-tervezetnek, hiszen 2000-ben a kormány által zárolt 7,3 milliárd forintot 2001-2002-re már be sem tervezték a bázisként használt összegbe. Ez tulajdonképpen kicsinyesség és pitiánerség is, de leginkább talán tisztességtelen és inkorrekt tervezésnek lehetne nevezni. Egy nagyon kellemes, jól becsomagolt ajándék a 10. életévüket ünneplő önkormányzatoknak, hogy ilyen módon, ilyen sunyi módon rövidítik meg őket a következő két évben. Jelzi ez tulajdonképpen a kormány véleményét, nézetét, hozzáállását az önkormányzatokhoz; a kormány, illetve Stumpf miniszter úr véleménye szerint túlzott autonómiával rendelkező helyhatóságok önállóságát, netalán egyes kormányzati célokkal szembeni ellenállását talán így lehet a leginkább megtörni.

Ebből a pénzből jut vagy juthat kormányimázsra, politikai elkötelezettséggel megszerezhető minisztériumi alapokra, egyebekre. Sajnos viszont az önkormányzatokkal kapcsolatos kormányzati szűkmarkúságnak - vagy mondhatnánk zsugoriságnak is - ez a pillanat, ez a mozzanat csak egy nagyon kicsi kis része, ettől sokkal súlyosabb és igazságtalanabb tételek is találhatók a beterjesztett költségvetésben.

Szó volt a jelenleg érvényben lévő garanciák megszűnéséről, illetve felfüggesztéséről. A költségvetési törvényjavaslat 86. §-a a közoktatási normatívák meghatározására szolgáló rendelkezések 2001. és 2002. évre vonatkozó felfüggesztését, a 102. §-a pedig a kiegészítő hozzájárulásokkal kapcsolatos garancia megszüntetését kezdeményezi. A javaslat 98. §-a a közművelődési és közgyűjteményi normatív hozzájárulások kimunkálása és szabályainak törlését indítványozza.

Mindennek ellenére a kormány 2001-ben még megtehetné, hogy az eredeti, jelenleg hatályban lévő törvényi előírásoknak megfelelően dolgozza ki a közoktatási normatívákat, de nem ezt teszi ebben a törvényjavaslatban, hanem 2001. évre vonatkozóan is a szükségletszámításra tér át, figyelembe véve persze azt, amivel kezdtem. Ennek hatása tragikus az önkormányzatokra, hiszen a törvényjavaslat benyújtásakor még hatályos közoktatási törvény szerint az önkormányzatokat a 2001. évre a költségvetésből a közoktatási feladatok ellátásához együttesen 328,4 milliárd forint illetné meg, ezzel szemben a javasolt összeg 310,6 milliárd forint.

Az önkormányzatok által működtetett oktatási rendszerből ez idáig jogtalanul kivettek 17,8 milliárdot, a közoktatásra fordított összeg mintegy 5,7 százalékát. Ezt elvették a gyerekektől, elvették a pedagógusoktól, elvették a jobb feltételek megteremtésének a lehetőségét. Elvették azt a lehetőséget, hogy a dologi kiadásokban meglévő költségnövekedést egyáltalán kompenzálni tudják, illetve rákényszerítették az önkormányzatokat más források, máshonnan elvett források felhasználására. Ugyanezt tették természetesen 2002-re is, hiszen a csökkentett összeg képezi a további számítások alapját.

Ha csak ezt a két tételt vizsgálom, akkor tisztességes, korrekt és törvényes számítás mellett 2001-ben és 2002-ben 17,8 plusz 7,3 milliárd, azaz 25,1 milliárddal többet kaphatnának az önkormányzatok, mert ennyivel több járna nekik a törvényesség és az általuk elvégzett feladatok alapján.

De ezen kívül természetesen hiányzik még valami, még sok valami - hadd említsek ezekből egyet. Feladatot kapott az önkormányzat, de elegendő pénzt nem. Több ilyen feladatot tudnánk említeni, a hozzászólások során erről már beszéltek. Az elvégzett feladathoz kötötten kellene, de nem kapták meg az önkormányzatok például a tűzoltók elmaradt pótlékának összegét, mintegy 5 milliárd forintot, de mivel ez az elmúlt évekre szólt, akkor beszéljünk csak 2001-2002-ről: nincsenek tervezve 2001-2002-re sem ezek az összegek. Ez mintegy 1,7 milliárd forintos további összegkiesést jelent.

Ha összeadjuk azokat a számokat, amelyeket egyébként a Számvevőszék jelentésében minden képviselőtársam megtalálhat, akkor 2001-ben így mintegy 35,7 milliárd forint hiányzik az önkormányzatok költségvetéséből. Ez egy főre esően mintegy 3500 forint, ha csak 10 millió állampolgárral számolunk - mert hál' istennek, még annyian vagyunk -; ez egy olyan város esetében, mint Tapolca, 20 ezer fő, egy 70 millió forintos kiesést jelent. Ez egy borzasztó nagy hiány, még egy ezerfős településnek is mintegy 3,5 millió forint - tudjuk, hogy nagyon nagy szükségük lenne rá.

 

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy ez a költségvetés az önkormányzati területre a következő két évre stabilitást csak annyiban jelent, hogy rendkívül rossz állapotokat őriz meg, és két évig még ezek között a körülmények között kell dolgozni az önkormányzatoknak. Ez számomra egyáltalán nem elfogadható.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai