Készült: 2024.05.19.00:06:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

286. ülésnap (2006.02.07.), 214. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Dr. Mattyasovszky-Zsolnay Miklós méltatását hozom a parlamentbe. Mattyasovszky-Zsolnay Miklós jogász, író, a Magyar Cserkész Szövetség örökös tiszteletbeli elnöke, a cserkészkörök szeretett és tisztelt Matya bá'-ja rövid szenvedés után decemberben elhunyt.

Mattyasovszky-Zsolnay Miklós Pécsett született a világhírű porcelángyáros Zsolnay család sarjaként. A pécsi cisztercita gimnázium cserkészcsapatában tett fogadalmat, és ettől kezdve egész életében ennek a mozgalomnak volt elhivatott tagja. A jogi diploma megszerzését követően néhány évig a Zsolnay-gyárban dolgozott, azután emigrált Kanadába. Mindenütt megbecsülés és köztisztelet övezte.

Montreali tartózkodása alatt érte az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc. Ekkor lett a montreali magyar segélyakció, majd a Magyar-Kanadai Szövetség elnöke. Húsz éven át töltötte be a Külföldi Magyar Cserkész Szövetség tiszteletbeli elnöki tisztét.

Itthon, Magyarországon korábban alapító tagja, majd éveken át elnöke volt a Teleki Pál és Sík Sándor által létrehozott Fiatal Magyarság Mozgalom pécsi tagozatának. Külföldre kerülése után részese volt a cserkészet megalakulásának. Mint a szövetség első külügyi vezetője, többedmagával felvállalta a Világcserkész Mozgalom akkor még Londonban székelő központja nemzetközi kapcsolatainak kiépítését, a többi, hasonló gondokkal küzdő menekült nemzetiségű cserkészszövetségek összefogásával.

Mint a külföldi magyar cserkészet szellemi atyja és legfelsőbb tisztviselője különösen vigyázott arra, hogy a politikai nevelés a cserkészmozgalomba ne kerüljön bele. Mindig akadtak olyan szülők, társadalmi vezetők, akik igyekeztek a cserkészetet a saját céljukra felhasználni. Ezek túl baloldalinak, mások pedig túl jobboldalinak bélyegezték vagy bélyegzik a mozgalmat. Mattyasovszky-Zsolnay Miklós világosan látta és szemlélte a magyar cserkészet lényegét, fontosságát és helyét a magyar társadalomban. Bölcs előrelátása rányomta bélyegét a mozgalomra is.

Élete során számos kitüntetést kapott különböző nemzetiségű csoportoktól, a helyi és a központi kanadai szövetségi kormánytól, a rendszerváltás után pedig a magyar kormánytól. Ezek közé sorolhatók az emigrációban élők érdekében végzett tevékenységéért 1979-ben kapott Order of Canada-díj, Kanada legtekintélyesebb polgári kitüntetése olyan állampolgárok részére, akik kimagasló érdemeket szereztek, és szolgálatot tettek az országnak vagy az emberiségnek.

A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét levéltári munkájáért és a magyar-kanadai kapcsolatok ápolásáért kapta. Az Ottawában rendezett 90. születés-napján a sok méltatás mellett akkor Papp Sándor kanadai magyar nagykövet Orbán Viktor akkori miniszterelnök nevében külön elismerő oklevelet nyújtott át neki a külföldi magyarság érdekében végzett célravezető munkájáért.

A rendszerváltás után gyakran látogatott haza, nagy figyelemmel kísérte, és segítőkészséggel tekintett a Zsolnay-gyár munkája felé. Végleges hazatelepülése után a pécsi Tüke-díjjal jutamazták, amit olyan pécsi születésű polgároknak ítélnek oda, akik a város jó hírnevének megőrzéséért kimagasló munkát végeznek. A Külföldi Magyar Cserkész Szövetség legmagasabb kitüntetését - a "Jó munkáért!" - az elsők között kapta meg.

Egész élete során szószólója volt a magyar szabadságnak, az emberi méltóságnak, a demokráciának. "Légy híve az igazságnak és harcosa az igazságosságnak!" - ez a jelmondat vezérelte életét.

Köszönöm a meghallgatást.




Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai