Készült: 2024.09.23.13:53:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

185. ülésnap (2004.11.15.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Csapody Miklós (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:50


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSAPODY MIKLÓS (MDF): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Kedves Miniszter Asszony! Nemrég Bálint Sándor politikai üldöztetésével kapcsolatban kérdeztem: augusztus 20-án a köztársasági elnök hogyan léptethette elő a nyugdíjas titkosrendőrt, Magyar Józsefet a BM javaslatára? Akkor válaszában Juhász államtitkár úr némi éllel arra figyelmeztetett, hogy nem illene - nekem - összetévesztenem az ellenzéket akkor üldöző III/III-asokat a haza javát szolgáló hírszerzőkkel. Nos, a helyzet a következő.

1964. augusztus 13-án Bálint Sándor szegedi lakásán titkos házkutatást tartottak Dán István alosztályvezető, Bóka István és Magyar József századosok, továbbá egy fényképész és egy fő úgynevezett műszaki technikus, vagyis a betörő részvételével. Idézem: “Magyar rendőr százados és a műszaki technikus elvtárs felhatolt nevezett lakásának ajtajáig. A többi elvtársak a megbeszélt helyen vártak. Tekintettel arra, hogy az előszoba ajtajának olyan speciális zárszerkezete van, amihez nem volt megfelelő sorozatkulcs, s álkulccsal sem sikerült a zárat felnyitni, így a helyszínt elhagytuk. A fentiek után a műszaki technikus elvtárs gépkocsival felutazott Budapestre a megfelelő sorozatkulcsokért. A dolgozószoba ajtajának felnyitása után a technikus elvtárs megadta a megbeszélt fényjelet Dán István rendőr százados elvtárs és a fotótechnikus elvtársnő részére, ami jelezte, hogy feljöhetnek a lakásba. Magyar rendőr százados közben átvizsgálta a lakás helyiségeit.ö Az idézet a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság III/III-as alosztályának egyik szigorúan titkos jelentéséből való, amelyet számtalan másikkal együtt az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában meg lehet találni.

A házkutatás során Magyar által megtalált és lefényképezett anyagoknak fontos szerepe volt Bálint Sándor elítéltetésében, perbe fogásában csakúgy, mint a Magyar József és társai által foglalkoztatott besúgók jelentéseinek. Lehetséges, hogy Magyar József papíron hírszerzőként szolgálta a Kádár-rendszert - nem tudom, hogy mikor -, a valóságban azonban klasszikus III/III-as politikai titkosrendőri munkát végzett. Magyar József alezredest, a BM derék nyugdíjasát érdemei elismeréséül 2004-ben a Belügyminisztérium javaslatára, a miniszterelnök előterjesztésére ezredessé léptették elő. Jó dolog az ezredesi nyugdíj, a múltkor azért én mégis szerényebb választ vártam volna, Magyar József ugyanis ávós, vagy ha jobban tetszik: a kádári diktatúra ellenzékére vadászó politikai rendőr volt, nem pedig hírszerző.

Kedves Miniszter Asszony! Így a dolog kissé kínos, és nem értem, hogy miért mondta az államtitkár úr az ellenkezőjét. Nagyon fontosnak tartom, hogy miért nem néznek utána annak, kiket tüntetnek ki. Ilyen szűrőrendszernek lennie kellene.

Köszönöm, és figyelemmel várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai