Készült: 2024.04.29.23:06:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2015.06.01.),  99-102. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   95-98   99-102   103-106      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Lázár miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mivel etetik a betegeket?” címmel. Lukács László György képviselő urat illeti a szó.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az utóbbi időben egyre több olyan esetről számolnak be a gyógyulni vágyók akár a sajtó, akár a közösségi média segítségével, amely a kórházi étkeztetés elégtelenségére utal. A cikkek és a beszámolók kivétel nélkül a kórházi ételadagok minőségi és mennyiségi kifogásával foglalkoznak, és egyértelműen kiolvasható belőlük, hogy a betegek ‑ egyébként nem alaptalanul ‑ egyre jobban fel vannak háborodva az étkeztetés minőségén.

Rendszeres, hogy egy szelet óriás párizsi és egy szelet kenyér jár vacsorára, vagy éppen diabéteszes betegnek fehér kenyér cukros dzsemmel, de találtak már kisdedeknek szánt ételben rovart és egyéb, oda nem illő dolgokat. Összegezve: színvonaltalan, egészségtelen és elfogadhatatlanul szégyenteljes az étkeztetés.

A közösségi médiában megjelent képek szerint egyébként tényleg csak szégyenkeznivalóra van okunk, mert több más európai kórházban is készítettek ilyen felvételeket a betegek, és bátran kijelenthető, hogy a kórházi koszt nevű Facebook-oldalon a megdöbbentő képek egyértelműen alátámasztják, hogy komoly gond van a magyar kórházi étkeztetéssel.

További probléma, hogy az új EMMI-rendelet alapján, amely meghatározza a közétkeztetésnek a kereteit, szintén 550 forintból kellene megfelelni annak az étkeztetésnek, ami folyik, úgy, hogy ez a térítési díj 2009 óta változatlan. Ebből tényleg csak egy kis vaj, egy szelet kalács jut vacsorára, és egy ízetlen leves ebédre.

Tisztelt Államtitkár Úr! Válaszoljon, kérem: mikor fogják emelni a kórházi étkeztetésre szánt összeget? Miért sajnálják a betegektől a jó kosztot? Az már köztudott, hogy mivel eteti a kormány a választópolgárokat, de most már az is világos, hogy mivel eteti a betegeket az egészségügyi intézményekben. A kórházi étkeztetés botrányos állapota újabb példa, hogy van az a pénz, amit a kormány sajnál az egészségügyre költeni.

Várom az érdemi válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Lukács képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A mai napon is, ha a képviselő úr figyelte a felszólalásokat, láthatta, hogy az egészségügy területén akár a 60 milliárd forintos egészségügyi, kórházi adósság átvállalása, akár tavalyról idénre az egészségügy támogatásának 6 százalékos növekedése ‑ amely e nélkül a 60 milliárd nélküli 6 százalékos növekedés ‑ azt mutatja, hogy a kormány igenis igyekszik minden lehetőséget megragadni arra, hogy az egészségügyben lévő esetleges forráshiányokat próbálja pótolni és a finanszírozást növelni.

Maga az élelmezés, az ellátás különösen is fontos a kórházakban, hiszen a betegnek a gyógyulását is pozitívan befolyásolhatja, ha megfelelő minőségű, egészséges és kellő mennyiségű ételeket kap. Éppen ezért fontos a rendeletnek a módosítása, amelyet végrehajtott a kormány az elmúlt években, és idén szeptember 1-jétől már ellenőrizni is fogja a betartatását. Idén január 1-jétől lépett életbe, és a Nébihnek, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak az ellenőrzési tapasztalatai szerint az egészségügyi intézmények ismerik ennek az előírásait, és nyilván folyamatosan vezetik is be ezeket az egészségesebb ételelőírásokat, hiszen a kórházaknak a konyhái kiemelt kockázati besorolásúak. Akinek panasza van, az nemcsak a Facebookon teheti ezt közzé, a Nébih egy zöld számot nyitott annak érdekében, hogy az ilyesfajta panaszokat ételekkel kapcsolatban bárki megtehesse.

Ami pedig szeptember 1-jétől a mi terveink szerint változik, az azt jelenti, hogy több tej és tejtermék lesz a betegek előtt, több zöldség, több gyümölcs, több teljes kiőrlésű gabona, jóval kevesebb só-, cukor- és zsírtartalomra számíthatnak. A kényelmi termékek, mint például a levesporok, lekerülnek a konyhák polcairól, az egészséges italok viszont a betegek elé kerülhetnek, így például a túlcukrozott teának az adása is megszűnhet a kórházakban is és más olyan helyeken is, ahol e rendelet szerinti étkeztetést biztosítják. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Hogy ez az 550 forintos nyersanyagnorma mire elég: ez áfa nélküli nettó összeg, és úgy gondoljuk, hogy egy gondos és ésszerű étlaptervezés alapján sok kórház meg tudja valósítani ebből az egészséges étkeztetést. Bízunk benne, hogy minél több meg fogja tudni ezt tenni. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   95-98   99-102   103-106      Ülésnap adatai