Készült: 2024.04.26.10:37:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2009.03.24.), 153. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  153  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Nos, nincs félreértés közöttünk Salamon képviselő úrral, mert egyrészt azt gondolom - és meg kell nézni a parlamenti szó szerinti jegyzőkönyvben -, hogy igenis tett olyan megjegyzést a képviselőtársam, hogy kifogásolja a megfogalmazását is, nem csak önmagában a létét ennek az alkotmánymódosításnak.

Másrészt pedig abban sincs vita köztünk, és én pontosan értem, amit mondott a képviselő úr, hogy az uszítás szankcionálását lehetővé teszi a mai alkotmány hatályos szövege. Csak én azt mondom, és hangsúlyoztam, és ezek szerint erre pedig a képviselőtársam nem figyelt oda a felszólalásom során, hogy mi úgy gondoljuk, az uszítás tiltása nem elegendő korlát, ezt szeretném hangsúlyozni. Az Alkotmánybíróság többségi álláspontja szerint pedig jelen pillanatban ennél szigorúbb szabályozást az emberi méltóság védelme érdekében nem tesz lehetővé az alkotmány, ezért szükséges annak a módosítása. Úgyhogy azt gondolom, e tekintetben sincs félreértés közöttünk.

A hatalommegosztásról és a bírósági döntési szabadságról pedig csak annyit, hogy én úgy hiszem, nem az követi el a hibát, aki kritizál bírói gyakorlatot általánosságban - nem konkrét ítéletekről beszélek általánosságban -, hanem az követi el ezt a hibát, aki megpróbálja befolyásolni, és megpróbál beleszólni abba. Nos, én ezt sosem tenném. Pont ezért mondom azt, amit immáron sokadszor mondok, hogy a jogalkotó jogszabályt módosít, ha nem tetszik neki a bírói gyakorlat, de ahhoz, hogy ennek a szükségességét felismerje, persze szükséges az, hogy értékelje a bírói gyakorlatot, hogy az számára megfelelő-e, az ő akaratát tükrözi vagy nem. Én pedig azt gondolom, hogy semmiféle problémát nem okoz, ha a jogalkotó vagy a jogalkotó egyik képviselője azt mondja, hogy nem.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  153  Következő    Ülésnap adatai