Készült: 2024.05.14.18:23:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

4. ülésnap (1998.07.02.), 102. felszólalás
Felszólaló Révész Máriusz (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:25


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az MSZP képviselői kétféle javaslatot is elénk terjesztettek: egyszer azt mondták, hogy szabályozzuk törvényben a kiadásokat is ezzel a javaslattal kapcsolatosan; egyszer pedig az hangzott el, hogy elegendő lenne mindezt kormányrendeletben rendezni.

A kérdés az, hogy miért van szükség törvényre. A Fidesz álláspontja az, hogy mivel hosszú távú költségvetési kihatásokkal rendelkezik ez a döntés, nemcsak az idei évre, hanem a következő évre, sőt az azt követőre is - hiszen nem lehet, mondjuk, januártól újra visszavezetni a tandíjat -, ezért helyes, ha ebben a kérdésben a parlament foglal állást. A következő meg az azt követő években ennek költségvetési kihatása lesz. Ezért nem szerencsés ezt a kérdést kormányrendeletben rendezni, és én nagyon remélem, hogy a későbbiekben ez úgy fog megvalósulni, hogy minden olyan kérdésről, amely több milliárd forintos költségvetési kihatásokkal jár, úgy születik döntés, hogy a parlament dönt benne.

Miért nem tartjuk szükségesnek azt, hogy az idei évben a költségvetési törvényt is módosítsuk? Ennek az az oka, hogy könnyen lehet, hogy ebben az évben a kormány tartalékkeretéből ez a 2-3 milliárd forintos összeg előteremthető, és nem látjuk szükségét annak, hogy kötelezettséget vállaljunk most költségvetés módosítására vagy pótköltségvetésre. Tehát ezek az érvek szólnak amellett, hogy miért ebben a formában célszerű ezt tárgyalni. Ezért nem támogatjuk MSZP-s képviselőtársaink javaslatát. Azt gondoljuk, hogy ez helyes, ahogy van.

Balczó Zoltán képviselő úr indítványával kapcsolatban mondanám a következőket. A Fidesz képviselőcsoportja az ő javaslatát sem támogatja a következő miatt. Van a javaslatban egy logikai gondolatmenet. Nem vitatom, hogy az ő gondolatmenete is logikusan felépített, és lehetett érveket hozni mellette. De a mi gondolatmenetünk logikája az, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt, illetve a kormánykoalíciós pártok az első diploma megszerzését kívánják ingyenessé tenni. Így párhuzamos képzés esetén már nemcsak az első diploma megszerzéséről van szó, hanem további diploma megszerzéséről is, ez pedig ellentmond annak a logikának, melynek alapján ezt a törvényjavaslatot a kormánypártok beterjesztették.

Ellene szól az is, hogy azok a diákok, akik egy időben két képzésben is részt vesznek, akárhogy is nézzük, két helyen kötik le az erőforrásokat, két helyen foglalják az egyetemi státuszt, az egyetemi helyeket, és ebben az esetben, amikor az egyetemekre, főiskolákra jelentkezőknek csak mintegy felét tudjuk felvenni, nem biztos, hogy ezt még külön tandíjmentességgel célszerű támogatni. Abban az esetben természetesen, ha valaki ezt vállalja, akkor helyénvaló, hogy legyen lehetősége, de ezért azt gondoljuk, hogy a második diploma megszerzését ebben az esetben sem célszerű tandíjmentességgel honorálni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai