Készült: 2024.04.27.19:27:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

239. ülésnap (2017.09.19.), 57. felszólalás
Felszólaló Vágó Sebestyén (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ SEBESTYÉN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Finoman szólva is arcátlanság az, amit Kósa képviselő úrtól hallottunk előterjesztőként, hogy mi, az ellenzék lettünk volna azok, akik kerékkötői szerettek volna lenni annak, hogy a nyugdíjasok munkát vállalhassanak, mert pont önök voltak azok, akik elvették a jogot a nyugdíjasoktól, hogy nyugdíj mellett munkát vállaljanak.

És nemcsak ennek a felszólalásnak a fényében arcátlanság ez, hanem ez az intézkedés amúgy is ar­cát­lanság volt, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy főleg kiüresedő szakmáknál vették el a lehetőséget a nyug­díjasoktól attól, hogy munkát végezzenek a nyug­díj mellett. A saját szakterületemet nézem, a szociális szakterületet nézem.

Nagyon sok intézmény került nagyon nehéz helyzetbe az akkori intézkedésük kapcsán. Nagyon sok, óriási tapasztalattal rendelkező vezetőnek kellett egyik napról a másikra elhagynia a helyét anélkül, hogy még egy erre alkalmas személy lett volna, aki akár ezt az intézményt nyugodt lelkiismerettel elvezethette volna.

Olyan értékes tudásoktól szabadították meg a szakmát, a szociális szakmát, de egyébként más szakmákat is említhetnék a közszférán belül, ami veszélybe sodorta nagyon sok esetben nemcsak intézmények, hanem szolgáltatások működését is.

Ha tehát ennek fényében is nézzük, elég nagy arcátlanság az, amit ön mondott vezérszónoki felszólalásában vagy előterjesztői felszólalásában. Önök voltak azok, akik megtagadták a nyugdíjasoktól azt, hogy a nyugdíj mellett munkát végezhessenek. Persze, utóbbi folyamatokat látva, illetve a nyáron hatályba lépő törvényt, a jelenleg módosításra szánt törvényt figyelembe véve már tudjuk, hogy mi volt ennek a mozgatórugója. Ennek nem az volt a mozgatórugója, hogy lehetőséget adjanak fiataloknak munkavállalásra, mert sajnos önök az áldatlan gazdasági tevékenységük révén és a kialakított diktatúra révén a fiatalokat (Dr. Gyüre Csaba tüsszent.) - igazat is mondtam, ezt Gyüre Csaba képviselőtársam megerősítette -, áldatlan tevékenységük révén a fiatalokat már rég külföldre űzték.

Sok területen az életpálya hiánya miatt nagyon sokan külföldre menekültek, főleg ha még azt is figyelembe vesszük, hogy még a béruniós törekvésünket is megpróbálják megakadályozni, tehát nemhogy segítenék, hogy ez a folyamat visszaforduljon, még rá is tesznek egy lapáttal, tovább erősítik. Tehát nemhogy ezt nem érték el, hanem mellette nagyon sok intézményt és nagyon sok idős embert lehetetlen helyzetbe hoztak, és ráadásul megágyaztak az ebben a törvényben foglalt haveri mutyinak a szövetkezetek létrehozásában, az újabb sarc bevezetésében. Egyébként ennek a törvénynek a kapkodással létrehozását is bizonyítja az, hogy pár hónap telt el a hatálybalépése óta, és máris felfedezték ezt, hogy valami nem stimmel ebben a rendszerben, és máris módosításra szorul ez a törvényjavaslat.

Akkor leszavaztuk egyébként ezt a törvényt, az előbbi indoklásom alapján leszavaztuk ezt a törvényt, mert arcátlannak tartottuk azt, hogy elvettek jogosítványt nyugdíjasoktól, és utána ilyen feltételekkel próbálták nekik visszaadni azt, ahelyett, hogy egy tollvonással ugyanúgy visszaadták volna a jogot arra, hogy a nyugdíjasok munkát vállalhassanak.

Itt azért mondanék egy zárójeles megjegyzést. A köz­szférában nyugdíjba vonultaktól elvették azt a jogot, hogy a nyugdíjak mellett munkát végezhessenek, kivéve egy területet, ez pedig az országgyűlési képviselők helyzete.

(12.40)

Az országgyűlési képviselők esetében pedig megtartották annak a lehetőségét, hogy a nyugdíj mellett tulajdonképpen munkát, keresőtevékenységet folytassanak. Tehát ahelyett, hogy egy tollvonással visszaállították volna az eredeti állapotot, vagyis hogy teljes jogú munkavállalóként nyugdíj mellett munkát végezhessenek ezek az emberek, tisztességben, munkában megőszült emberek, ehelyett behozták ezt a rendszert, amivel tulajdonképpen korrupciós lehetőséget kínáltak haveri szövetkezetek létrehozására. Lehetne sorolni ténylegesen a példákat, lehetne sorolni akár iskolaszövetkezetes példákat is, de ahogy már az előttem szólók is elmondták, szociális szövetkezeti példákat is lehetne felsorolni, amik nagyon sok esetben Farkas Flórián nevéhez fűződnek.

Tehát mutatja a törvény gyengeségét ez is, nemcsak erkölcsileg áll ingatag lábakon ez a törvény, hanem mint láthatjuk, kodifikációs szempontból is, mert már most módosítani kell azt. Úgyhogy magával az alaptörvénnyel nem értünk egyet, viszont azzal a törekvéssel egyetértünk, hogy ha már ilyen helyzetbe kényszerítették a nyugdíjasokat, hogy ha munkát szeretnének vállalni, akkor ilyen rendszerben van csak lehetőségük munkát vállalni, abban egyetértünk, hogy akkor amennyire lehet, segítsük ezeknek a szövetkezeteknek a létrehozását, könnyítsük meg ezeknek a szövetkezeteknek a létrehozását.

Még egyszer megjegyzem, ha már magával az alaptörvénnyel nem értünk egyet, ezt a módosítást a szavazáson támogatni fogjuk.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai