Készült: 2024.04.26.07:38:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2013.02.11.), 14. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt napok igen eseménydúsak voltak kül- és belpolitikai szempontból egyaránt, és ezek között első helyen természetesen az uniós megállapodás szerepel.

Az Unió megítélése ebben a Házban, az előbbi vitában is világossá vált, volt, aki euroszkeptikus szavakat fogalmazott meg, volt, aki az Unió feltétel nélküli támogatását és az engedelmesség szavát hallatta, és voltak számokra alapozott objektív megszólalások is.

Hadd mondjam el az euroszkeptikusoknak azt, hogy a politikatörténet páratlan eseménye az Európai Unió.

(13.40)

Annak idején, a második világháború után egy hiteles politikai eszme képviselői, neveket is tudunk mondani, Schuman, de Gasperi, Adenauer, hozták létre ezt a szervezetet. Ez egy olyan együttes, amelyik képes soknemzetiségű, sok állam érdekét képviselő tagokkal egy közös döntést hozni. Ez egy nagyszerű dolog. És ebben a nemzeti érdek képviseletét most Magyarországról egy erőteljes és hiteles képviselet valósította meg, ennek eredménye lett ez a siker. Ha egyszerű szavakkal akarjuk lefordítani mindazt, amit Rogán Antal az előbb elmondott számokkal, akkor talán azt lehet mondani, hogy a torta ugyan kisebb, de a magyar szelet nagyobb. És ennél nagyobb siker nem volt várható ezen a megbeszélésen.

Ki kell azonban mondanunk azt is, hogy az Unió gazdasági válságban van, ami egy hosszan tartó, elhúzódó válság. Ki kell mondanunk azt is, hogy társadalmi válság is van, aminek oka éppen az értékrend felborulása és a deviáns jelenségek elszaporodása és támogatása, és persze a politikai vezetés kettős mércéjét is megtapasztaltuk. Ebben a helyzetben, úgy érzem, Magyarország kettőt tehet. Egyrészt az Unión belül határozottan, erőteljesen képviseli a nemzeti érdekeket, ez megtörtént, és eredményes volt; másrészt pedig, ha már külpolitikáról van szó, akkor tegyünk említést az utóbbi napok két másik eseményéről is, vagy talán háromról: a keleti nyitás eseményeiről. Kínáról beszéltünk már sokszor, Törökország ma az egyik legdinamikusabban fejlődő ország, és Oroszország utóbbi években történt fejlődését is, azt hiszem, mindnyájan látjuk.

A történelem humora persze, hogy mindkét országgal volt már kapcsolatunk, ez eléggé egyoldalú volt és hosszan tartó, de azok a változások, amelyek ebben az országban történtek, egyértelműen a magyar érdekeket tudják szolgálni egy kapcsolat esetén. És akkor még meg kell említeni éppen az elmúlt napok látogatását. A szaúd-arábiai felsőoktatási miniszter egy olyan szerződést írt alá, ami 1500 diák itteni tanulását biztosítja. Tehát az a nyitottság, ami megvan Kelet felé is, és az az érdekképviselet, ami érvényesül az Unióban, Magyarország érdekeit szolgálja.

És ha már az elmúlt napok külpolitikai eseményeiről szó volt, néhány mondatot azért szánjunk arra, hogy a belpolitika sem volt eseménytelen. Utalnék itt arra, hogy a rezsicsökkentés kapcsán a Fidesz-KDNP-frakció milyen döntéseket hozott. Mindez azt igazolja, hogy az az erősödés, ami az utóbbi időben Magyarországon bekövetkezett, nemcsak külpolitikai sikereket hoz, hanem a magyar emberek mindennapjait is megkönnyíti. Ezen az úton kell továbbhaladnunk, és folytatnunk azt a munkát, amit a kormányzat és az őt támogató parlament eddig megvalósított.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti frakciókban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai