Készült: 2024.09.23.12:05:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2015.10.26.), 116-118. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  116 - 118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Remek lesz, elnök úr. (Derültség.)

ELNÖK: Megértettük, és értjük is egymást.

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Azt hiszem, hogy a mai nap folyamán még sokat fogunk tudni beszélgetni a termőföld-privatizációról és arról, hogy ez mennyire bölcs dolog vagy nem bölcs dolog, meg az, hogy fideszes oligarchákhoz kerül vagy nem oda kerül; emiatt teljes mértékben ettől most elvonatkoztatnék, és csakis a hitelkonstrukció kérdéseire szerettem volna még múlt héten feltenni ezt a kérdést.

Ugyanis önök a kommunikációjukban elejétől kezdve arról beszélgetnek, hogy a családi és kisgazdaságok megerősítése ennek az értékesítésnek a célja, és így a hitelkonstrukciónak is a célja. Ugyanakkor látható az, hogy ha megközelítőleg sikerül 370-380 ezer hektárnyi földet elkótyavetyélni, akkor az nagyságrendileg 350-400 milliárdos forrásigényt támaszt a magyar gazdálkodókkal szemben. Ezzel szemben a bankkonstrukcióban, ha jól látom, 150 milliárdos hitelkeret áll rendelkezésre.

Az a tiszteletteljes kérdésem elsőként is: ezek szerint önök szerint nagyjából 200 milliárd az, ami a magyar gazdálkodók párnájába be van varrva, ezek a kis- és családi gazdálkodók, akik otthon tartják ezt a különbözetet, amiből a vásárlást biztosítani kell? Tehát mindenképpen szemet szúr ez a viszonylag nagy különbség.

Szintén szemet szúr az, hogy milyen gazdálkodók lehetnek azok, és milyen kis családi gazdálkodók, akiknek egy főre 300 milliós hitelkeretet biztosít a konstrukció, tehát akár 300 millióig lehet elmenni a hitellel. Nyilvánvalóan itt megint felmerül az, hogy mennyire kicsik és mennyire családok azok, akik ezt a 300 milliós keretet ki tudják használni.

Illetve nyilvánvalóan még utolsó kérdésként felmerül a hitelkonstrukció kapcsán az, hogy önök azt mondták, hogy nem a bérlők helyzetbe hozása a cél, ehhez képest 10 százalék önerő lesz a hitelhez, akik jelenleg bérlők, és 20 százalék, tehát dupla annyi önerőt igényelnek azok, akik jelenleg nem rendelkeznek bérleti joggal. Ez hogyan szolgálja a társadalom széles körű érdekeit, hiszen, ha igaza van önnek, és valóban 7500 az, aki jelenleg bérleti joggal rendelkezik, akkor is több mint százezer gazdálkodóval szemben ez egy viszonylag elenyészően kicsi szám. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  116 - 118  Következő    Ülésnap adatai