Készült: 2024.04.28.01:08:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

237. ülésnap (2012.11.13.), 328. felszólalás
Felszólaló Michl József (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:04


Felszólalások:  Előző  328  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MICHL JÓZSEF (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt javasolom, a Varju-féle provokációval ne foglalkozzunk, tárgyaljunk a napirendünk pontjáról.

Dr. Szalay Péter, Hargitai János és Vágó Sebestyén képviselőtársaim nagyon sok mindent érintettek már a javaslatunkkal kapcsolatban. Én még néhány adattal vagy néhány mondattal hadd egészítsem ki, nem szeretnék ismétlésekbe bocsátkozni. 615 településről 185 ezer ember. Az én választókerületemben Agostyánról 39 embernek kellett elhagynia az otthonát, azok után, hogy előtte néhány hónappal a szovjet hadsereg katonái szinte minden nőt meggyaláztak. Környéről 465 embert telepítettek ki, 1947. augusztus 27-én 101 családot tettek marhavagonba. Folytathatnám a sort Alsógallával, Felsőgallával és így tovább, sok-sok Komárom-Esztergom megyei településsel.

Tata városa 25 esztendeje testvérvárosi kapcsolatot ápol a Stuttgart mellett lévő Gerlingennel, amely település nagy befogadója volt a kitelepített német honfitársainknak.

(2.00)

Budaörsről 8359 főt űztek el, hurcoltak el, zsámbékiak 2966-an, dunabogdányiak 795-en kellett hogy elhagyják otthonukat. Ők voltak azok, akik letelepedtek Gerlingenben és környékén. Gerlingen polgármestere, amikor most, az idei esztendőben az LDU-nak, a Németországba kitelepített magyarok szervezetének a 60 éves évfordulóját ünnepelték, akkor erre az erre az alkalomra készített kiadvány bevezetőjében azt mondja ezekről az emberekről: "Kemény és nehéz idők voltak, amikor az első kitelepítettek a második világháború után a falunkba érkeztek. El kellett hagyniuk szülőföldjüket. Egy új létet kellett felépíteni egy új hazában. De ez nekik nagyon gyorsan sikerült. Szorgalommal, összetartással, életörömmel és vendégszeretettel kiérdemelték a gerlingeniek elismerését. Az élettapasztalatuk és az öntudatuk vitte előre a közösség fejlődését. Gerlingen 1958-as várossá avatása és a polgárok erős közösségének fejlődése elképzelhetetlen lett volna nélkülük. Mindenki büszke lehet erre a fejlődésre."

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezeknek az eseményeknek talán a másik legnagyobb tanulsága és igazi nagy vesztesége nemcsak az az esemény, ami akkor, 1945-től kezdődően bekövetkezett, hanem az a veszteség, amit ma nem tudunk megélni. Ez a körülbelül 200 ezer derék, tisztességes, szorgalmas sváb ember nem tudta a családját itt Magyarországon fölnevelni, nem tudta családjával segíteni az itteni közösséget. Azt, hogy például a gerlingeniek hogyan vélekednek arról a közösségről, amelyik sok minden mellett például templomot épített ott, Gerlingenben, az ottaniaknak, ha mindezt az életet itt Magyarországon élhették volna, és itt teljesedhetett volna ki a munkásságuk, a közösségépítő erejük, a szorgalmuk, mennyi mindent adhatott volna ennek a hazának.

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Szeretném végezetül megköszönni az előterjesztésben képviselőtársaim együttműködését és segítségét, és szeretném külön is megköszönni Gajdos Frank Katalin igazgató asszonynak, a budaörsi Heimat Múzeum igazgatójának a segítségét. Meg kell mondjam, hogy a január 19-ei dátum tőle származik, ő volt az, aki azt javasolta, hogy ne november 20-ra tegyük ezt az alkalmat. Akkor, amikor ez a határozati javaslat megszületett, de igazán nehéz lenne bizonyítékot találni, hogy azon a napon meg is kezdődött, és valóban, az előttem szólók által a történelmi esemény pontos felrajzolásából is az világlik ki, hogy talán ez a dátum, január 19., amikor ténylegesen Budaörsről az első vagon kigördült, ez lehet az a nap, amelyiken méltó módon tudunk megemlékezni erről a szomorú eseményről.

S mondom most is azt, amit a felvidéki megemlékező nappal kapcsolatban mondtam, hogy akkor is, ha egy szomorú napra emlékezünk, mégis olyan erőt kell hogy ez a megemlékezés adjon mindannyiunk számára, és erősítsen meg bennünket abban, hogy innen is van felállás. Magyarország ezeréves történelme során milliószor bebizonyította, hogy minden nehéz helyzetből föl tudott állni. Azok az emberek, akik ebben a hazában nőttek fel vagy születtek, bebizonyították, hogy minden nehéz helyzetből van felállás. Ennek a gondolatnak a jegyében kérem én is képviselőtársaimat, hogy támogassák határozati javaslatunkat.

Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  328  Következő    Ülésnap adatai