Készült: 2024.09.26.18:13:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (1998.11.20.), 92. felszólalás
Felszólaló Polonyi Kornél (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:00


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POLONYI KORNÉL (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! A már napok óta folyó költségvetési vitában az ötödik nap utolsó órájába érve lassan elfogynak az érvek és az ellenérvek. Ennek a költségvetésnek - mint minden hatalmon lévő kormány költségvetésének - az a célja és értelme, hogy a kormány programját segítse elő, annak pénzügyi alapjait biztosítsa és a megvalósításhoz megteremtse a pénzügyi feltételeket. A kormány erre kapott bizalmat a választóktól, és ennek a bizalomnak kell megfelelnünk.

 

(13.00)

 

Mint leírtuk a programjainkban - és időben közzétettük azokat -, célunk a családok életének jobbá tétele, a gyermekek nevelésének segítése, a közbiztonság megteremtése és az oktatás színvonalának emelése - hogy csak a nagyobb célkitűzéseket említsem meg tételesen.

Tudnunk kell azonban, és nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy nagyon nehéz örökséget vettünk át az előző kormánytól. Egy nem ellenőrzött, pazarló gazdaságot kaptunk, és ahogy az előttem felszólaló egyik ellenzéki képviselőtársam mondta, ingoványos a költségvetés. Az egyik képviselő a honvédelmi tárca költségvetésében 60 milliárdot említett, de sajnos ennél nagyobb az ingovány. Ha csak a Postabank és a tb kintlevőségeit és a bizonytalan behajthatóságú kintlevőségeket mondom, akkor ez tízszer annyi - durván megközelítve ezt az ingoványnagyságot.

Az egyik képviselőtársunk az igazmondást kérte számon rajtunk. Nagyon örültem volna annak, ha ez alatt az öt nap alatt vagy ezen a mai utolsó napon is valaki felállt volna, és azt mondta volna: lássuk be, bizonyos hibákat mi is elkövettünk. Nem, erről szó sem esett; itt csak állandóan a bizalmatlanság keltése és annak a bemutatása volt napirenden, hogy miben tévedünk mi, és miben tévedhetetlenek az előző politikai pártok képviselői.

Tisztában voltunk azzal, hogy nagyon nehéz örökséget fogunk átvenni. Ahogy az egyik ellenzéki képviselő mondta, egy olyan helyzetet örököltünk - egy jó helyzetet örököltünk -, amiből könnyen tudunk most sáfárkodni vagy gazdálkodni. Ez a helyzetbe hozás, mint említettem, nem egészen olyan rózsás, mint ahogyan ezt sokan állítják. Ez az egész összehasonlítás azért is érdekes, mert a szemünkre vetik, hogy az APEH egyes tisztségviselőinek vagy tisztviselőinek évi 400 milliós célprémiumot tűzünk ki, ugyanakkor a havi közel 9 millió forintos fizetést nem említi senki! Ezeket a tényeket nem szabad elfelejteni, ezeket meg kell említeni, ismételni kell, mert ez az igazság.

A mi költségvetésünk január 1-jén fog életbe lépni, és amit önök elkövettek az elmúlt kormányzati ciklusban, az már a múlt. Arról már beszélhetünk, mint megtörtént dolgokról; a mi költségvetésünk kihatásait csak január 1-jétől lehet majd számon kérni tőlünk. Pillanatnyilag az a helyzet, hogy Magyarországon már nincs osztályharc, nincsenek ideológiai összevetések. A pénzpiacokon folyik a küzdelem, a pénzért és a pénz által megszerezhető befolyásokért.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt koalíciós partnereivel arra vállalkozott, hogy ezt a hibás és nagyon sok kárt okozó gazdasági folyamatot megakadályozza és megszüntesse. El kívánjuk zárni azokat a csapokat, amelyeken az állampolgárok pénze eddig számolatlanul folyt el. Szóvá kell tennünk - bármennyire is nem tetszik vagy nem kívánatos - ezeket a mulasztásokat, ezeket a hibákat, mert ez mind az állampolgárok zsebéből, az állampolgárok pénzéből és jövedelmében ment ki, és ezek teszik nehézzé e költségvetés összeállítását.

Mint ahogy említettem, a hiány, amit örököltünk, több, mint 600 milliárd - kimondani is borzasztó! Miután a honvédelmi bizottságban dolgozom mint parlamenti képviselő, emlékeztetnem kell azokat a képviselőtársaimat, akik már az előző ciklusban is dolgoztak a honvédelmi bizottságban, és ma is ellenzéki politikusként itt vannak, hogy gondoljanak vissza a korábbi években a honvédségnél végrehajtott átszervezések pénzügyi következményeire, azokra a téves - mint később bebizonyosodott - elképzelésekre, amikor először átcsoportosították a fegyveres erőket a nyugati végekre, utána átcsoportosítottuk az ország keleti végébe, majd az ország közepébe. Ezeket a diszlokációnak nevezett intézkedéseket sok száz milliós hiányok követték.

Ezek mind benne vannak ebben a költségvetésben mint negatívumok, mint olyan tények, amelyekkel nekünk most kell megbirkóznunk. Ezen túlmenően azoknak a szövetségi előírásoknak és szövetségi csatlakozásoknak, amelyek előttünk állnak - elsősorban az Észak-atlanti Szövetséghez történő csatlakozás -, a pénzügyi terhei is nyomják ezt a költségvetést. Természetesen ezt vállaltuk az előző kormányokkal együtt, és a költségvetés erre fedezetet is nyújt.

Ezekben a költségvetési tételekben ugyancsak milliárdos nagyságrendek szerepelnek, és ezeket a költségvetésnek biztosítania kell, pontosan annak érdekében, nehogy Magyarország, a Magyar Köztársaság szavahihetősége szenvedjen csorbát. És ezzel a '99. évi költségvállalással még nem fejeződik be ez a tehervállalás, mert ennek következményei lesznek a következő években is, viszont Magyarország biztonsága ezt megköveteli tőlük, és erre nekünk biztosítanunk kell a kereteket.

Mit kell tennünk a kormány következő évében? Rendezni kell a hivatásos állomány fizetését, meg kell oldanunk a vezérkar és a minisztérium átszervezését, integrációját, és korszerűsíteni kell a hadsereget.

Én bízom abban, hogy a költségvetést megértik az állampolgárok, és azokat a célokat, amelyeket a költségvetés tartalmaz, a magukénak érzik. Kérem önöket - ellenzéki és kormánypárti képviselőket -, hogy szavazzák meg ezt a költségvetést, mert ez az ország és a nép érdekeit kívánja szolgálni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai