Készült: 2024.09.23.14:01:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2005.03.21.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Magyar Bálint (SZDSZ)
Beosztás oktatási miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MAGYAR BÁLINT oktatási miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Az elmúlt 15 évben a felsőoktatásban tanuló hallgatók létszáma a négyszeresére növekedett, az infrastruktúra bővülése mindössze 30 százalékos volt, a meglévő infrastruktúra pedig meglehetősen leromlott. Központi költségvetési forrásokból évente körülbelül 10 milliárd forintot szántak a felsőoktatási infrastruktúra fejlesztésére. Ez egy olyan alacsony összeg, amely nem alkalmas arra, nem lett volna alkalmas arra, hogy a magyar felsőoktatás megújulását szolgálja. Örülök, hogy a képviselő úr most már kijelentette, hogy fontosak a beruházások, fontos a felsőoktatás fejlesztése, de nem tudom kiolvasni a szavaiból azt, hogy milyen forrásokból kívánja ezt elképzelni akkor, amikor megfelelő költségvetési források erre a hagyományos módon nem állnak rendelkezésre.

160-170 milliárd forintot 3-4 év alatt beruházni, az azt jelenti, hogy körülbelül 50-60 milliárd forintot kellene központi költségvetési forrásokból erre a célra fordítani. A költségvetési vitában a képviselő úr, illetve a frakciója nem tett ez irányú javaslatokat, nem jelezte azt, hogy az adók növelésével akarja-e ezt a fedezetet biztosítani, vagy melyek azok a területek, amelyekről át akarna csoportosítani ezekre a célokra.

Amikor arról beszél, hogy hányszor fizetik vissza ezt az összeget, akkor természetesen csúsztat, hiszen operatív lízingről lévén szó a befektetők - az a konzorcium, amelyben a befektetők is benne vannak - üzemeltetik húsz éven át ezeket az intézményeket, tehát a törlesztési díjban természetesen nem pusztán a beruházás költsége, nem pusztán kamat típusú költségek, hanem ezen túl ezeknek az infrastruktúráknak az üzemeltetési költsége is benne foglaltatik húsz éven keresztül.

Miután operatív lízingről van szó, azért kellett ezt a formát választani, hogy az országnál az eladósodás mértékét ezek a beruházások ne növeljék. Megegyezés hiányában könyv szerinti értéken történik, történhet meg húsz év múlva a visszavásárlás. Miután bérlik ezeket az intézményeket és szolgáltatásokat, évi 5 százalékos, százalékpontos az az amortizáció, amelyet le lehet írni a könyv szerinti értékből, ez húsz év alatt akár a nullát is elérheti; ezt a számot egyébként meg kell majd növelni azzal az összeggel, ami a felújítások összegét jelenti, nem a szimpla karbantartást, hanem az átfogó, nagy felújítások összegét. Ez azt jelenti, hogy húsz év után az intézmények vagy megállapodnak az üzemeltetőkkel abban, hogy most már pusztán az üzemeltetési díjnak megfelelő összegért veszik igénybe tovább ezeket a szolgáltatásokat, vagy ezeknek az intézményeknek az üzemeltetése és tulajdona könyv szerinti értéken átkerülhet az egyetemek számára is.

A program egyébként fontos, hiszen 18 intézményben körülbelül 10 ezer új kollégiumi férőhely fog épülni magyar és külföldi diákok számára egyaránt. 16 intézményben kerül sor 17 ezer kollégiumi férőhely felújítására a 45 ezer kollégiumi férőhelyből, amely jelenleg Magyarországon található, ebből a 17 ezerből körülbelül 15 ezer 2006 szeptemberére felújításra kerül. Az előző kormányzat alatt, négy év alatt mindössze 2500 kollégiumi férőhely került felújításra vagy építésre, és nem történt semmi több ezen a téren. Új oktatási létesítmények születnek: könyvtárak, előadótermek, mindenféle más oktatási beruházás, illetve a meglévő létesítmények felújítása történik meg 21 intézményben összesen. Ezeket a PPP-s forrásokat egyébként kiegészítik más források is, a nemzeti fejlesztési tervben 16 intézmény jutott hozzá körülbelül 12 milliárd forint fejlesztési, beruházási összeghez, és a kutatás-fejlesztési forrásokból is mintegy 9 milliárd forintot szánunk - pályázatokban már megtörtént az elbírálása - 6 intézmény számára, idén, szintén regionális tudásközpontra, mintegy 5-6 milliárd forintot írnak ki.

A magyar felsőoktatás versenyképessége biztosításának alapvető feltétele az, hogy az infrastruktúra is megújuljon, ne csak a képzési szerkezet, ne csak az irányítási rendszer alakuljon át, ne csak finanszírozási és gazdálkodási garanciák kerüljenek az új törvénybe, hanem mindez párosuljon egy megújult infrastruktúrával, amely lehetővé teszi azt, hogy az oktatás körülményei radikálisan megújuljanak, magasabb szintűek legyenek, és a diákok életkörülményei is javuljanak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai