Készült: 2024.09.19.07:10:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2015.03.02.),  201-210. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 14:53


Felszólalások:   191-200   201-210   211-222      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szelényi Zsuzsanna - független - és további 34 képviselő indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön az isztambuli egyezmény elfogadásáról szóló H/2390. számú határozati javaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt az Igazságügyi bizottság utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Szelényi Zsuzsanna képviselő asszonynak mint előterjesztőnek, 5 perces időkeretben. Parancsoljon, képviselő asszony!

SZELÉNYI ZSUZSANNA (független): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Amikor az Igazságügyi bizottságban előterjesztettem pár nappal ezelőtt ezt a javaslatomat, akkor egy olyan történetre hivatkoztam, amely a múlt héten történt, amikor Baranya megyében ölte meg az élettársát egy férfi. Nos, azóta újra történt egy gyilkosság, amelyben egy férj megölte a feleségét és kis híján négyéves gyerekét is. Mindannyian tudjuk, hogy a múlt héten meggyilkolt két nő teljesen értelmetlen halála csak a jéghegy csúcsa. A családon belüli gyilkosságok nem véletlenül történnek, hanem tudjuk, hogy azokat hosszú éveken keresztüli, tartós bántalmazás, lelki és testi bántalmazás előzi meg.

Nemzetközi tapasztalatok és magyar segélyszervezetek adatai alapján elmondhatjuk azt, hogy a tavalyi évben 12 hónap alatt körülbelül 300-400 ezer olyan, családon belüli bántalmazásos eset történt, amely komoly, szakszerű szociális, egészségügyi, pszichológiai és jogi segítségnyújtást igényelt volna a magyar hatóságoktól.

Decemberben magam is meglátogattam egy olyan intézményt, egy titkos menedékházat, ahol menekülő nőkkel és gyerekekkel találkoztam; nyilvánvaló volt, hogy hosszú évek óta szenvedtek már, míg arra a döntésre jutottak, hogy elmenekülnek a szeretteiktől. A beszélgetésekből kiderült, hogy nagyon nehezen veszik rá magukat a menekülésre, a bántalmazottakat tartós félelem veszi körül, és a megpróbáltatásaik akkor is folytatódnak, amikor végül is kilépnek a bántalmazó környezetből. Megbélyegzés és a hivatalos szervek értetlensége követi életüket. Nők és gyerekek százezrei kénytelenek Magyarországon elviselni a bántalmazást minden napon.

Tisztelt Ház! Szerencsére ennek nem kell már így történnie. A nők elleni és a családon belüli erőszak közel két évtizede már az európai országok napirendjén van, és az Európa Tanács keretei között egy évvel ezelőtt elkészült az isztambuli egyezmény a nők elleni és a családon belüli erőszak visszaszorításáról. Ez az egyezmény egyértelművé teszi, hogy az erőszakmentes élet emberi jog, ezért a kormányok felelősek azért, hogy ezt a védelmet a polgáraik számára biztosítsák. A magyar kormány a vak komondoros botrány után sietősen aláírta ezt a nemzetközi egyezményt, de azóta semmit sem tett annak érdekében, hogy ez valójában életbe léphessen Magyarországon, és nők és gyerekek százezreit óvja meg az erőszaktól. Ez az egyezmény egyértelműen rögzíti, hogy milyen intézményrendszert kell felállítania a kormánynak annak érdekében, hogy a családon belüli erőszak visszaszoruljon, és a nők és a gyerekek nagyobb biztonságban élhessenek.

Decemberben kérdéssel fordultam Trócsányi miniszter úrhoz, hogy milyen helyzetben, milyen állapotban van az egyezmény életbe léptetésének, ratifikálásának előkészítése, akkor azt állította nekem, hogy zajlik a készülődés, ugyanakkor civil szervezetekkel és segélyszervezetekkel való tájékozódás, kapcsolat után nem találtam annak nyomát, hogy pontosan mi zajlik. Ezért fontosnak tartom, hogy ez a határozati javaslat megszülessen, és a magyar parlament kinyilvánítsa azt az egyértelmű véleményét, hogy a családon belüli erőszak Magyarországon is - úgy, mint más civilizált országban - elfogadhatatlan.

Ha életbe lép ez az egyezmény Magyarországon, akkor a kormánynak kampányt és felvilágosító folyamatokat kell bevezetnie annak érdekében, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy a családon belüli erőszak elfogadhatatlan Magyarországon. A mainál ötször-tízszer több menedékháznak kell felállnia, hogy védelmet nyújtson azoknak, akik nem bírják tovább, és elmenekülnek az otthonukból. A nők is tudnák azt, hogy nem kell elviselniük az erőszakot, és a férfiak is tudnák azt, hogy nem bántalmazhatják a nőtársaikat. Képzéseket kellene indítani rendőröknek, bíráknak, ügyészeknek arról, hogy hogyan lehet civilizált módon és emberi módon kezelni ezeket az ügyeket, és nem utolsósorban a bántalmazóknak felelniük kellene a tetteikért.

A határozati javaslatom elfogadása egyértelművé tenné, hogy ez a parlament elfogadhatatlannak tartja a családon belüli erőszakot, és nyomást gyakorol a kormányra annak érdekében, hogy prioritásként kezelje több százezer nő és gyermek életét. Ezért kérem, hogy ezt a javaslatot támogassák. Nem látok semmi olyan okot, hogy ezt ne tehessék meg. Köszönöm szépen. (Dr. Schiffer András tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A frakciók és a független képviselők részéről előzetesen írásban felszólalásra senki nem jelentkezett.

Felszólalásra jelentkezett Demeter Márta képviselő asszony, MSZP-képviselőcsoport.

Megadom szót.

DEMETER MÁRTA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Európa Tanács egyezménye a legátfogóbb olyan nemzetközi egyezmény, aminek a célja, hogy felvegye a harcot az emberi jogok súlyos megsértése ellen. Célja a nők elleni és a családon belüli erőszakkal szembeni zéró tolerancia, és fontos előrelépést jelent Európa és az Európán kívüli világ biztonságosabbá tételében.

Látszik az a szomorú tény, hogy a kormány régóta nem tesz semmit azért, hogy ezt a nagyon fontos egyezményt ratifikálja. Ez azért is érdekes, mert látjuk azt, hogy a kormánypártok folyamatosan a család szentségéről papolnak, arról, hogy mennyire fontos a családok biztonsága, a gyermekek biztonsága. Ez az egyezmény, ennek a ratifikálása egy nagyon fontos előrelépés lenne e tekintetben.

Szeretném felhívni a figyelmet, hogy itt nemcsak a nők bántalmazásáról van szó, ami önmagában is borzasztó, de itt gyermekekről van szó, kicsi gyermekekről, akiknek az édesanyját bántalmazzák, és ezt látják a gyermekek is felnövekvő korukban, ami nagyon súlyos következménnyel lehet rájuk, ráadásul nagyon sok esetben sajnos őket is bántalmazzák.

Nagyon fontos ez az egyezmény, hiszen a legfőbb elemei a megelőzés, a védelem, a bűnüldözés és a monitoring. Ez az, ami olyan eszközrendszert, infrastruktúrát, pénzbeni támogatást is jelenthet, amivel még hatékonyabbá válhat a bűnüldözés, és azt a jó szándékot, ami egyébként a rendvédelmi szervekben, ami a bírákban megvan ezen eljárások során, a felderítés során, azt a fajta jó szándékot tudja nagyon hatékonyan tettekre váltani. Ez ezért fontos.

Tehát kérem, hogy támogassák ennek a tárgysorozatba vételét, már csak azért is, mert a madarak azt csiripelték, hogy Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője egyébként többször kezdeményezte volna ezt, csak sajnos Balogh József komondorjában megbotlott, és ezért nem tudta megtenni.

(17.40)

Azóta elhalálozott ez a szegény komondor, így azt gondolom, minden akadály elhárult az elől, hogy végre ratifikálják és tárgysorozatba vegyék ezt az egyezményt. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásra jelentkezett Dúró Dóra képviselő asszony, Jobbik-képviselőcsoport. Megadom a szót.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik szerint ez az előterjesztés töredékes, és indokolatlanul tesz különbséget erőszak és erőszak között, ami nem indokolt a mi meglátásunk szerint.

Az 1. pontban még arról ír, hogy a nők és a gyermekek az áldozatok, rájuk vonatkozik, a 2. pontban azonban már elsősorban a nők elleni erőszak megszüntetéséről beszél, tehát nem is koherens saját magával sem.

Egyáltalán nem foglalkozik a családon belüli erőszaknak a legelterjedtebb és legbrutálisabb formájával, ahol az áldozatok a legvédtelenebbek és a legártatlanabbak, ez pedig az abortusz. Egyáltalán nem beszél arról, hogy hatmillió magyar gyermek nem tudott megszületni az elmúlt fél évszázadban azért, mert magzati életkorában kioltották az életét.

Az Alaptörvény is kimondja, hogy a fogantatástól védelem illeti meg a magzatok életét. Nemzetközi felmérésekből azt is tudjuk, hogy a nem kívánt terhességek is kívánt gyermekekhez vezetnek. Az Egyesült Államokban és Csehországban készítettek felméréseket, ahol olyan nőket kérdeztek meg, akik előzetesen azt tervezték, hogy megszakítják a terhességüket, majd erre mégsem került sor különböző okok miatt, vagy mert megtagadták tőlük ezt, vagy maguk gondolták meg magukat. Arra a kérdésre, hogy örülnek-e gyermekük megszületésének, azt a választ adták, hogy igen, 95 százalékuk azt mondta, hogy igen. Nagyon nagy arányban vannak azok, akik azt mondták, hogy azt is sajnálják, hogy egyáltalán felvetődött bennük a várandósságuk megszakításának gondolata.

Úgy gondolom, hogy a családon belüli erőszak önmagában is egy szerencsétlen kifejezés, de ha már erről beszélünk, ennek a legelterjedtebb, legbrutálisabb formájával kellene kezdeni, és a legvédtelenebb, legártatlanabb magzati életeket kellene leginkább védeni. Ezért mi tartózkodni fogunk ennél a szavazásnál. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Felszólalásra jelentkezett Schmuck Erzsébet képviselő asszony, LMP-képviselőcsoport. Megadom a szót.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az isztambuli egyezmény nagyon fontos dokumentum, ugyanis kötelező feladatokat határoz meg a nők elleni és családon belüli erőszak valamennyi formája elleni hatékony fellépés érdekében. Kimondja, hogy a nők elleni erőszak bármely formája az emberi jogok nagyon súlyos megsértése, és azt is, hogy az állam kötelessége megvédeni a nőket az őket érintő erőszakkal szemben. Fontos lépéseket fogalmaz meg az erőszak megelőzése, az áldozatok védelme és az elkövetők felelősségre vonása terén.

A megelőzésben az oktatásnak, képzésnek, a felvilágosító és érzékenyítő kampányoknak, valamint a médiának óriási szerepe van a társadalmi szemléletformáláson keresztül. Sajnos Magyarországon még gyerekcipőben járnak a prevenciós programok mind az oktatásban, mind a szakemberek és rendőrök képzése terén. A rendőrség szerepét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Mégis, a pécsi videók esete jól mutatja, hogy a bűnüldöző szervek hozzáállása jelenleg katasztrofális. A rendőrség áldozathibáztató magatartása nemhogy az erőszak megelőzéséhez nem járul hozzá, de annak felszínre kerülését is akadályozza. Ezért szükséges volna rendszeres képzéseket tartani a rendőrök számára szakemberek bevonásával. Szükséges volna jogászok, bírák, ügyészek képzése is, valamint szakmai protokollok kidolgozása az egészségügyben dolgozók számára. Az áldozatvédelem terén is azonnali intézkedésekre volna szükség. Az elkövetők felelősségre vonásában is rosszul teljesít hazánk, a hatóságok már csak akkor foglalkoznak az erőszakkal, ha vér folyik.

Tisztelt Képviselőtársaim! A nők elleni erőszakkal szembeni lépések nem tűrnek halasztást. Azt kérjük tehát, szavazzák meg ezt a határozati javaslatot, és induljon meg az isztambuli egyezmény ratifikációs folyamata. Köszönöm a figyelmet. (Dr. Schiffer András tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok.

Megkérdezem Szelényi Zsuzsanna képviselő asszonyt, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Szelényi Zsuzsanna igent int.) Megadom a szót, képviselő asszony.

SZELÉNYI ZSUZSANNA (független): Köszönöm szépen a szót. Az isztambuli egyezmény egy körülbelül húszéves nemzetközi folyamat eredménye, amely során az egész világon előtérbe és fókuszba került az, hogy a nők rendszeres és folyamatos bántalmazásnak vannak kitéve a világ minden részén, Európa legfejlettebb országaiban is. Magyarország egyébként a világ legfejlettebb régiójába tartozik, de a helyzet az, hogy a nők elleni erőszak Európában is masszívan zajlik.

Nem véletlen, hogy az Európa Tanács ezt az egyezményt, ezt a szerződést létrehozta. Olyan kiterjedésű ez a probléma világszerte, Európa-szerte és Magyarország-szerte, hogy mindenképpen indokolt volt, hogy létrejöjjön egy civilizált és európai megoldás, amelyben a kormányok felelősek a nők és a gyerekek védelméért. Ez a javaslat erről szól, arról a biztonságos élethez való emberi jogról, amelyre ez az egyezmény épül. Ez a javaslat és az isztambuli egyezmény nem szól más típusú emberi jogokról, amelyekről esetleg szintén lehet beszélgetni. Tehát amikor a családon belüli erőszakról beszélünk, akkor az egy nagyon megalapozott nemzetközi normarendszer, és mindenképpen nagyon indokolt, hogy sok más európai országhoz hasonlóan végre Magyar­ország is magáévá tegye ezt a, mint mondtam, alapvetően civilizációs normarendszert, és kifejezze azt az akaratát, hogy tűrhetetlen az erőszak nők és gyerekek ellen az otthonukban is.

Kérem, hogy a javaslatomat támogassák. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)




Felszólalások:   191-200   201-210   211-222      Ülésnap adatai