Készült: 2024.05.06.09:33:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 100. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:51


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. A normaszöveg 108. §-ához az oktatási bizottság adott be módosító indítványt. A módosító indítvány arról szól, amiről Szabó Zoltán képviselő úr az imént beszélt, hogy a művészeti alapoktatás területén a képzést a különböző képzési helyeken a következő félévben felül kell vizsgálni. Évek óta a költségvetés készítésénél nagy feszültséget váltott ki, hogy olyan hírek érkeztek különböző területekről, hogy sok esetben az igénybe vett állami normatíva mögött nem áll megfelelő teljesítmény. Pontosabban fogalmazva: a gyermekek után az iskolafenntartók egy része igénybe vett olyan támogatást, amelynek eredményeképpen a támogatáshoz kapcsolódó képzést a gyerekek nem kapták meg.

Ehhez a 911. számú módosító indítványhoz kapcsolódva nyújtok be képviselőtársaimmal egy kapcsolódó módosító indítványt, amely négy elemből áll. Az első eleme az első félévre az oktatási törvény előírásainak megfelelően egy vizsgálatot, átvilágítást rendel el teljeskörűen a művészeti iskolák területén.

Az indítvány második eleme alapján az alapfokú művészeti iskola fenntartója kérheti, hogy jogszabályban nevesített szakmai szervezet minősítse a munkájukat, a minősítéseket jegyzékbe foglalja a szervezet és nyilvánosságra hozza. Különböző állami pályázatok elbírálásánál kedvezőbben lehet a minősítéssel rendelkező művészeti iskolákat elbírálni, ugyanakkor ez megnyitja az útját annak is, hogy később az állami támogatásokat is olyan módon határozzuk meg, a normatív támogatásokat, hogy kaphasson magasabb összeget az a művészeti iskola, amely magasabb színvonalú munkát végez az igénybe vett állami normatíva felhasználásával.

A harmadik eleme ennek a módosító indítványnak az, hogy az új belépőket, függetlenül a fenntartótól… - tehát ha új képzést indít önkormányzati intézmény vagy egyéb, nem önkormányzati, nem állami intézmény, az oktatási törvény egyébként szabályozza az eljárást. Ennek az eljárásnak a keretében abban az esetben, ha önkormányzati intézményről van szó, akkor az önkormányzati hozzájárulás megadása előtt az önkormányzat jegyzője az OKÉV-től - Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont - kérjen egy előzetes véleményt, hogy rendelkezik-e a megfelelő feltételekkel az adott intézmény a tervezett képzés beindításához. Nevezetesen, ha valaki zongora tanszakot akar indítani, rendelkezik-e zongorával, rendelkezik-e zongoratanárral, és rendelkezik-e olyan diákokkal, akik zongorázni kívánnak megtanulni.

A másik eleme ennek a vizsgálatnak az, hogy ezt az előzetes hozzájárulást nemcsak új intézmény esetében kell kérni, hanem akkor is, ha meglévő intézmény új telephelyen kezd munkába, illetve olyan művészeti ágban kíván képzést megindítani, amellyel korábban nem foglalkozott. Így biztosítani, garantálni lehet, hogy csak olyan helyen kezdik meg az állami normatív támogatás lehívását, igénybevételét, ahol valóságos tevékenység is folyik.

A negyedik eleme ennek az indítványnak, hogy a kormány egy rendeletet alkot, amely rendeletben egyrészt szabályozza az első féléves átvilágításnak, vizsgálatnak a rendjét, másrészt szabályozza a minősítési eljárás alapelveit, harmadrészt pedig a (3) bekezdésben megfogalmazott előzetes vizsgálat, átvilágítás szabályait.

 

(10.30)

A kormányrendeletet javaslatunk szerint január 15-ig kell kiadni, az átvilágítást pedig a tanév végéig, június 30-ig kell elvégezni. Úgy gondoljuk, hogy ennek a munkának az elvégzése alapvető fontosságú a művészeti iskolák által képviselt nemzeti érték, a kulturális örökség megőrzéséhez. Ketté kell választani a képzéseket, és azokat, akik elvégzik a törvényben és a rendeletekben előírt feladatokat, jobban kell támogatni, mint korábban, emelni kell a normatív állami támogatásukat, hiszen ez a feltétele, hogy ez a nemzeti érték hosszú távon megmaradjon; azokat pedig, akiknek a tevékenysége főleg az állami források igénybevételére korlátozódott és a gyerekekkel nem végezték el azt a tevékenységet, amit a törvények és a rendeletek előírnak, távol kell tartani az állami forrásoktól. Úgy gondolom, itt egy olyan kezdeményezésről van szó, amely joggal tart igényt a Ház mindkét oldalának a támogatására, hiszen tapasztalhatjuk, hogy már második, illetve harmadik éve csak állandó feszültség közepette tudjuk a forrásokat biztosítani a művészeti iskolák számára, hiszen amíg 2001-2002-ben 9-10 milliárd forint körüli volt a teljes ráfordítás, néhány év alatt ez megduplázódott, és ezt a dinamikus növekedést csak akkor célszerű közpénzekből finanszírozni, ha a pénzkiáramlás mögött tényleges és értékes tevékenység is van.

Azt várjuk ettől a vizsgálattól, hogy nyugvópontra helyezi az ügyet. Vagy kiderül, hogy minden intézményben a törvényeknek és az előírásoknak megfelelő tevékenység folyik, és akkor nyugodt szívvel lehet a megemelt összeget is biztosítani a költségvetésben; ha pedig nem, akkor - ahogy az imént mondtam - távol kell tartani a pénz igénybevételétől mindazokat, akik a munkát nem végzik el. Ehhez kérem az önök támogatását majd a szavazáskor is.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai