Készült: 2024.04.27.13:16:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 217. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 6:35


Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Nem igazából ezzel szerettem volna kezdeni, de még az előző vita hatása alatt hadd mondjam el, itt vita bontakozott ki arról, hogy ez a kormány mennyire alkalmas a válság kezelésére, vagy mennyire hoz olyan döntéseket, amelyek a hazai vállalkozásokat segítik túllendülni a korábban elindult válságon. Nos, az, hogy ez a törvény visszakerülhetett a parlament elé, ékes bizonyítéka annak, hogy ez a kormány folyamatosan áterőltet a parlamenten olyan döntéseket, amelyek sajnos nagyon-nagyon negatív hatással vannak a hazai vállalkozások ügyeire. Nagyon nehéz azt elfogadni, hogy ez a kormány valóban alkalmas a válság kezelésére, ha szóban ezt teszi, egyébként meg a benyújtott javaslataiban ezzel ellentétes dolgokat tesz.

Hadd mondjak még egy dolgot: szeretnék köszönetet mondani a hazai érdekképviseleteknek, a vendéglátósok, a kereskedők, az iparosok és egyéb szakmai szervezetek képviselőinek azért, hogy három hónapja folyamatosan napirenden tartják azokat a negatív döntéseket, amelyeket a kormány tavaly decemberben áterőltetett a parlamenten. Három ilyen javaslat visszavonására nyújtottunk be módosító indítványt. Ez a három tavaly decemberben elfogadott javaslat a napi standolás intézményének a bevezetése, a készpénzfizetés korlátozása és a házipénztár rendszerének megszigorítása. Az ellenzéki pártok már a tavaly decemberi vitában egyértelművé tették, hogy mind a három javaslat alkalmatlan arra, amit célként kitűzött, valamint sokkal nagyobb terhet ró a vállalkozásokra, mint amennyi haszna származik abból az államapparátusnak, illetve a költségvetésnek.

Köszönet az ellenzéki pártoknak azért, hogy két héttel ezelőtt a pénzügyi bizottság ülésén egységesen támogatták ennek a javaslatnak a parlament elé való újrakerülését, és köszönet azoknak a képviselőknek is, üljenek a patkó bármely szegletében, akik érezve azt, hogy a kormány hibás döntést hozott, javasolták, hogy ezeket az intézkedéseket vonja vissza a parlament. Nem kívánom külön részletezni - noha hosszan lehetne mindegyik javaslatról beszélni -, hogy miért is terhelik feleslegesen a hazai vállalkozásokat. Tudjuk jól, hogy a napi standolás intézménye nem igazodik a vállalkozások mindennapi ügymenetébe, a házipénztár megszigorítása plusz anyagi terheket ró a vállalkozásokra, a készpénzfizetés korlátozása pedig plusz banki költségeket eredményez a vállalkozásoknál, valamint a körbetartozások nagyon rossz intézményének a begyűrűzését eredményezheti olyan szektorokba, ahol ez a készpénzfizetés elterjedése miatt ma még nem gyakorlat.

A javaslathoz, amit képviselőtársammal együtt nyújtottunk be, ötpárti módosító indítvány érkezett. Ez az ötpárti módosító indítvány - amit az előterjesztők alapjában véve támogatnak - különböző elvi vitákat nem fed el. A standolással kapcsolatos közös módosító indítvány a napi standolás helyett havi standolást ír elő a vállalkozásoknak. Ha a parlament elfogadja ezt a javaslatot, az nagyban segíti a vállalkozások ügymenetét, de ennek az a feltétele, hogy a törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet is a módosítás szellemében szülessen meg. Mert amennyiben a május 1-jével hatályba lépő havi standolási rendszert nem követi olyan végrehajtási rendelet, amely ehhez igazodik, akkor igazából a havi egy standolás sem lesz segítség a hazai főleg kis- és középvállalkozások számára. Felhívom a parlamenti képviselők figyelmét, hogy május 1-jéig vagy gondoskodunk arról, hogy a kormány az ehhez szükséges végrehajtási rendeletet valóban jól nyújtsa be, vagy újra hozzá kell nyúlnunk ehhez a törvényhez, mert akkor a havi standolás sem fogja a hozzá fűzött reményeket beváltani.

A módosító javaslat a 250 ezer forint eltörlésével nem foglalkozik, azt egy az egyben eltörölné; illetve a házipénztár rendszerénél a jelenlegi 1,2 százalékról az éves árbevételhez viszonyítva 2 százalékra emelné fel a határt. Itt is jelzem, hogy az elvi vita megmarad az előterjesztők és a parlament többségének az esetleges támogatása esetén, ugyanis tudni kell, hogy a házipénztárral kapcsolatban alkotmánybírósági beadvány van, amely kétségbe vonja, hogy ilyen módon lehet-e a gazdálkodó szervezetek pénzügyi szabályozását törvényi erővel korlátozni.

Az előterjesztők nevében összességében azt tudom mondani, hogy tűzoltásként a módosító javaslatok befogadásával szükséges ennek a törvénynek az elfogadása, hogy fellélegzési lehetőséghez tudjunk segítséget adni a hazai vállalkozóknak. Bízom benne, hogy ez a döntés egy folyamat kezdete lesz, ami arról szól, hogy ha a kormány nem tud megfelelő jogszabályokat hozni, akkor ezt utólagosan a parlament tudja korrigálni.

(18.50)

Én ezen ismeretek birtokában kérném az Országgyűlést, hogy a módosító indítvánnyal együtt támogassa a javaslatot. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai