Készült: 2024.09.22.23:18:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

315. ülésnap (2013.10.24.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Szili Katalin (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZILI KATALIN (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Urak! Képviselőtársaim! Én magam is tehetnék különböző megjegyzéseket arra, hogy milyennek tekinthető ez a költségvetés. Mondhatnám azt, hogy ez az önámítás költségvetése, de mondhatnám azt is, hogy szerencsésebb lett volna sávok közé tervezni. Szólhatnék arról is, ami az összehasonlíthatóság hiányát jelenti, hiszen több esetben ez sem tehető meg, de mondhatnám azt is, képviselőtársaim, hogy ez az a költségvetés, amelyben a makromutatók kedvezőek, mondhatnám azt is, hogy ennek a költségvetésnek fő erénye, hogy csökkenti az eladósodottságot, vagy szólhatnék arról is, hogy az infláció annyi, mint amennyi 1974-ben volt.

Képviselőtársaim, én nem erről fogok most szólni, hanem egy más összefüggésben szeretném ezt a költségvetést áttekinteni önökkel együtt, tekintettel arra is, hogy a parlament az idén márciusban elfogadta a nemzeti fenntartható fejlődés keretstratégiát, és a stratégiához fűződően elfogadott egy országgyűlési határozatot, amely a 18/2013. számot viseli, és amelynek a preambulumában a többi között nagyon helyesen arról szólunk, hogy a jövő nemzedékek lehetőségeinek védelme és a nemzeti erőforrásainkkal való hosszú távú felelős gazdálkodás követelményeinek érvényesítése érdekében alkotjuk meg ezt a stratégiát, tudatában annak, hogy a demokratikus politikai intézményrendszert a XXI. század elején érő egyik fő kihívás a döntések hosszú távú, a jövő nemzedékeket is érintő hatásainak megfelelő értékelése és kezelése.

Azt gondolom, képviselőtársaim, hogy a preambulum valamennyi pontjával - ahogy ezt tettük is - egyetérthetünk. S van ennek az országgyűlési határozatnak egy pontja, nevezetesen a 2. pont, amely arról szól, hogy az Országgyűlés megerősíti, hogy a keretstratégiában foglalt, a magyar nemzet hosszú távú sikeres fennmaradását célzó alapelveket és stratégiai célkitűzéseket a jogalkotásban, többek között a költségvetés elfogadásakor és a szakpolitikai stratégia- és programalkotásban folyamatosan érvényre kell juttatni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ennek az országgyűlési határozatnak pontosan ezt a 2. pontját figyelembe véve tekintettem magam is át ezt a költségvetést, figyelemmel arra, hogy mennyire felelünk meg az általunk megalkotott országgyűlési határozati javaslatnak, nevezetesen: a keretstratégiában megfogalmazott erőforrásaink - a humán erőforrás, a társadalmi erőforrás, a természeti erőforrás és a gazdasági erőforrás - tekintetében tudunk-e egyfajta szemléletváltást tenni, ugyanakkor nyilván abban a felelősségi rendszerben is, amelyet egyébként a keretstratégia nagyon helyesen megfogalmaz, részben az egyéni, részben a közösségi, önkormányzati, illetőleg a kormányzati felelősségvállalás tekintetében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nyilvánvaló, hogy többféle eredménye lehet ennek a vizsgálatnak, részben mondhatjuk azt, hogy vannak olyan változtatások, amelyek pontosan a stratégiában megfogalmazott célokat szolgálják, de azt is megfogalmazhatjuk, hogy vannak olyanok, amelyek nem felelnek meg ennek, illetőleg nem olvashatjuk ki vagy bizonytalanság tükröződik a tekintetben, hogy megfelel-e ennek az elvárásnak.

(14.00)

Tisztelt Képviselőtársaim! Egy biztosan rögzíthető, s azt hiszem, abban mindannyian egyetérthetünk, ami a világkonferencián is elhangzott, hogy szemléletváltásra van szükség. Amikor a keretstratégiát elfogadtuk, illetőleg a hozzá fűzött országgyűlési határozatot is, akkor pontosan közösen mondtuk ki, hogy egyfajta szemléletváltásra van szükség.

Meg kell tennünk azokat a változtatásokat, amelyek valóban valamennyi erőforrásunk tekintetében egy új pályára állítják ezt az országot, amiben nem elegendő csak és kizárólag azokat a tételeket kimondani, hogy mi magunk ezt a gazdasági új pályára állítást támogatjuk, hiszen - és itt egy megjegyzést hadd tegyek, képviselőtársaim - azzal, hogy a magyar gazdaság teljesítménye az európai átlagnak 60-65 százaléka, ugyanakkor a magyar gazdaság bérei az európai átlagnak mindösszesen 25 százalékára tehetők, én azt gondolom, nagyon fontos megállapításokat kell tennünk abban is, ami például a béreknek a teljesítményekhez igazítását jelenti.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha már szemléletváltásról beszélünk és egyébként a stratégiához igazításról, nyilván, az első kérdés, amit feltehetünk: megtörtént-e annak az első esztendőnek a rögzítése, illetőleg azokat a változtatásokat megtettük-e, amelyeket egyébként a keretstratégiában megfogalmaztunk? Ha megengedik, néhány tételt én magam is szeretnék kiemelni, amelyek, én azt gondolom, ennek az irányait, ha ezt közösen tekintjük át, jól jelzik.

2014-ben például a környezetvédelemre fordítható összeg a GDP-nek mindösszesen 0,75 százalékában határozható meg, 2013-hoz képest, meg kell hogy mondjam, ez emelkedő tendenciát mutat, hiszen 0,63 százalék volt ebben az esztendőben, ugyanakkor, ha 2012-höz hasonlítjuk, akkor 1,1 százalék volt, ami nyilvánvaló, ahhoz képest, akár az idei, akár a jövő évi költségvetést tekintem, csökkenő tendenciát mutat.

Tisztelt Képviselőtársaim! De ha más területeket tekintünk át, s például azt az elkötelezettségünket, ami a biodiverzitás csökkenésének megállítása irányába hat, nyilvánvaló, jól látható és kiolvasható a költségvetésből, hogy csökken a génmegőrző intézmények költségvetése, sőt a nemzeti parkok is elveszítik a 200 millió forint zárolásukat, és ugyanez történik a hatóságok esetében is. De ugyanígy megállapíthatjuk azt is, ami az egészségi állapot romlását jelenti. Itt egy tételt ugyancsak környezeti szempontból hadd emeljek ki, mégpedig a parlagfű elleni közérdekű védekezésre fordított összeget. Csak reményemet tudom kifejezni, hogy ez az összeg azért csökkent, mert egyébként a veszélyeztetés vagy a veszélyhelyzet kisebb lett, mint ahogy az az előző években volt.

Megállapítható az is, ami a civil szervezetek támogatása tekintetében érzékelhető és változást jelent, de én nagyon nagy problémának tartom azt is, hogy addig - mint ahogy az előző felszólalásokból is elhangzott -, amíg sporttámogatásra és főleg elsősorban a stadionépítésekre 50-80 milliárd forint jut, addig például uszodaépítésre, illetőleg tanuszoda-építésre, tanteremépítésre 3-3 milliárd forint jut. De kiemelhető ebből az a tétel is, ami az energetikai, épületenergetikai, energiahatékonysági célelőirányzatokat jelenti, hiszen ez mindösszesen 740 millió forintot jelent.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezeket tekintve - nyilván a teljesség igénye nélkül - én azt hiszem, hogy fontos megtennünk azokat a lépéseket, ha már márciusban alkottunk egy olyan országgyűlési határozatot egy keretstratégia elfogadásával, amely nagyon helyesen, távlatosan tekint, és a következő nemzedékekre is figyelemmel határozza meg az erőforrásaink védelmét, én azt gondolom, nagyon fontos, hogy akkor, amikor ennek a költségvetési javaslatnak a módosításait javasoljuk, illetőleg megfogalmazzuk, akkor pontosan ennek a függvényében tegyük meg azokat a javaslatokat, amelyek ennek az elfogadott keretstratégiának a végrehajtását segítik, hiszen, nagyon helyesen, 2012-24 között, tehát kormányzati ciklusokon túlnyúlóan határozza meg azokat a lépéseket, amelyek az erőforrásaink védelme tekintetében abban a felelősségi rendszerben megfogalmazhatóak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Egy dolgot engedjenek meg, hogy én magam még kiemeljek, hiszen a nemzeti összetartozás bizottsága tagjaként is nagyon fontosnak tartom, hogy azok az összegek, amelyek a nemzetpolitika támogatásainak a legnagyobb tételét jelentik, az oktatás-nevelési támogatás tekintetében minden olyan javaslatot támogatni tudok, ami ezeket a célokat szolgálja. Azzal is egyetértek, ami a régiók közötti és a régiónkénti nagyságrendeket jelenti, viszont ebben nagyon jó lenne, ha ebben egy adott régió belső igényeinek inkább megfelelő támogatást tudnánk adni, hiszen nagyon fontos távlatosan is a nemzet megmaradása tekintetében a nyelv, az oktatás és a kultúránk, a hagyományaink támogatása, és nyilvánvaló, hogy ezekkel kapcsolatosan magam is módosító indítványokkal fogok élni.

Elnök úr, államtitkár urak, képviselőtársaim, köszönöm a figyelmet, köszönöm, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai