Készült: 2024.04.27.21:57:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

181. ülésnap (2000.12.11.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás igazságügy-miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:34


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselő úr! Mint a kormány igazságügy-minisztere, csak egyetlen részre szeretnék reagálni. Ez az egyetlen rész a bíróságok függetlenségével kapcsolatos elem, amely egyébként nekem is szemet szúrt abból a tízpontos követeléssorozatból. El is gondolkodtam rajta, hogy vajon mit jelenthet ez, hiszen a '70-es, '80-as években - jól emlékszünk arra - bíróság vezetője csak az lehetett, aki anno MSZMP-s tag volt. Ezt követően 1989-ben, az Ellenzéki Kerekasztal nyomására egy óriási vívmány született, egy alkotmánymódosítás. Ez az alkotmánymódosítás két szakaszban változtatta meg a bírák addigi elég méltatlan jogállását.

Az egyik mondat így szól: "A bírák pártnak nem lehetnek tagjai." A második mondat pedig így szól: "Politikai tevékenységet nem folytathatnak." Ennek az alkotmánymódosításnak a tartalmi elemét valóban egy több évig tartó jogalkotási folyamat töltötte ki, amely jogalkotási folyamat végén igazán elmondhatjuk azt, hogy a bírói tevékenység függetlensége megkérdőjelezhetetlen volt már a '90-es évek elején.

Ezt követően elgondolkodtam azon, hogy mit is jelent a bírói függetlenség, amit kérnek ebben a tíz pontban, hiszen a bírói függetlenség két dolgot jelent. Az egyik, amit a képviselő úr már említett, hogy csak a jogszabályok alapján és csak meggyőződésüknek megfelelően döntenek a bírák, és nem befolyásolhatók, a másik az, hogy a bírói függetlenség nem elsősorban a bírákat védi, hanem az ügyfelet védi. Az ügyfelet védi egy olyan alkotmányos elv érdekében, hogy az ügyében olyan bíró járjon el, aki pártatlan módon ítélkezik.

Aztán jött 1997, amikor az MSZP és az SZDSZ alkotta kormányzat olyan törvényt alkotott, mely törvény alapján már nemcsak a bírói függetlenséget, ítélkezési függetlenséget mondta ki törvény, hanem a bíróságok szervezeti és igazgatási függetlenségét is megteremtették.

Ezek után magam sem értettem, hogy mit jelent ez a kitétel, csak egyre tudok gondolni, tisztelt képviselőtársaim, ez az egy pedig az, hogy önöknek vannak olyan eseti és vannak egyedi ügyekről ismereteik, akik ezt a tíz pontot megfogalmazták, hiszen csak erről lehet szó. Ma a jogszabályi háttér a bírák függetlenségét biztosítja. Itt csak gyakorlatról lehet szó.

Ezért kérem önöket, tisztelt szocialista képviselőtársaim, hogy ha van önöknek olyan ismeretük, hogy a gyakorlat ellentétes a jogszabállyal, bármilyen irányból is jöjjön ez a befolyás a bíróságok irányába, akkor kérem, hogy azt minden egyes esetben jelezzék az Országos Igazságszolgáltatási Tanács egy egyszerű tagjának, akit igazságügy-miniszternek hívnak, hogy ebben eljárhassunk. De egyet szeretnék kérni: pártpolitikai érdekből ne rongálják tovább a hatóságok és a bíróságok jogállami működésébe vetett bizalmukat.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai