Készült: 2024.05.13.00:39:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2005.12.05.), 56. felszólalás
Felszólaló Iváncsik Imre (MSZP)
Beosztás honvédelmi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IVÁNCSIK IMRE honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nagyon örülök a képviselő úr kérdésének, hiszen van alkalmunk arra, hogy néhány olyan kérdést tisztázzunk itt, a nagy nyilvánosság előtt, amelyeket a képviselő úr ezúttal feszeget és feltesz.

Azért mondom, hogy ezúttal, mert a képviselő úr 1999-től 2004-ig tagja volt a honvédelmi bizottságnak, és az első választási ciklusában mint kormánypárti képviselő részt vett a bizottság munkájában, és így minden alkalommal meghallgathatta az éppen akkor funkcióban lévő kormány, az Orbán-kormány tájékoztatóját arról, hogyan is áll a '95-ben hozott határozat végrehajtása azzal kapcsolatban, hogy a három háromdimenziós radart Magyarországon el kell helyezni; és ezek egyike közismerten a Zengőre tervezett, tehát a Mecsek területére, Magyarország déli részére tervezett radarállomás volt.

A jegyzőkönyvek tanúsága szerint nemcsak ön, hanem egyetlenegy parlamenti képviselő sem kifogásolta ezt, sem a bizottság munkájában, sem a plenáris ülésen, sem az általunk megtartott társadalmi fórumokon - sajnos az Orbán-kormány idején ezek a társadalmi fórumok rendre elmaradtak. Tehát még módjuk sem lett volna azoknak kifogásolni, akiknek már akkor motoszkálhatott volna a fejükben, hogy valami nincs rendben a Zengőre tervezett radar körül. Tehát az volt a tapasztalatunk, tisztelt képviselő úr, hogy korábban ez az aggodalom egyáltalán nem létezett sem önben, sem más kormánypárti képviselőben. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Neked még válaszolni kell attól!)

Az ország légterének védelme és a szövetség légterének védelme nyilvánvaló közös érdekünk. És azon csodálkozom, hogy a képviselő úr ennyi honvédelmi bizottsági tagság után úgy áll a kérdéshez, mintha most lépett volna elő az inkognitóból, és olyan furcsaságokat kérdez, hogy vajon vizsgálták-e a kormányok, hogy szükség van-e egyáltalán földi telepítésű radarokra. Mondhatom, hogy a parlament is vizsgálta; a honvédelmi bizottság minden évben vizsgálta; és minden funkcióban lévő kormány egyetértett abban, hogy erre bizony szükség van, annál is inkább, mert nemcsak Magyarországon, hanem más szövetséges országokban is telepítésre kerülnek radarok. És érdekes módon Magyarországon a másik két radar telepítésével kapcsolatban semmiféle sugárbiológiai, semmiféle természetvédelmi problémát eddig senki nem vetett föl. Ezek zavartalanul épülnek, és hamarosan rendszerbe állnak Bánkúton és Békéscsabán egyaránt.

Úgy ítéljük meg, hogy azon a helyszínen, amit most kiválasztottunk... - és itt szeretném megnyugtatni a képviselő urat, hogy ez nem most került elő, hiszen már a legelső felmérésekben is szerepelt a Tubes mint lehetséges helyszín, csak akkor azért került le a napirendről, mert akkor még működött ott egy katonai híradástechnikai objektum, amivel összeférhetetlen lett volna. Azóta ez már nem működik, tehát a beruházás megvalósítható. Másrészt az ön feltételezésével szemben ott egy katonai objektum van, ami semmiféle természetvédelmi oltalom alatt nem áll.

A szándékunk az, hogy a beruházás során a lehető legnagyobb körültekintéssel járjunk el, a lehető legszélesebb tájékoztatás mellett, olyan módon, hogy a honvédelmi, a környezetvédelmi, a társadalmi és a műszaki szempontok egyaránt optimálisan megvalósuljanak, érvényesüljenek.

A sugárbiológiai ügyek már korábban nyilvánosságra kerültek, és messze megelőzték a bazsarózsaügyet. Ekkor a Sugárbiológiai Intézet kutatásai szerint világossá vált, hogy ezeknek a radaroknak jóval kisebb kibocsátásuk van, mint a mobiltelefon-átjátszó állomásoknak, amelyekből több száz található Magyarországon, tehát ezek semmiféle egészségkárosító hatással nem fognak járni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

(15.10)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai