Készült: 2024.04.26.05:40:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2010.09.13.), 280. felszólalás
Felszólaló Kara Ákos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:39


Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARA ÁKOS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Ahhoz a részéhez szeretnék hozzászólni, amihez Dúró Dóra képviselő asszony is hozzászólt az előbb. Szeretném mindenekelőtt a törvényjavaslatot, a kezdeményezést üdvözölni. A részletes vitában a szakbizottság által beterjesztett módosító javaslat mellett szeretnék érvelni. Igen fontos, hogy a magyar diákok e program keretében eljuthatnak a Kárpát-medence magyar közösségeibe. Ugyanúgy fontos, hogy erőnkhöz és lehetőségeinkhez mérten mielőbb megteremtsük annak a hátterét, hogy az ott élő fiatalok is Magyarországra jöhessenek.

A mostani közösségi iskolai cserekapcsolatokat összegezve szerencsére sok jó példát találunk. A választókerületem egyik települése, a Győr-Moson-Sopron megyei Kunsziget és a Maros megyei Nyárádgálfalva közössége ebben az esztendőben ünnepelte az ő együttműködésük 20. évfordulóját. Ez húsz olyan esztendőt jelent, ahol rendszeres és élő emberi, közösségi kapcsolattal építették a nemzeti összetartozást az értékőrzés és az értékteremtés jegyében. Ennek a kapcsolatnak az alapja az iskolai cserekapcsolat, az iskolás diákok cserekapcsolata, hiszen húsz esztendővel ezelőtt úgy kezdődött ez a kapcsolat, hogy 15 Maros megyei fiatal jött Győr-Moson-Sopron megyébe, erre a településre, Kunsziget településre.

(20.30)

Azóta újabb és újabb személyek - idősebbek és fiatalabbak - kapcsolódtak be a folyamatba. Az idei húszéves együttműködést, összetartozást ünneplő találkozót azzal erősítették meg - az eddigi közös munkát, az együttlétet -, hogy ismét 15 tanulót hívtak meg kölcsönösen jövő nyárra egymás településeire, szintén iskolás tanulókról van szó. Szép pillanata volt ez az idei, Szent István királyunkra emlékező ünnepségeknek.

Az erős iskolai testvérkapcsolat keretet ad, hátteret ad, és nagyon sok civil közösség és természetesen szülők, nagyszülők, tehát a fölnőttek számra is a bekapcsolódás lehetőségét nyújtják, nyújtanák ebbe a programba. Ennek a programnak a szándéka véleményem szerint fontos alap, természetesen a meglevő szerteágazó együttműködések, emberi kapcsolatok mellett az a fő cél, hogy olyan emberi és közösségi kapcsolatok erősödjenek meg, ahol nemzeti összetartozásunk, nemzettudatunk ápolására újabb és újabb lehetőség nyílik.

Az elmúlt hetekben határon túli magyar közösségi vezetőkkel való beszélgetéseimből azt szűrtem le magamnak - és ezt tisztelettel megosztom önökkel, aztán be is fejezem a mondandómat -, hogy ennek a programnak fontos szerepe lehet az anyaország, a határon túli területek szórványközösségeiben élők, a tömbmagyarság közösségei és így az iskolák közötti közösségek kötelékeinek megerősítésében.

Köszönöm szépen a szót, a türelmüket. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai