Készült: 2024.04.26.10:47:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2019.11.21.), 82. felszólalás
Felszólaló Dr. Kállai Mária (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÁLLAI MÁRIA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, a nemzetiségi nevelés-oktatás kétséget kizáróan a nemzetiségek jövőjét alapvetően meghatározó területek közé tartozik, ezért valóban nagyon fontos az, hogy figyeljünk arra, hogy a nemzetiségi közösségek milyen módon képzelik el a nevelés-oktatás alakításának jogszabályi, költségvetési kereteit, és hallottuk képviselő úrtól, hogyan, milyen módon értékelik azt a helyzetet, amely ma az ország nemzetiségi oktatását jellemzi egészen az óvodától felmenő rendszerben egyrészt, és milyen lépések kellenek ahhoz, hogy valóban meg lehessen az itt dolgozó pedagógusok munkáját becsülni. Illetve magának a törvényjavaslatnak a célja is ez, miután a nemzetiségi bizottság által benyújtott törvényjavaslat pontosan azt célozza, hogy a magyarországi köznevelési intézményekben, ahogyan képviselő úr is mondta, az elmúlt években egyre jelentősebb problémát okozott egyrészt a létszámhiány, másrészt pedig a megfelelő képzettségű szakemberek képzése, illetve gyakorlatilag a rendszerben dolgozók munkájának a megbecsülése. Az előttünk lévő törvénymódosítási javaslat előzményéről néhány gondolat részben természetesen államtitkár úrtól, képviselő úrtól már elhangzott, de nagyon-nagyon fontos az, hogy az EMMI-vel együttműködve a nemzetiségi bizottság gyakorlatilag 2017-ben első lépésként létrehozta az óvodafejlesztési programot, amelyet 2018-ban, ahogyan már hallottuk, a nemzetiségi tanítókra, tanárokra is kiterjesztett. És nagyon-nagyon fontos az, hogy a program a nemzetiségipedagógus-pályát választó fiatalok számának és a nemzetiségipedagógus-képzés színvonalának az emelését, a nyelvi képzés hatékonyságának erősítését, a pályán lévők megtartását és megbecsülésük javítását célozta.

Ebben a programban, ahogyan ma már hallottuk, ösztöndíj biztosítására van lehetőség, hiszen a nemzetiségipedagógus-képzésben részt vevő hallgatók számára ösztöndíj biztosítása lehetséges, illetve magának a képzésnek a minél erősebb támogatása, és ez az előterjesztés a fókuszában tartalmazza a jelentős mértékű nemzetiségipótlék-emelést, hiszen 2018. január 1-jétől a pótlékalap 10 százalékáról 15 százalékára, ’19. január 1-jétől a pótlékalap 30 százalékára emelkedett a nemzetiségi pótlék mértéke, és 2020. január 1-jétől tovább emelkedik a pótlékalap 40 százalékára, és gyakorlatilag minden nemzetiségi pótlékra jogosult nemzetiségi pedagógust érint.

A hatályos szabályozás szerint, ahogyan államtitkár úr mondta, nemzetiségi pótlékra az a pedagógus jogosult, aki a munkaidejének legalább 50 százalékában nemzetiségi anyanyelven nevelő-oktató munkát végez. Ez azt jelenti, és ezt valóban jó kimondani, hogy az elmúlt három esztendőben négyszeresére emelkedett ez a pótlék. A jelenlegi törvénymódosítási javaslat gyakorlatilag a pótlék emelésére, differenciálására és kiterjesztésére tesz javaslatot, és ennek a feltételeit a 2020. évi költségvetési törvény megteremtette. A pótlék 2020. január 1-jétől történő folyósításához viszont szükség van a nemzeti köznevelési törvény 8. mellékletének módosítására, amelyben a nemzetiségi pótlék mértékét a pótlékalap minimum 10, maximum 40 százalékában szükséges megállapítani, és amelyet a bizottság által benyújtott, nemzeti köznevelésről szóló törvény módosításáról szóló T/8003. számú törvényjavaslat tartalmaz, tehát tartalmazza a pótlék növelését, tartalmazza a kiterjesztését és tartalmazza a differenciálását.

(19.30)

Tisztelettel javasoljuk a Magyarországi nemzetiségek bizottsága javaslatának elfogadását. Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz képviselőcsoportja is rendkívül fontosnak tartja a már pályán lévő nemzetiségi pedagógusok megtartását, a nemzetiségi pedagógusok képzését, megbecsülésének javítását, éppen ezért képviselőcsoportunk ezekkel a célokkal, ezekkel a törekvésekkel teljes mértékben egyetért, a benyújtott törvényjavaslatot támogatjuk. Kívánjuk azt, hogy a pályán lévő 4100 pedagógus létszámának növelése, a pályán lévők pótlékának megemelése, adott esetben kiterjesztése és differenciálása segítse a nemzetiségi oktatást, és legyen része annak a komplex fejlesztési csomagnak, amelyet képviselőtársunk ismertetett. Ezzel együtt, tisztelettel kérem képviselőtársaim támogatását is. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai