Készült: 2024.09.22.23:57:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2010.09.13.), 10. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Ha egy mondatban kellene összefoglalni, amit hallottunk a miniszterelnök úrtól, akkor azt mondanám, hogy nesze semmi, fogd meg jól. (Derültség a Fidesz soraiban.) Illetőleg azt is mondhatnám, hogy ön, elnök úr, valóságból fel van mentve. Nagyon sokat beszél manapság arról, hogy a valóságról kell beszélni, ehhez képest egyetlenegy mondat, egyetlen szó sem hangzott el az ön szájából, amelyik bármilyen köszönő viszonyban lenne Magyarország jelenlegi helyzetével s azokkal a problémákkal, amelyekkel szembesülünk. Kicsit azon is gondolkodtam, hogy lehet, hogy a mappájából lemaradt egy-két oldal, amit elfelejtett fölolvasni, mert ha ez volt a tájékoztatása, ami több mint húsz percig tartott, akkor ezért kár volt, mert egyetlenegy új gondolat, mondat nem hangzott el ebben.

Azt már tudomásul vesszük, és szinte természetes, hogy ön az előző kormány eredményeit saját magának tudja be. Itt büszkélkedett azzal, hogy hat helyet ugrott előre az ország, és megelőztük Szlovákiát a versenyképességi versenyben. Én hozzátenném, hogy ez egészen biztosan nem ennek a 100 napnak az eredménye.

Mint ahogy az sem, amikor állandóan romokról beszél. Én ajánlanám a figyelmébe, hogy nézze meg jobban azokat a romokat, akkor rá fog jönni, hogy ez építési törmelék, nem pedig rom. (Derültség a Fidesz soraiban. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Sitt!)

Másik oldalról magyarázkodásnak tűntek, elnök úr, egy kicsit azok a mondatok, amiket itt elmondott, hiszen próbálja azt magyarázni, hogy miért nem azt csinálja, amit ígért a magyar választóknak a választások során. Ön arról beszélt, hogy lesz béremelés a pedagógusoknak. Az államtitkára arról beszél, hogy az, aki ma ezt fölveti, az ostoba vagy bohóc.

Aztán arról is beszélt, hogy lesz majd béremelés az egészségügyben dolgozóknak, lesz béremelés a rendőröknek, katonáknak. Nem történt meg. Igaz, egy rendőrnek növekedtek a forrásai, ez az ön testőrparancsnoka, de ezen kívül különösebb segítséget nem kapott a magyar rendőrség.

És arról sem szólt semmit sem, hogy miért nem csökkentik az adókat. Ön mélyen belenézett a televízió-kamerákba a választási kampányban, és azt mondta: bízzanak bennem, lesz radikális adócsökkentés július 1-jétől. Ez a radikális adócsökkentés nem történt meg, elnök úr. Ezt biztosan nagyon sok választó várja öntől.

Tehát ezt a magyarázkodást értem, hiszen választási kampány van, és azt látom, hogy ön nem meri elmondani a magyar választóknak, hogy mit fog tenni október 3-a után. Ön arról papol, hogy igenis, legyünk tekintettel arra, hogy választási kampány van, de tegyük a dolgunkat. No, most elnök úr, tegye akkor a dolgát! Tegye a dolgát Magyarország és a magyar nemzet érdekében! Beszéljen arról, hogy mitől fog beindulni a magyar gazdasági növekedés!

(13.50)

Beszéljen arról, hogy hogyan lesz az ön által meghirdetett egymillió munkahely! Beszéljen arról, hogy hogyan fognak csökkenni a társadalmi különbségek! Beszéljen arról, hogy hogyan lesz Magyarország egy modern, európai ország (Lázár János: Lassabban, mert nem értjük!), hogyan fogunk előremenni a modernizáció útján! Ezek a nagy kérdések Magyarország előtt.

És emellett még nagyobb kérdés a napi gyakorlatban - ha ön a valóságot látná -, hogy mit tesz a kormány a devizahitelesek érdekében. Egész eddig egyszer nem kérdezték meg azt, hogyan kellene cselekedni, azoktól, akik érintettek. Én ma ezt megtettem. Reggel egy párbeszéden voltam túl, a devizahitelesek károsultjainak egyesületével beszélgettem. (Lázár János: Bankszövetség.) Érdemes lenne ezt önöknek is megtenni, hogy értsék és lássák, hogy milyen problémákat okoz adott esetben az a tétovázás, amit a magyar kormány tesz ezen a területen.

Ön azt ígérte a választási kampányban, hogy erős Magyarország lesz, erős gazdasággal és erős forinttal. Akkor hadd idézzem a figyelmébe ezt a hatalmas sikert, amit ön elért: április 11-én 185 forint körül volt a svájci frank árfolyama, most 220 forint. Az euró árfolyama 266 forint környékén volt, ma pedig annak örülünk, ha nem lépi át a 290-es árfolyamhatárt. Ez azt jelenti, hogy önnek egy gyenge forintot sikerült produkálnia, és éppen ezért egy gyenge országot is épít. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: És miért nincs Magyarországon euró?)

Azt gondolom, elnök úr, hogy önnek az lenne a dolga, hogy ezekről a kérdésekről tájékoztassa a Magyar Országgyűlést, hogy azzal tiszteljen meg bennünket és az ország nyilvánosságát, hogy elmondja, honnét fogja azt a több ezer milliárdot kivenni a költségvetésből, a magyar gazdaságból, hogy miért nem meri beterjeszteni a költségvetés sarokszámait, miért nem meri elmondani, hogy mi lesz az a gazdaságpolitika, amit folytatni kíván a következő időszakban. Miért nem eléggé bátor ahhoz, miért csak zárt körben meri elmondani, hogy mik az elképzeléseik? Igenis, álljon ide elénk, mielénk és a médián keresztül az ország nyilvánossága elé, és mondja el, hogy mit fog tenni október 3-a után! És ne várakozzon a költségvetés számainak a beterjesztésével egészen október 31-éig! A magyar választóknak, pont az önkormányzati választási kampány miatt is, igenis joguk van tudni, hogy önök mit fognak tenni 2011-ben, hogyan segítik a devizahiteleseket, hogyan indítják be a magyar gazdaságot, hogyan fognak több munkahelyet teremteni. És nem termelési értekezletet kell tartani a magyar parlamentben, hanem arról kell beszélni, hogy mit kíván tenni a kormány a hétköznapi problémák megoldása érdekében.

És éppen ezért arra kérjük, arra szólítjuk fel önöknek, hogy igenis, amit mondanak, azt tartsák be. Ez az ország megszenvedte már azt, hogy sok esetben, sokszor megszenvedte... (Derültség és taps a kormánypárti padsorokban és a Jobbik soraiban.) Köszönöm szépen a tapsot, tisztelt hölgyeim és uraim, igen, ez az ország megszenvedte már azt, hogy többször több politikai erő az elmúlt húsz évben nem tartotta be azt, amit a választásokon ígért. (Zaj, közbeszólások és egy-két taps a kormánypárti padsorokban.) Az a program, amit az elmúlt négy évben az előző kormány megtett, az pontosan ennek a politikának a tagadása volt, pontosan arra való kísérlet volt (Derültség a kormánypárti padsorokban.), hogy hogyan lehet őszintén, nyíltan beszélni a magyar választópolgároknak. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból. - Lázár János felállva: Nyugalom!) És az, amit ön az elmúlt száz napban tett, és lehet, hogy most nem tetszik a fideszes képviselőknek, kívánom önöknek és magunknak, a magyar nemzet érdekében, hogy ne tapasztaljuk meg még egyszer ezt a szituációt, de az, amit ön tett az elmúlt száz napban, az politikai kalandorság volt. Az ön szabadságharcának a magyar emberek voltak az áldozatai. Az ön kétharmados forradalmának pedig a magyar demokrácia volt a kárvallottja.

Érdekes, ön nagyon kemény, határozott és kíméletlen akkor, amikor a saját hatalmának a bebetonozásáról van szó. Akkor hirtelen itt a fideszes képviselők tudnak önálló képviselői indítványt behozni. Akkor hirtelen lehet biztosítani hozzá a kormányzati többséget, azonnal és rögtön. Hetente módosítjuk az alkotmányt. Amikor meg napi, hétköznapi problémákról van szó - lásd például a devizahitelesek ügyét -, akkor azt mondják, hogy ja, kérem, tisztelt választópolgárok, értsék meg, időre van szükség, amíg kidolgozzuk a szükséges intézkedéseket. Kósa Lajos hetekről, hónapokról beszélt.

Igenis, ebben az esetben is legyen olyan konzekvens, legyen olyan határozott és olyan hatékony, hogy amikor a hétköznapi problémákról van szó, amikor a nemzet előtt álló komoly feladatok megoldásáról van szó, akkor is ilyen kemény, akkor is ilyen határozott, és akkor is csattogtatják az ostorukat, hogy a fideszes képviselők megszavazzák ezeket az intézkedéseket.

Azt kívánom Magyarországnak, azt kívánom minden magyar embernek, hogy ez a szabadságharc érjen véget. Arra az új rendszerre, elnök úr, amit ön épít, arra Magyarországnak nincs szüksége, az egy rossz irány, ezen változtatni kell. Itt a lehetőség, hogy még korrigálja ezt az irányt, és tartsa be a demokratikus normákat, tartsa tiszteletben Magyarország demokratikus hagyományait és értékeit, mert erre van szüksége az országnak, meg arra, hogy legyen gazdasági növekedés, legyen bővülő foglalkoztatás, csökkenjenek a társadalmi különbségek, és ne a különbségek növekedésére tegyenek javaslatot egy adórendszerrel, és induljunk el és menjünk előre az ország modernizációjának útján. Prompt most pedig arra, hogy tegyenek végre valamit a devizahitelesek érdekében.

Végül csak egy kérdésem van, ha elnök úr azt mondta - ezt is a választási kampányban hallottam és tanultam meg -, hogy ön az a politikus, aki még sohasem hazudott, akkor azt kérdezem, hogy most miért teszi.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai