Készült: 2024.09.23.07:41:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 581. felszólalás
Felszólaló Dr. Csáky András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  581  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr, ígérem, hogy rövid leszek az 5., 6., 7. ajánlási ponttal kapcsolatban. Az 5. és 6. pont arról szól, hogy teljesen elfogadható módon az előterjesztés azt mondja, hogy a biztosított részleges vagy teljes térítési díj megfizetése mellett sem jogosult a várólista szerinti sorrendet megelőzően az ellátás igénybevételére. Ez teljesen korrekt dolog. A vita során felmerült, hogy ez a transzplantációs várólistára vonatkozik csak, hiszen az egészségügy sajátos finanszírozása mellett más esetekben, például diagnosztikus tevékenységek esetében a volumenkorlátos finanszírozás miatt kialakult várólistáknál el lehet képzelni olyat a későbbiek folyamán, hogy valaki kiegészítő biztosítással rendelkezik, és ezért bizonyos diagnosztikus ellátásban korábban részesülhet.

Akkor egyértelműen az volt, hogy ez csak a transzplantációs listákra vonatkozik. Ahogy láttuk, Gógl képviselő úr is, én is arra tettem javaslatot, hogy akkor ezt egyértelműsítsük, hogy a későbbiek folyamán ebből ne legyen vita. A legnagyobb megdöbbenésünkre ezt a kormány nem fogadta el, és ennek megfelelően természetesen a kormánypárti többség is leszavazta a bizottságban. Változatlanul nem értjük, itt komoly ellentmondások vannak.

A 7. pontban pedig teljesen új jogi alapra helyezi az előterjesztő a transzplantációs várólista összeállítását, amikor azt mondja, hogy csak Magyarországon biztosítási jogviszonnyal rendelkezők kerülhetnek fel. Ez bizonyos fajta szűkítést jelent, amit el lehet fogadni, de ez lehetetlenné teszi, hogy a Kárpát-medencei magyarság, a magyar nemzetiségű, de nem magyar állampolgárok ilyen jellegű ellátásban részesüljenek. Ugyanakkor a rendszerváltoztatás után például a Segítő Jobb Alapítvány kifejezetten azért lett létrehozva, hogy az ilyen jellegű beavatkozásokat is finanszírozni lehessen. De ezzel a törvénymódosítással lényegében lehetetlenné tettük, függetlenül attól, hogy valaki finanszírozni tudja vagy sem, hogy a magyar nemzetiségű, de nem magyar állampolgárok hazánkban ilyen szolgáltatásban részesüljenek.

Arra tettünk javaslatot a Magyar Demokrata Fórum részéről, hogy ezt egy külön jogszabály rendezze valamilyen módon, hogy hogyan lehet ezeket a szolgáltatásokat igénybe venni. A bizottsági vita során az a válasz jött, hogy ezt nemzetközi egyezmények, bilaterális egyezmények szabályozzák. Bilaterális egyezmények, legalábbis jelenleg nem szabályozzák ezt a kérdéskört. Nem szabályozzák. Utánanéztünk, utánaérdeklődtünk; az egy általános, kölcsönös segítségnyújtás, semmiféle ilyen dolog ebben nem szerepel. Változatlanul azt kérjük a kormánytól, ez egy felhatalmazó rendelkezés, kezdeményezzék ezekben a bilaterális egyezményekben, vagy pedig másmilyen módon szabályozzuk ezt a dolgot.

Úgy gondolom, hogy méltánytalan lenne egyértelműen kizárni ezeket a magyar nemzetiségű, nem magyar állampolgár honfitársainkat ezekből az ellátásokból, annak fényében, még egyszer azt tudom mondani, hogy máshol pedig kifejezetten olyan konstrukciót hoztunk létre, amiből ezeket a kezeléseket meg tudnánk oldani. Úgyhogy ezt továbbra is a tárca figyelmébe ajánlom, és bízom benne, hogy még egyszer átgondolják az ezzel kapcsolatos eddigi álláspontjukat.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  581  Következő    Ülésnap adatai