Készült: 2024.04.28.22:59:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2013.05.28.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Puskás Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PUSKÁS IMRE (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Amikor erről a témáról, a deviza alapú hitelezésről beszélünk, és ennek a megoldási formáiról, akkor azért kell egy gondolatot arról is szólnunk, hogy hogyan is jött létre ez a helyzet.

Természetes vágya az embernek a boldogulás, a gyarapodás, természetes vágya - különösen a fiataloknak - az önálló élet megteremtése, az önálló lakás, ház megvásárlása, felépítése, és ehhez a fiatalok, az emberek komoly támogatást kaptak az első Orbán-kormány idején, hiszen forinthitelhez, az állam által támogatott kamatozású forinthitelhez juthattak. Emlékszünk erre az időszakra, hogy nagyon sokan éltek ezzel a lehetőséggel, nagyon komoly lehetőséget kaptak ekkor az emberek.

Azonban amikor a szocialista és liberális kormányok átvették Magyarország vezetését, akkor sajnos képtelenek voltak arra, hogy ezt az eszközt, a támogatott kamatozású forint alapú hitelt megtartsák, hiszen a gazdaságpolitikájuknak az eredménye az volt, hogy képtelenek voltak egy ilyen lehetőséget az emberek számára biztosítani. Ezért aztán kilökték a piacra azokat az embereket, akik továbbra is szerettek volna valamiféle lehetőséghez jutni ahhoz, hogy gyarapodjanak. Ez pedig azt a terméket hozta létre, amelyről senki sem mondta el az embereknek, hogy óriási veszélyekkel jár, óriási veszélyekkel fenyeget ez a deviza alapú hitel, amely eljárásban, ha úgy tetszik, bűnrészes, társtettes volt a szocialista kormány, ugyancsak a kereskedelmi bankok, amelyek nem figyelmeztették az embereket, sőt buzdították arra, hogy ilyen hitellel éljenek, és tudjuk, már csak az önbevallás okán is, hogy a Nemzeti Bank és annak korábbi elnöke is felelős volt ebben a kérdésben.

Ezért történhetett meg az, hogy Magyarországon sok százezer vagy éppen majdnem egymillió ember jutott olyan helyzetbe, hogy szinte kezelhetetlenné vált számára az az adósságcsapda, amely úgy írható le, hogy az emberek képtelenek voltak már a havi törlesztőrészletet fizetni, ezért kellett azonnal cselekednünk, amikor megalakult a második Orbán-kormány. Ezt fokozatosan tudtuk megtenni, nyilvánvalóan az eszközöknek a megtalálása során jutottunk el odáig, hogy ma már az embereknek jelentős részét szabadítottuk ki ebből a csapdából, amely csapda nemcsak az embereknek a személyes életét keseríti meg, olykor tragédiákat okozva, hanem a magyar gazdaságnak a nehézségeit is jelenti. Hiszen ne várjunk fogyasztásnövekedést akkor, amikor az emberek szeretnék kigazdálkodni a családi költségvetésből a havi törlesztőrészletnek a megfizetését, és ez azt jelenti, hogy a gazdasági növekedésnek a gátja ez a körülmény.

Tehát amikor a kormányzást átvettük, akkor azonnal leállítottuk a devizahitelezésnek a lehetőségét, moratórium alá helyeztük a kényszerértékesítéseket, hiszen nyilvánvalóan ez volt az első lépés, amelyet meg kellett tennünk, és aztán megtaláltuk azokat az eszközöket, amelyekkel kiszabadítottuk az embereket ebből a csapdából. Ilyen volt a végtörlesztésnek a lehetősége, amely 170 ezer embert, családot engedett ki ebből a helyzetből, és ez a devizahiteleknek a 24 százalékát jelentette. Ezen túlmenően a legjelentősebb lehetőség a rögzített árfolyamon történő törlesztőrészletnek a megfizetése, amely, tudjuk, svájci frankban 180 forinton, euróban 250 forinton számolandó, és ezen az alapon törleszthetnek azok az emberek, azok a családok, akik ebbe a rendszerbe belépnek. Eddig ezzel a lehetőséggel 150 ezer devizahiteles élt - azoknak, akik ezzel a lehetőséggel élhetnek, az egyharmada.

Ezért is döntött úgy tegnap az Országgyűlés nagy többséggel, hogy azt az időbeli korlátot, amely azt jelentette, hogy ehhez a lehetőséghez 2013. május 31-éig lehetett csatlakozni, megszünteti. Innentől kezdve azok a devizahitelesek, akik belátják, hogy ez egy lehetőséget jelent - hiszen érdemes megjegyezni, hogy valóban ez egy olyan könnyebbség az emberek számára, hogy nemcsak egyszerűen néhány éven keresztül egy fizethetőbb törlesztőrészlettel kell gazdálkodniuk, hanem jelentős megtakarítást, átlagos hitel esetén 170 ezer forintos éves megtakarítást jelent -, azok, akik ebbe beléptek, már most több mint 9 milliárd forintot takarítottak meg. Azt gondolom, hogy érdemes élni ezzel a lehetőséggel mindannak, aki még mindig küzd ezzel a csapdahelyzettel, és ezen túlmenően a Nemzeti Eszközkezelő rendelkezésére állnak azok az eszközök, amelyekkel azokat is segíteni tudják, akik már nem tudják fizetni a törlesztőrészletet.

Én azt gondolom, hogy az Orbán-kormány most is megtette az emberek érdekében mindazt, amibe (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a szocialisták juttatták őket, és bízom benne, hogy valóban mindenki kiszabadulhat ebből a csapdából.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai