Készült: 2024.09.23.00:01:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

280. ülésnap (2005.12.13.), 91. felszólalás
Felszólaló Szűcs Erika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:26


Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZŰCS ERIKA, a szociális és családügyi bizottság tagja, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A hozzátartozóikat otthon ápolók helyzetének javítása ebben a kormányzati ciklusban már többször és többféle módon megjelent a közbeszédben és a parlamentben egyaránt. A legutóbbi esemény például, hogy 2005. szeptember 1-jétől 30 százalékkal emelkedett az ápolási díj.

Nem véletlenül van ez a kérdés napirenden, hiszen körülbelül 40 ezer olyan családról van szó, ahol önmagát ellátni képtelen családtagról gondoskodnak. Az elmúlt időszak polémiáiban azonban az is világossá vált, hogy ezen közös jellemzőn kívül nagyon is különböző igények, elvárások és esélyek fogalmazódnak meg. A 40 ezer család körülbelül felében fogyatékos gyermekről gondoskodnak a szülők, másik felében a magatehetetlenné vált szülőt gondozzák a gyermekeik. A fogyatékos gyermeknek nem elég a gondozás, szüksége van oktatásra, fejlesztő foglalkozásra, míg az idős szülőnek leginkább megkülönböztetett egészségügyi szolgáltatásra és ügyeinek intézésében támogatásra. Az ápolást végzők helyzete is különböző. Van, aki szeretne munkát vállalni, van, aki úgy gondolja, hogy az ápolás legalább nyugdíjszerző éveknek számít, és jövedelmet jelent.

Az ápolási díjban részesülő 40 ezer család mellett újabb 40 ezer család veszi igénybe a házi segítségnyújtási szolgáltatást, és körülbelül 55 ezer idős, illetve sérült ember él bentlakásos otthonokban. Ezek a gondozási formák összesen körülbelül 55 milliárd forintba kerülnek évente. Van olyan vélemény, ami szerint a legolcsóbb az otthoni ápolás, tehát azt fejlesszük, de a szakma véleménye az, hogy a különböző ellátási formák együttesen szükségesek a rászorulók megfelelő ellátásához, az ápoltak és az ápolók életminőségének biztosításához.

(18.20)

Az Értelmi sérültek és Családjaik Jogvédő Egyesülete népi kezdeményezést indított az ápolási díj tárgyában. Kérdésük a téma két elemét érintette, és nem tért ki további fontos ügyekre. Ezért kezdeményezésük támogatása mellett is szükségesnek láttuk, hogy az általuk is indítványozott új törvény kidolgozásához országgyűlési határozattervezetben további szempontokat ajánljunk. Sajnáljuk, hogy a bizottság ellenzéki tagjai nem csatlakoztak ahhoz a szándékhoz, hogy az ápolási díj nagyságán és a tevékenység jogi megítélésének további tisztázásán túl olyan ügyekkel is foglalkozzunk a törvényalkotásban, mint a szolgáltatások fejlesztése, az ápolást végző személy munkaerőpiacra történő bekapcsolódásának elősegítése, illetve új típusú forrásteremtés az ápolásbiztosítás bevezetésével.

A bizottság többsége úgy ítélte meg, hogy az ápolási díjra jogosító tevékenység fokozott társadalmi megbecsülése megalapozott kívánalom, de az ápolási díj emelése mellett a hozzátartozóikat otthon ápoló személyek helyzetét javító, feladataikat átvállalni, illetve kiegészíteni képes intézményrendszer megerősítése is indokolt. Mindezekre tekintettel kérem, hogy támogassák a szociális és családügyi bizottság országgyűlési határozattervezetét.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai