Készült: 2024.04.26.08:23:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2019.03.11.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha már gyermekek születése, engedje meg, hogy innen is gratuláljak pártelnöküknek új gyermeke, kislánya születéséhez. Biztosak vagyunk benne, hogy egy családbarát országban fog felnőni, ahol jó lesz élni minden gyermeknek és minden családosnak. (Taps a kormánypártok soraiban.)Tudja, tisztelt képviselő úr, ha a magyar családok meghallják a Magyar Szocialista Párt nevét, akkor a megszorítások jutnak az eszükbe róla. Akiknek nagyobb gyerekei vannak, azoknak a Bokros-csomag; akiknek nem annyira nagy gyermekük van, azoknak a Gyurcsány Ferenc-féle, még a Medgyessy Péter alatt elkezdett és aztán Bajnai Gordon által befejezett folyamatos megszorítások, amelyek mindig csak elvettek, elvettek, elvettek a magyar családoktól, mert önök mindig a magyar családoktól vettek el, nem a multiktól, nekik garantálták a 8 százalékos hasznot (Cseresnyés Péter: Így van!) például a közműszolgáltatók esetében, de a nyugdíjasoktól, a családosoktól mindig elvettek, ha valakitől elvenni akartak.

Elvették a családi adókedvezményt, először az egygyerekesektől, a kétgyerekesektől, aztán pedig radikálisan csökkentették a három- és többgyerekeseknél. Aztán elvették a kamattámogatást a lakáshitelhez, hogy devizahitelezésbe kergessék a magyar családokat, és ezt a problémát (Gréczy Zsolt: Ti vezettétek be a devizahitelt, hagyjátok már ezt abba…) örökül hagyták az utódaiknak. Aztán elvettek egyévnyi gyest minden magyar családtól, azt is mondhatjuk, hogy a gyesnek  összegben  az egyharmadát elvették, és utána a Fidesz-KDNP-kormánynak kellett kibővíteni a gyest, kellett kibővíteni nemcsak a korábbi szintre, hanem annál sokkal magasabb szintre a családi adókedvezményt. És ma már a CSOK-hitel révén egy sokkal kedvezményesebb hitellel vághatnak neki az otthonteremtésnek a családok, mint ahogy önök sok-sok tíz százalékos devizahitelbe kergették ezeket a családokat; a mostani hitelek 3 százalék alatti kamatozással is tervezhetők.

(11.20)

Ennek köszönhető, hogy Magyarországon kétszáz szülőre 2010-ben még csak 125 gyermek születése jutott, most már 149 gyermek születése jut. Viszont ugyanilyen fontos, hogy ezt a számot 200 fölé tudjuk emelni. Ezért jelentette be a miniszterelnök úr az évértékelő beszédében a hétpontos családvédelmi akciótervet.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön azt a fél mondatot ejtette itt el többek között, hogy ezáltal csak hamarabb születnek meg a gyerekek. Tisztelt képviselő úr, ön akarva-akaratlanul is rátapintott ennek a programnak az egyik lényegére. Mert azt szeretnénk, ha minél fiatalabban vállalnának gyermeket azok, akik gyermeket szeretnének, mert ekkor nagyobb esélye van, hogy a fiatalabb korban vállalt gyermeknek születik egy kistestvére, annak esetleg még egy kistestvére, ki mennyit szeretne, ki mennyit akar. Hiszen minél később vállalják a gyereket, annál kisebb az esélye annak, hogy további kistestvérek szülessenek, míg minél korábban, annál nagyobb. Úgyhogy köszönjük szépen, hogy megtalálta a családvédelmi akciótervnek ezt a fontos pontját, csak nem tudta értelmezni.

Ami a családtámogatások arányát jelenti, tisztelt képviselő úr, ön is tudja, hogy a nemzeti össztermék arányában ez az önök kormányzásának a végén valahol 2,5 százalékon állt. Most 4,9 százalékon áll. Bár nem lát, de talán hall, és ön is elgondolkozhat azon, hogy van-e másik OECD-ország, amelyik a GDP 4,9 százalékát vagy annál többet költ családokra. Nem nagyon talál ilyet. A magyar költségvetés, a magyar nemzeti össztermék újraelosztásának a mechanizmusa az egyik legkedvezőbb, ha nem a legkedvezőbb a családok szempontjából az összes fejlett ország kapcsán.

Ami a családi pótlék kérdését illeti, tisztelt képviselő úr, megkérdeztük a magyar embereket, hogy mire adjunk még több támogatást, az olyasfajta családtámogatásokra, amelyek munkavállaláshoz kötöttek, vagy olyanokra, amelyek nem munkavállaláshoz kötöttek. Az emberek több mint 95 százaléka azt mondta, hogy a munkavállaláshoz kötött családtámogatásokat növeljük. Tehát amilyen álláspontot ön képvisel, azt a magyar embereknek körülbelül 5 százaléka képviselte a nemzeti konzultációban, amely álláspontot pedig mi képviselünk, azt a magyar emberek 95 százaléka képviselte. Éppen ezért a többletek, az az 1000 milliárd forint, amennyivel most többet fordítunk a családokra, mint 2010-ben, hiszen akkor körülbelül 950 milliárd környékén volt, most több mint 2000 ezer milliárd forintot költünk a családokra, az a növekedés elsősorban a munkához kötött családtámogatásokra volt látható.

Ön azt mondja, hogy a CSOK nem eléggé sikeres. Tisztelt Képviselő Úr! 95 ezernél is több család vette már igénybe, még ezen hétpontos bővítés előtt. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 400 ezer ember lakhatását segíti elő. Ez önnek kevés? Pár év alatt 95 ezer család lakhatásának az elősegítése? Azt a fajta torzításait pedig kérem, hagyja abba, azokkal hagyjon föl, amikor ön az Alaptörvényre is fittyet hányva próbál itt átértelmezni családdefiníciót. A magyar kormány álláspontja szerint akik gyermeket nevelnek, az egy család, akár házasságban élnek, akár nem. Ha a közös gyermeküket nevelik, ugyanolyan támogatásban részesülnek, mint bárki más.

A gyermeküket egyedül nevelő szülők számára többlettámogatás van. A bölcsődei elhelyezésnél előnyben részesülnek a többi családhoz képest. Az Erzsébet-programban külön táborokban részesülnek. Egyszülős központokat hoztunk létre. S az a szegénységi ráta, amit ön említett, képviselő úr, az egyik legnagyobb mértékben pont az egyszülős családoknál csökkent, szerencsére, az elmúlt években.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai