Készült: 2024.09.23.08:13:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2010.09.13.), 326. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A Vértesi Erőmű Zrt., ahogy ön is mondta, a fenyegető fizetésképtelenség elkerülése érdekében, amely - ahogy ön is utalt rá - elsősorban a 2008-ban létrejött, majd visszamondott áramvásárlási szerződések kapcsán keletkezett, csődvédelmet kért maga ellen. A kérelmet a bíróság elfogadta, amelynek értelmében a Vértesi Erőművet 2010. augusztus 26-ától csődvédelem, azaz fizetési moratórium illeti meg. Ez alatt az idő alatt a tulajdonos és a kormány is azt várja a Vért vezetésétől, hogy megkeressék a továbbműködés lehetőségét, úgy, hogy közben kiemelt figyelmet fordítanak a munkahelyek védelmére, a távhőellátás biztosítására és a jogos követelések kielégítésére.

Ennek egyik fontos momentuma, hogy a csődeljárás kezdő időpontját megelőző időszakban teljesített beszállítások ellenértékének megfizetésére a Vértnek nincs jogi lehetősége; azok megtérülése a sikeres csődegyezségi tárgyalások függvénye. A csődvédelmi időszak során a társaság minden hitelezővel tárgyalásokat folytat, így történt és történik a beszállítókkal is.

A Vért 2010 tavaszán pályázat alapján hét vállalkozást választott ki, amelyekkel adott mennyiségre, minőségre és ütemezésre vonatkozó szerződést kötött, folyamatos teljesítéssel. A csődeljárás kezdő időpontjáig a felek a szerződéseket megállapodás szerint teljesítették. A csődeljárás elrendelésével a szállítók közös képviselő által és külön-külön is felvették a kapcsolatot, és tárgyalásokat kezdeményeztek a Vérttel. A szállítási szerződéseket tudomásunk szerint - ma délutáni információink szerint - egyik fél sem mondta fel. Az érintett hét vállalkozás követelései a következők szerint összegezhetők: 2010. júliusi vagy azt megelőző teljesítés mintegy 150 millió, 2010. augusztusi teljesítés mintegy 100 millió forint értékben. A szállítók - tehát a szállítók - vitatják az augusztusi 100 millió forint moratórium hatálya alá történő rendelését, magyarán az augusztus 26-a előtti teljesítéseket, amiben végleges álláspont még nincs.

A szállítók hitelezői igénybejelentésére az elmúlt két napban került sor, így a visszaigazolás, amelyhez a vagyonfelügyelő közreműködése kell, ma délután munkaidő végéig még nem történt meg.

(21.40)

Az érintett hét szállító közül hat írásban elküldte a szállítások továbbfolytatására vonatkozó ajánlatát, amelynek alapján a tárgyalások tovább folytatódnak.

Meggyőződésünk - és ebben nem változott a korábbi, egyébként ugyancsak ön által elmondott napirend előtti hozzászólásra mondott vélemény sem -, hogy a Vért ügyében olyan megoldás szükséges, amely a lehetőségek keretein belül az érintett érdekképviseletekkel és önkormányzatokkal egyeztetett módon, elsősorban annak a közel 3 ezer dolgozónak és családjaiknak, valamint az érintett települések távhőellátásának az érdekeit figyelembe véve születik meg.

Ezen kell közösen dolgoznia a Vértnek, és meggyőződésem szerint ezt kell elősegíteni a kormány illetékes szerveinek, nevezetesen részvételemmel a minisztériumnak is.

Köszönöm a türelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai