Készült: 2024.09.24.05:53:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 22. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 0:46


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A járvány lassan lecseng, és fel kell tennünk a kérdést, hogy mik a tanulságai, illetve hogyan tovább. Egy krízishelyzet arra való, hogy megoldjuk, és ha jól oldottuk meg, akkor jobb lesz a helyzet, mint előtte volt. Azt kell mondanunk, hogy a kezelés rendben volt. A kormány idejében, hatékonyan intézkedett, a lakosság fegyelmezett volt. Az ellenzék is hozta a formáját  a küzdelemben ugyan nem vett részt, de legalább bekiabált a pálya széléről, jó hangosan.Milyenek voltak a járvány hatásai? Először talán a negatív hatásról hármat említenék. Veszélyeztette az életünket és az egészségünket, korlátozta a mozgásunkat, és visszavetette a gazdaságot. Viszont sok pozitív hatása is van, ha ezt jól dolgozzuk fel. Először is helyretette az önmagunkról alkotott képet. Be kellett látnunk, hogy a szabadságunk korlátozott, a magabiztosságunk néha túlzott, és sok felesleges dolog van a fogyasztásunkban. De nemcsak önmagunk, hanem a közösségek számára is van hatása és tanulsága a járványnak: megmutatta a közösségek erejét, elsősorban a családét, az egymás felé fordulás fontosságát, és a munkánkkal kapcsolatban a távmunka hatékonyságát; és most itt ki kell emelnem az iskolák feladatvállalását, a tanárok, a szülők és a gyerekek helytállását. Meg kell jegyeznem, hogy ha tovább lépünk azokon a területeken, ahol a távmunka alkalmazható, akkor nyilván a vegyes foglalkozás a legjobb megoldás, amikor a munkahelyen is és otthon is tudja hatékonyan a feladatát végezni a munkavállaló.

De az egyik legfontosabb kérdés a gazdaságra gyakorolt hatása. Említettem a negatív hatásnál, hogy visszavetette a gazdaságot, de elindult a gondolkodás abban az irányban, ami ennek a tanulságait vonja le. Részben a globális, részben pedig a lokális gazdaság kérdéseit vetette fel. Ha a globális gazdaságra gondolunk, akkor meg kell jegyeznünk, hogy a keleti nyitás politikája eredményes volt, de erről nem én, hanem nyilván a miniszter úr többet fog mondani. A lokális gazdaságnál pedig bizonyos területeken az önellátás kérdése merült fel. Itt hadd utaljak arra az oltóanyaggyárra, aminek a célja az, hogy nemcsak a koronavírussal kapcsolatos oltóanyag, hanem minden más oltóanyag is Magyarországon önellátást jelentsen.

Sokan felteszik a kérdést, hogy milyen változásokat igényel még az újraindított gazdaság. Nyilván a globális gazdaság korrekciója is szóba kerül. Itt az Európai Unió szándékaira hadd utaljak, ami némi visszatelepítést említ. De a környezetvédelmi szempontok határozottabb érvényesülése is szóba kerül. Ha már ezt kimondtam, hadd utaljak a keresztény megfogalmazás szerint a teremtésvédelem fontosságára és arra az alapvető enciklikára, ami a „Laudato si'” nevet viseli, ami öt évvel ezelőtt született, és ezen a héten újból elkerült: az eldobhatóság kultúrájával szemben a teremtett világ törvényszerűségeinek az alkalmazására hívja fel a figyelmet. A természethez való viszonyunk és a másik emberrel való kapcsolatunk közös gyökérből táplálkozik, mondja ez az irat. Tehát akkor, amikor mi az önmagunkról és a másik emberről alkotott képünket alkalmazzuk, ahhoz hasonlót teszünk a természettel is. Tehát a közös gyökér az emberi magatartásban van. Az ő elődje, mármint Ferenc pápa elődje így fogalmazta: a Föld elsivatagosodása és az emberi lélek elsivatagosodása közös gyökérből táplálkozik.

Még egy szempontra hadd hívjam fel itt a figyelmünket. Az új betegségek 75 százaléka állatokról terjed, ezt pedig sokan az élőhely szűkülésével magyarázzák. Én azt gondolom, hogy most a járvány tanulságaként három tanulság mindenképpen adódik: az önmagunkról alkotott helyes képet, a másik emberhez való viszonyunkat és a teremtett világ védelmét kell újragondolnunk. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai