Készült: 2024.05.05.00:04:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2018.10.02.), 134-136. felszólalás
Felszólaló Szabó Szabolcs (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:52


Felszólalások:  Előző  134 - 136  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ SZABOLCS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr, Rektor Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem először vagyunk itt valóban úgy a plenáris ülésen, hogy egy olyan nemzetközi megállapodás ratifikálásáról, törvénybe iktatásáról tárgyalunk, amit a nemzeti felsőoktatási törvény módosítása ír elő bizonyos intézménytípusok számára. Én is ugyanazzal tudom kezdeni, mint amit a legelső alkalommal, például még a Maryland állammal kötött szerződés kapcsán elmondtam, hogy én egyébként az ilyen szerződéseknek végül is örülök, mint ahogy Marylanddel is az volt az első alkalom, hogy nemzetközi megállapodást kötöttünk. Thaifölddel sem sok van, néhány legalább Thaifölddel már van, például a kettős adóztatás elkerüléséről szóló 1990. évi megállapodásunk.

És ugyanúgy, mint Maryland, nyilván Thaiföld is egy szép ország, sok magyar turista jár oda; kevésbé fejlett, mint Maryland. Tehát hosszasan tudnék erről beszélni, csak az a probléma, hogy a valóságban nem erről beszélünk. Itt Arató Gergely képviselőtársam már elkezdte feszegetni, hogy mi van ennek a hátterében. De mondom, önmagában ezzel a szerződéssel nincsen probléma.

Ráadásul A Tan Kapuja Főiskola bár pici, de azért fontos eleme a magyar felsőoktatásnak, mégis ugye buddhista tanokat oktatnak, egyébként meg különleges, ritka nyelveket oktatnak  mármint Magyarországon ritkán beszélik , szanszkritet például. A másik oldalról pedig ez a bizonyos egyetem  csatlakoznék fideszes vezérszónok képviselőtársamhoz, én is kigugliztam, hogy MCU rövidítésként használják ők maguk is, mert valószínűleg ők sem tudják kimondani, használjuk akkor ezt , ez az MCU nevű egyetem a thai egyetemi rangsorban, direkt megnéztem, az első harmadának valahol a vége felé van. Tehát ez azt jelenti, hogy a jó thai egyetemek közé tartozik. Ráadásul évszámokat tekintve van egy kapcsolódás a magyar történelemhez is, mert 1896-ban indult meg az oktatás ezen az egyetemen; ugye pont a magyar millennium idején. Úgyhogy ilyen értelemben, mondom, ez rendben van.

A probléma az előzményekkel van, mert valójában arról van természetesen szó, hogy azért írták elő annak idején  amikor még rektor úr nem volt államtitkár  ezeket a nemzetközi megállapodásokat, mert teljesen nyilvánvaló volt, hogy a CEU-t próbálják meg körbelődözni.

Olyan feltételrendszert alakítottak ki, hogy a CEU a végén semmiféleképpen ne tudja azt teljesíteni. Azt a rektor úr is tudja, idéznék a rektor úrtól is, amiket még rektorként és a Rektori Konferencia elnökeként mondott: jó, hogy 25 évvel ezelőtt létrejött Magyarországon a CEU? Igen. Termelt értéket az elmúlt 25 évben a CEU? Igen. Akarjuk-e, hogy maradjon az egyetem Magyarországon? Igen. Akarjuk-e, hogy mindenki betartsa Magyarországon a törvényeket? Igen.

(17.30)

Meg aztán elmondta azt is, amit persze mindannyian tudunk, akik felsőoktatásban dolgoztunk, dolgozunk, hogy egyébként tényleg nagyon sokat ártott ez az egész ügy a magyar felsőoktatásnak, amit a rektor úr korábban mindig mondott, hogy elmegyünk egy nemzetközi konferenciára, ez az első kérdés: mi van nálatok? És aztán nagyon nehéz persze külföldi kollégákat rávenni arra, hogy Magyarországra jöjjenek, mondjuk oktatni, mert ha ez a hír, akkor, ugye, ott valami nincs rendben.

Persze, a rektor úr is nyilván pontosan tudja, hogy nem teljesen igaz, amit mondott, amikor megemlítette, hogy azért kell ezeket a megállapodásokat létrehozni, és azért kellett a felsőoktatásról szóló törvényt módosítani annak idején, merthogy szabálytalanságok voltak. Tételesen a CEU-val kapcsolatban ez biztos hogy nem igaz, de a többi esetében sem igaz. Például, ha megnézzük a CEU-val szembeni vagy a CEU-t érintő vizsgálatokat, voltaképpen adminisztratív, adminisztrációs hiányosságokat tártak fel, amelyek ráadásul  ismerve a magyar felsőoktatási intézmények működési struktúráját, meg egyáltalán ahogy ezek működnek  nem nagy hiányosságok, tényleg adminisztratív hiányok. Tehát olyan például nem volt, mint mondjuk, a Pécsi Tudományegyetemen, hogy komplett doktori iskolára mondta azt ama belső körben, hogy nem akkreditálják, mert nem felel meg a feltételnek a felülvizsgálatnál, például a Földtudományi Doktori Iskola is sajnos első körben így járt, de aztán szerencsére ők kaptak lehetőséget, nagyon helyesen, hogy pótolják a hiányosságokat, és működik továbbra is a Földtudományi Doktori Iskola. Például az én témavezetőm is, Dövényi Zoltán  ott is volt a születésnapi rendezvényén a rektor úr  ott dolgozott, és a mai napig is ott van, és csinálják ezt a doktori programot. A történeti hűség kedvéért elmondom, hogy én egyébként az ELTE Földtudományi Doktori Iskolába jártam, csak a témavezetőm volt Dövényi Zoltán. A lényeg tehát az, hogy tételesen nem igaz, hogy itt a szabálytalanságok miatt volt erre szükség, merthogy nem nagyon voltak ilyen szabálytalanságok.

Aztán persze mondták azt az ön elődjei, hogy privilégiumokat élvez a CEU. Hát, nincs olyan ülésszak itt a parlamentben, amikor ne módosítanánk a felsőoktatásról szóló törvényt a Közszolgálati Egyetem miatt, állandóan, már tényleg, most már felsorolni nem tudom, hogy milyen kiváltságokat kap az NKE, ha privilégiumokat kap egyetem Magyarországon, az a Közszolgálati Egyetem. Úgyhogy akkor ezt is, azt gondolom, helyére tettük.

A másik, hogy az ön elődei gyakran elmondták  és elnézést, hogy önnek mondom, de ön az államtitkár, úgyhogy innentől kezdve a felelősség nyilván az öné , az ön elődei gyakran elmondták azt is, hogy csalás, el is hangzott szó szerint, csalás, hogy egyszerre adnak magyar meg angol, illetve amerikai diplomát, tehát angol nyelvű diplomát. Az a helyzet, hogy érdekes módon amikor mondjuk, Orbán Viktor lányáról meg Áder úrnak a gyerekéről van szó, akik ugyanilyen intézménybe jártak Svájcban meg Londonban, akkor érdekes módon ez nem merül fel. Tehát természetesen ez egy normál, bevett eljárás volt, tehát ezt is csak azért tisztázzuk, hogy nem csalás, hogy így működik és így működött korábban a CEU.

Nyilván azt is nagyon jól tudja a rektor úr, hogy egy nagyon jó minőségű egyetemről van szó. Nyilván persze azokon az egyetemi rangsorokon nem szokott szerepelni, amelyek olyan egyetemeket értékelnek, ahol a teljes képzési ciklus jelen van, mert a CEU-n nincs BA, BSc, tehát alapképzés nincs, innentől kezdve ő a szakági, tehát a CEU az ilyen szaktudományi listákon szokott szerepelni, ott nagyon jól szerepel, ezt el kell ismernünk. Ráadásul nemcsak oktatási szempontból van kiemelkedő presztízse nemzetközileg  és ezzel a magyar felsőoktatás presztízsét emeli, ezt tudjuk jól , hanem kutatási szempontból is. Pont most, ebben az évben adta be az MTA a 2015-16. évi beszámolóját a magyar tudományos élet általános helyzetéről és az MTA 2015-16-os tevékenységéről, és abban is szó szerint az van leírva, hogy annak köszönhető, hogy Magyarország az Európai Kutatási Tanács pályázatai tekintetében az újonnan csatlakozó uniós országok közül ezeknek a pályázatoknak a 40 százalékát ide tudtuk hozni Magyarországra, az két intézménynek köszönhető: az MTA-nak az kutatóintézmény-hálózatával meg a CEU-nak.

Na most, hogyha arra fogjuk kényszeríteni a CEU-t, hogy elmenjen innen, mert hogyha nem kötik meg ugyanezt a szerződést vele, akkor össze fog pakolni, és át fog menni Bécsbe, ezt világosan megmondták, akkor a magyar felsőoktatás minősége romlani fog, a presztízse romlani fog, sokat vesztünk. Tehát magyar nemzeti érdek, hogy maradjon itt, és ezért lenne fontos az, hogy pontosan ugyanezt a szerződést, amit egyébként több helyről megerősített információink szerint kidolgoztak szó szerint, a magyar félnek egy problémája volt egy vita kapcsán, hogy a ratifikálásnak a dátuma kerüljön későbbre, de abban is megállapodtak, amikor ott volt Palkovics László meg Altusz Krisztián (sic!) tavasszal, több helyről megerősített információink szerint semmiféle kifogást nem fogalmaztak meg, elismerték, hogy az rendben van. Itt van a kezemben, többek között ezen kívül New York állam oktatási hivatalától a levél, amit Leslie E. Templeman igazgató írt 2018. június 20-án Kásler Miklósnak, Altusz Kristófnak  bocsánat, lehet, hogy az előbb Krisztiánt mondtam, bocsánatot kérek tőle! , Gloviczki Zoltánnak és Vanó Renátának, és igazolja, hogy folytat oktatási tevékenységet a CEU New York államban.

Majd még  biztos, ami biztos  augusztus 24-én, 2018. augusztus 24-én önnek is, Kásler Miklósnak és Gulyás Gergelynek is, Palkovics Lászlónak is meg Horváth Zitának küldött egy másik levelet, hogy még egy új ilyen képzési programmal, ilyen certificate programmal kiegészítette a tevékenységét a CEU.

Tehát minden feltételnek megfelel, le van tárgyalva, ugyanúgy be kéne hozni ezt az előterjesztést ide a Ház elé. És azért beszélek erről hosszan, és címeztem folyamatosan önnek a mondanivalómat, mert azt gondolom, hogy ön lett az államtitkár, pontosan tudja, hogy mi ennek a háttere, miért van erre szükség. Arra kérném, hogy érje el, hogy pont ugyanúgy kerüljön be ide az a szerződés, ami ki van dolgozva. Szerencsétlen New York-i kormányzó már minden létező kommunikációs csatornán elküldte önök felé az információt, hogy rendben van, aláírhatjuk, mikor írja alá, csak vegyék fel a telefont, válaszoljanak e-mailben, vagy valamit csináljanak, hozzák be. És még egyszer hangsúlyozom: ez azért fontos, mert hogyha ezt nem csináljuk meg, akkor arra fogják kényszeríteni a CEU-t, hogy elmenjen.

És csak azért felhívnám a figyelmet egy párhuzamosságra. Annak idején nem az ön, hanem Orbán Viktor nagy haverja, Putyin elvtárs esett neki ugyanilyen logikával a szentpétervári egyetemnek, ami szintén egy ilyen alapítványi konstrukcióban működött, működik, Európa Egyetem, azt hiszem, ez a neve, ha magyarra lefordítjuk. Ott két évig nem is működhettek. Érdekes módon most már ők is eljutottak oda, az orosz hatóságok, hogy jobb, ha hagyják, hogy működjön, és idén szeptembertől engedélyezték neki újra a képzési tevékenységet. Úgyhogy ezt nem is annyira önnek, inkább csak az itt nem tartózkodó Orbán Viktornak mondom, hogy egyébként ha a nagy haverja is hajlandó volt már belátni, hogy ez rossz döntés volt (Az elnök csenget.), akkor lehet, hogy ő is ezt…

ELNÖK: Képviselő úr, legyen olyan kedves rátérni a törvényjavaslatra, hogyha szabad kérnem.

SZABÓ SZABOLCS (LMP): Ez a törvényjavaslat része. (Derültség a kormánypárti padsorokban.) Ugyanis pontosan ugyanaz a kiváltó oka mind a kettőnek. Azért beszélünk csak és kizárólag erről a szerződésről, ami teljesen felesleges lenne, mert a CEU miatt beletették a nemzeti felsőoktatásról szóló törvénybe. Ez a valóság. Ezt nem lehet letagadni. Éppen ezért.Egyébként pont a végére is értem a felszólalásomnak, ilyen értelemben biztos, hogy tovább nem fogom zavarni az elnök úrnak a nyugalmát sem, de azt határozottan kérném a rektor úrtól, nem mint államtitkártól, akkor mint rektortól, mint a Magyar Rektori Konferencia volt elnökétől, hogy járjon közben, hogy ugyanez a szerződés bekerüljön a CEU kapcsán is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  134 - 136  Következő    Ülésnap adatai