Készült: 2024.09.19.11:13:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

292. ülésnap (2013.06.21.),  43-48. felszólalás
Felszólalás oka Záróvita
Felszólalás ideje 10:12


Felszólalások:   37-42   43-48   49-55      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A zárószavazásra később, még a mai ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat záróvitája. Rogán Antal, Kovács Ferenc fideszes, Rétvári Bence KDNP-s képviselők önálló indítványát T/11473. számon, az egységes javaslatot pedig T/11473/6. számon kapták kézhez a képviselők. Az egységes javaslathoz benyújtott módosító javaslatról az alkotmányügyi bizottság elkészítette ajánlását, amely T/11473/8. számon elérhető.

Megnyitom a záróvitát az ajánlás 1., 2. és 3. pontjaira, és megadom a szót Hegedűs Lorántné jobbikos képviselő asszonynak.

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Itt az előbb a záróvitában Babák Mihály képviselőtársam azt mondta, hogy az előző törvényjavaslatban a sokfajta törvény egy törvény alá pakolása úgy történt, hogy önök a különböző feszültségeket okozó problémákat szerették volna most itt orvosolni, és akkor minden, ami feszültséget okoz, egy törvénybe kerül. Na hát, ez is egy ilyen probléma, ami most előttünk van, nevezetesen az úgynevezett romkocsmák működtetése a belvárosi világörökségi területen.

Hát ez is egy olyan feszültség egyébként, amit maga a Fidesz-kormány okozott, hiszen ha annak idején, a dohányzásról szóló törvényjavaslat módosítása kapcsán önök megfogadták volna az ellenzék érveit, tanácsait, akkor talán nem lenne az a helyzet, ami most kialakult, jellemzően a belvárosban, de nemcsak ott egyébként, máshol is. Ezért is mondtuk el az általános vitában, hogy nem kéne csak a világörökségi helyszínekre szűkíteni ezt a problémamegoldást, hanem máshol is a végére kéne ennek járni. Nevezetesen, hogy a vendéglátó-ipari egységekből a tulajdonosok kiterelik a dohányozni kívánó vendégeket az utcára, hogy inkább ott szívják el a dohányt, ott okozzanak piszkot, szemetet, zajt, és így tovább. Tény, hogy ez zavarja a környék lakosságát, ezt a dolgot valahogy meg kéne oldani, orvosolni kéne.

Valószínűleg az eredeti törvényt kellett volna olyan módon módosítani vagy javítani, hogy ez a probléma ne terelődjön ki az utcára. Mert megoldódik ettől ez a kérdés? Á, nem. Nem fog megoldódni. Továbbra is ki lesznek terelve a dohányzók az utcára, továbbra is lesz zaj, szemét, piszok, és így tovább, csak ezért most már az önkormányzatok, azon belül, mondjuk ki, Belváros-Lipótváros önkormányzata majd úgynevezett felügyeleti díjat is fog szedni. Én ezt nemes egyszerűséggel csak védelmi pénznek hívom, hiszen a jelenleg engedélyezési eljárás alatt lévő esetekre is fog vonatkozni. Illetve igen, lehet úgy módosítani a hatósági engedélyeket, hogy ezeket az engedélyeket visszavonják, és a védelmi pénzt fizetők nyilvánvalóan nagyobb védelmet fognak élvezni. Tehát ez a felügyeleti díj semmi másra nem jó.

Ami most bekerül zárószavazás előtti módosítóként, nevezetesen, hogy a nonstop üzletek nyitvatartási rendjét is rendeletben tudják majd szabályozni az önkormányzatok ezentúl, ez jó, ez támogatandó. De azért felhívnám tisztelt figyelmüket arra is, hogy erre jelenleg is van jogszabály, amibe ezt bele lehetne tenni, meg lehetne oldani. Nevezetesen ez az önök által megalkotott Mötv., annak is a 143. § (4) bekezdésének d) pontja, ami a közösségi együttélés alapvető szabályait meghatározó rendelet megalkotására hatalmazza fel az egyes képviselő-testületeket. Igenis, ezt a jogszabályhelyet kéne alkalmazni mindenhol, ahol ilyen és hasonló problémák vannak. Valószínűleg ezzel már önmagában lehetne kezelni a dolgot anélkül, hogy egyébként megadóztatnánk az üzleteket.

Illetve, itt most rögtön hozzá is teszem, hogy továbbra is benne maradt az a hiba a törvényjavaslatban, hogy önök az ipát az üzletekre kívánják kivetni, nem pedig az üzleteket működtető cégekre. Pedig normális esetben egyébként iparűzési adót cégek fizetnek, nem pedig, mondjuk, romkocsmák, mert ugye, egy cégnek lehet öt ilyen jellegű üzlete is adott esetben, az egyik a világörökségi helyszínen, a továbbiak meg nem. Akkor vajon hogyan fogják önök eldönteni, hogy pontosan mennyi is legyen az a felügyeleti díj, amit be fognak szedni?

De egyébként amit igazából mint feszültséget okozó problémát meg kéne oldani, az például, ha már a belvárosnál tartunk, az a fesztiválkultúra. Mert kérem tisztelettel, itt egy-két héttel ezelőtt, amikor rekordárvíz vonult le a Dunán, és attól féltünk, hogy a budai belső kerületeket el fogja önteni az árvíz, itt még éjszaka is, késő éjjel 2-kor húzatta a talpalávalót magának Rogán Antal polgármester úr. Vajon miért volt számára ez ízléses? Olyan megoldás, ami felvállalható, hogy akkor tartson fesztivált a belvárosban, amikor jó érzésű emberek kint a gáton segítenek, és próbálják menteni az embert, az értéket és hazánkat, hogy nehogy elárassza az árvíz? Vajon ez hogyan fordulhatott elő? Azt gondolom, hogy ha valamire önök törvényt akarnának alkotni, akkor például erre, hogy ez az ízléstelenség, ez a kulturálatlanság ne fordulhasson elő soha többé.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Megadom a szót Rónaszékiné Keresztes Monikának, Fidesz.

RÓNASZÉKINÉ KERESZTES MONIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Maradva most az eredeti, zárószavazás előtti módosító indítvány mellett, amelynek nagyon komoly pozitívumát abban látom, hogy pontosan azokon a területeken is, jelesül Erzsébetvárosban, saját választókerületemben ami a legaktuálisabb probléma, össze kell hangolnunk Magyarországnak, illetve a fővárosnak egy turisztikai kuriózumát a lakosság problémájával. Hiszen ott ez a fajta turizmus a helyben lakó emberek számára nagyon sok konfliktus forrásává vált. Az, hogy az önkormányzatoknak helyben, helyspecifikusan lehetőségük van arra, hogy szabályozzák az éjszakai nyitva tartást, mindenképpen nagyon-nagyon komolyan támogatandó. Én külön örülök ennek a módosító indítványnak, mert így az önkormányzat felelőssége is jobban megjelenhet, és a lehetősége is megvan arra, hogy ezt szabályozza, nemcsak azzal, hogy felügyeleti díjat szed. Ez önmagában nem lenne elegendő, a nyitva tartás szabályozása viszont komoly segítséget nyújt számunkra. Úgyhogy én támogatandónak tartom ezt a módosító indítványt.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Mivel több felszólaló nem jelentkezett, a záróvitát lezárom. Kérdezem, hogy az előterjesztők kívánnak-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Igen. Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Keresem képviselő asszonyt, de úgy látszik, a vita végét nem várta meg. (Jelzésre:) Ott van fönt, akkor oda mondom önnek.

Tehát, egyrészről úgy gondoltam, hogy önök üdvözölhették volna ezt a javaslatot, hogy végre lesz fedezet arra, hogy egyrészről a tisztaság megvalósuljon, másrészről a rend fenntartódjék ezeken a belvárosi helyeken, ahová mindig is nagyon sok fiatal fog járni. Nyilván önök sem szeretnék megtiltani a fiataloknak ezt, önöknek nagyon sok fiatal szavazójuk van, nem hinném, hogy bármifajta reális elképzelésük lenne, mint amit képviselő asszony itt elmondott, amely a tiltásnak egy minden korábbinál szélesebb körét jelölné meg. Az is előnye ennek a javaslatnak, hogy közösen kívánja megtalálni a megoldást az ott lévő szórakozóhelyek, a lakosok és az önkormányzat hármasában. Egy ilyesfajta magasabb kultúrát honosítana meg a belvárosi romkocsmák keretében.

Teljes mértékben szeretném visszautasítani nyilván a védelmi pénzekkel kapcsolatos javaslatait. Ha így állnánk hozzá, képviselő asszony, akkor minden adó, minden illeték, minden járulék, minden egyéb befizetett, az állam részére átutalt pénz védelmi pénz lenne, mindegyik rablás lenne.

(11.00)

Nyilván önök vonzódnak a különböző egyenruhás csoportokhoz, úgy látszik, vonzódnak az ilyenfajta erőszakos, "védelmi pénz" kifejezésekhez is. De kérem, hogy egy törvényesen beszedett és a helyi iparűzési adó fél százalékában maximalizált, olyasfajta költségtérítési fedezetet, amit mindenkinek a törvények alapján kell fizetni, semmiképpen ne nevezzék védelmi pénznek, hiszen ezáltal a helyi lakosoknak lesz nyugodtabb az éjszakája, az ottani bűncselekmények száma fog csökkenni. És ha bárki bárhol egyébként bármilyen bűncselekményt követ el ezután - ön is ismeri ennek a törvénynek a táblázatát -, ha alkalmazott, akkor szigorúbban, ha vendég, akkor enyhébben, de folyamatosan figyelik a törvényjavaslat szerint a különböző bűncselekményeket, és ha valakinél túl sok ilyen történik - egy bizonyos mércén fölül -, akkor a hely be is záratható, hogy ahol bűncselekmények történnek, ne üzemelhessen tovább ilyen hely.

Úgyhogy bízom benne, hogy ez végre nyugalmat hozhat a romkocsmák világába, és egy kulturáltabb együttélésre is teret enged, ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy támogassa a javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   37-42   43-48   49-55      Ülésnap adatai