Készült: 2024.09.22.23:29:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2018.10.02.), 162. felszólalás
Felszólaló Ungár Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nemrég, szeptember 23-án volt a siketek világnapja, az a nemzetközi nap, amely hivatalosan a jelnyelv ismeretének a napja, amelyet az ENSZ vezetett be. Azt kell mondanom, hogy körülbelül 70 ezer magyar ember siket vagy nagyothalló, így az ő érdekeiket nagyon fontos képviselni ebben a Házban, és most egy olyan különleges problémáról akarok beszélni, ami őket érinti, ami nem az általános, olyan problémákhoz tartozik, mint például hogy az országos egészségpénztár mennyiben támogatja a hallókészülékeket vagy milyen a gyermekek oktatása, hanem egy másik problémával, a kultúrához való hozzáférés problematikájával.A kormány egy olyan lépést tett, amit alapvetően támogathatónak ítélünk más okokból is, ez pedig az, hogy az idegennyelv-tudás alacsony színvonala miatt megkönnyíti, illetve nagyobb körben elérhetővé teszi a feliratos filmeket a televízióban, illetve a mozikban. Ez egy jó dolog az idegennyelv-tudás végett is, de jó dolog azért is, mert ez jóval könnyebbé teszi a siketeknek és nagyothallóknak, hogy a kultúrához hozzáférjenek.

Ugyanakkor az a helyzet, hogy ezen a területen még sok tennivaló van, a kulturális hozzáférés területén.

A színházakra nem vonatkozik ez, ugyanakkor a színházaknál a siketeknek és nagyothallóknak nagyon fontos lenne, hogy vagy egy jelnyelvi tolmáccsal, vagy pedig feliratozással lehetővé tegyék, hogy színházba járjanak; azokban az állami létesítményekben, ahol erre lehetőség van, a legtöbb helyen, ahol amúgy a feliratozásra van lehetőség, külföldi előadások miatt is amúgy is.

(18.10)

Ráadásul, bár a 2010-es CLXXXV. törvény médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló része előírja, hogy a műsorszolgáltatóknak kötelező feliratozni a televízióban a műsorokat, ezek nem vonatkoznak sem a tematikus, sem az ismeretterjesztő csatornákra, illetve nem vonatkoznak azokra a csatornákra, amelyek nem magyar székhelyről sugároznak adást. Így nagyon sok olyan műsor van a mai napig a televízióban, amely nincs feliratozva a siketek és nagyothallók számára.

Emellett még azt hozzá kell tenni, hogy a kultúrához való hozzáférés egyik legfontosabb része még az, hogy a mozikban feliratozás legyen akkor is, amikor magyar filmekről van szó. Legalább minden megyei jogú városi moziban kellene ilyen előadásokat tartani; azokat az embereket, akik nem siketek vagy nagyothallók, ezek nem zavarnák, azoknak az embereknek meg megteremtené a szórakozás, a kikapcsolódás, illetve a kultúrához való hozzáférés területén a lehetőséget.

Úgyhogy összefoglalva: bár egyetértünk azzal, hogy a feliratozást jobban elterjeszti a kormányt, azt szeretnénk, hogy ennek a 70 ezer magyar állampolgárnak a figyelembevételével ezt a színházakban, illetve a mozikban is tegyék sokkal nagyobb körben elérhetővé, illetve az előbb említett két törvényi kiskaput zárják be, és így legyen mindenki számára elérhető a nemzeti kultúra. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai