Készült: 2024.09.23.06:18:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2006.10.10.), 176. felszólalás
Felszólaló Fehérvári Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:54


Felszólalások:  Előző  176  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FEHÉRVÁRI TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Urak! Képviselőtársaim! Én most már megpróbálok elszakadni a kukorica jövőbeni elhelyezésének a problémájától és a takarmányozás különböző lehetőségeitől, és visszakanyarodnék a 2005. évi zárszámadási törvény tárgyalásához, azon belül is a környezetvédelmi fejezettel kívánok néhány szóban foglalkozni.

Először is hadd elevenítsem fel azt, hogy milyen ígéretek hangzottak el, fogalmazódtak meg 2002 környékén a választási kampányban, majd később a kormányprogramban ezzel a területtel kapcsolatban. Szakmailag megalapozott, átfogó ár- és belvízvédelmi programot dolgozunk ki, megvalósításához biztosítjuk a szükséges forrásokat - ígérte ezt 2002-ben Medgyessy Péter, akkor miniszterelnök-jelölt, később megválasztott miniszterelnök. Ehhez képest a 2005. évi zárszámadási törvény szerint a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése 2005-ben 8 milliárd forintnyi előirányzatot tartalmazott, amelyet kiegészített a 2004. évről áthúzódó valamivel több mint 6 milliárd forintnyi összeg.

2005-ben így ennek a tervnek a megvalósítására papíron 14 milliárd forintot lehetett volna felhasználni. De itt van ez a kis szócska, ez a "volna", hiszen nem sikerült ezt az összeget a Vásárhelyi-terv folytatására fordítani, hiszen 2005-ben a törvény szövege szerint 6 milliárd 113 millió forintot használtak csak fel. Ilyen értelemben, ha ezt az ütemezést és ezt a lendületet nézzük, akkor reális értékelés szerint, ha az ütem nem lassul vagy gyorsul, akkor 2030 és 2040 között várható, hogy a Vásárhelyi-terv megvalósulása közeledjen a befejezéshez. Addigra egyébként, ha ez a folyamat tovább lassul, lehetséges, hogy a Tisza is már másik irányba fog folyni, és újabb terveket kell kidolgozni annak érdekében, hogy a környékben élők egyrészt a szokásos árvízi veszélyeztetettséget, másodsorban pedig az aszály tombolását ki tudják küszöbölni.

Azt is megígérték egyébként 2002-ben - és itt most engedjék meg, hogy egy konkrét választókerületi példát idehozzak a Ház elé - Dombóváron, az én választókerületemben, hogy 2006-ra befejezik a városban a szennyvízcsatorna teljes kiépítését, és több települést, szintén a választókerületemben - kistelepülésekről van szó - bekapcsolnak ebbe a hálózatba. Apró lépések történtek az ügyben, de az ígéretektől még máig is igen-igen messze állunk.

2003-ban, kissé késve útjára indult a nemzeti környezetvédelmi program. Számos hasznos célt, fontos területet, megoldandó problémát tartalmazott, és a hatévnyi időre biztosított 2100 milliárd forintnyi tervezett támogatás lehetővé tette volna azt, hogy a területen mutatkozó elmaradásokat csökkentsük, vagy esetlegesen fel tudjunk zárkózni a környezetvédelem terén. Ez volt a fő célja ennek az NKP programnak. A 2005. évre a program szerint 262 milliárd forintnak kellett volna megjelennie a terület számára az adott aktuális célok megvalósítása érdekében. Ehelyett a tényleges összeg mindösszesen 69,3 milliárd forint volt, illetve lett. Erre mondhatjuk nyugodtan, hogy mint az országban sok más területen, itt is a maradékelv, a maradványelv érvényesült. Erre mondja az Állami Számvevőszék, amelynek jelentését szintén az asztalunkon találjuk, hogy a szakmai feladatokra viszonyítva jelentős az alulfinanszírozottság, és a sokcsatornás pénzjuttatás számos gondot okoz ezen a területen is. Erről beszélt Nagy Andor képviselőtársam, a környezetvédelmi bizottság alelnöke, amikor azt említette, hogy a környezetvédelmi tárcánál gyakran kusza a költségvetési összegek folyósítása és a különböző feladatok finanszírozása.

Azért is kevés ez a 69,3 milliárd forint, mert az európai uniós prioritások azok, amelyek elsősorban kötelezettségeket rónak ránk, és éppen ezért ez a forráshiány a nemzeti programok megvalósulását akadályozza. Sajnos a pénzszűke ilyenformán programösszevonásokat és más programok törlését is magával hozta. Itt elsősorban a KÖVICE megszüntetésére gondolok, ami azt jelentette, hogy számos kis környezetvédelmi probléma megoldására nincs lehetőség pályázni, és nincs lehetőség forrást találni. Ezt egyébként szintén megállapítja az Állami Számvevőszék.

Sajnos a 2005. évi zárszámadás is azt vetíti előre, hogy ennek a nagyon sok pozitív célt tartalmazó programnak jelentős része nem fog megvalósulni. Ha összegezni akarjuk a 2005. évi zárszámadás környezetvédelemmel kapcsolatos adatait, akkor a következő szavak juthatnak eszünkbe: pénzelvonás, leépítés, létszámcsökkentés, megszüntetés és a források beszűkülése, mindez egy olyan területen, amely kiemelten kezelendő a tényleges európai uniós csatlakozásunkat figyelembe véve. Ezek után nem javaslom elfogadni a 2005. évi zárszámadási törvényt.

Utoljára két kérdés fogalmazódik meg bennem, hogy mi lesz azzal a sok ígérettel, amely az elfogadott programokban megfogalmazott hasznos célok megvalósulását teszi lehetővé. A második kérdés, hogy hova lett az a sok hiányzó pénz, amely nélkül a környezetvédelem - hasonlóan több területhez - nem képes teljesíteni az elvárt kötelezettségeit.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  176  Következő    Ülésnap adatai