Készült: 2024.05.16.13:30:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2016.05.02.), 16. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Vizsgáljuk meg a Magyar Nemzeti Bank érdemi, tartalmi működését 2013 óta és a 2013 előtti időszakra vonatkozóan. Hasonlítsuk össze a Magyar Nemzeti Bank… (Közbeszólások az MSZP soraiból, többek között dr. Tóth Bertalan: Ne hasonlítsuk, András! ‑ Gőgös Zoltán: Nem kell! ‑ Az elnök csenget.) Hasonlítsuk össze a monetáris politikáját, hogy hogyan is működött az a Magyar Szocialista Párt idején, és hogyan működik a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi elnökének (Közbeszólás az MSZP soraiból: Üljél le!) irányítása alatt.

Hát bizony akkor úgy működött, amikor (Közbeszólás az MSZP soraiból: Hogy?) Simor András volt az elnök, akit az MSZP-sek szavaztak meg és támogattak (Korózs Lajos: A Matolcsyról beszélj, András!), hogy csődbe ment az ország, fizetésképtelenné vált az ország, és az IMF segítségét kellett hívni feltétel nélküli fegyverletétel mellett, hogy ne jelentse be országunk kormánya, az akkori Gyurcsány-kormány a magyar állam csődjét. (Dr. Józsa István közbeszól.)

A jelenlegi helyzet az, hogy ezzel szemben a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikája elősegíti azt, hogy a magyar államadósság csökkenjen (Közbeszólások az MSZP soraiból, többek között Kunhalmi Ágnes nevetve: Elősegíti!), hogy a Magyar Nemzeti Bank gazdálkodása eredményes és nyereséges, nem úgy, mint az ezt megelőző időszakban. (Közbeszólások az MSZP soraiból, többek között: Tényleg nem úgy! ‑ Derültség az MSZP soraiban.) Önök azért nem ismerik azt az érzést, hogy milyen az, amikor a Magyar Nemzeti Bank nyereséget termel, mert az önök idejében összességében nem nyereséget termelt, hanem veszteséget termelt a Magyar Nemzeti Bank, és a veszteség által (Gőgös Zoltán közbeszól.) a vagyona jelentősen csökkent.

Ha összehasonlítjuk a Magyar Nemzeti Bank inflációra vonatkozó tevékenységét, politikáját, akkor azt láthatjuk, hogy egy jelentősen magas infláció volt 2013 előtt, 2013-at követően alapfeladataként az áremelkedések változásának a monitoringozása is helyesen és jól történt, és lényegében Magyarországon megszűnt az infláció.

De nézzük meg, hasonlítsuk össze a két Nemzeti Bank-elnököt. Míg a 2013 előtti időszakban a Nemzeti Bank elnökének ilyen rossz monetáris politika, gazdálkodás- és inflációpolitika mellett a havi fizetése 8 millió forint volt, ami az Európai Unióban is kiemelkedő volt (Közbeszólás az MSZP soraiból: De a Matolcsy még kiegészítette azt a hármat, amit kapott!), addig a jelenlegi jegybanki elnöknek, akinek a nemzeti banki politikája igenis eredményes, az előbb hallhattuk, az egyik ellenzéki párt frakcióvezetője is elismerte, hogyha önök erre nem is képesek, lényegesen Simor András fizetése alatt van a Magyar Nemzeti Bank elnökének havi jövedelme. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Meg az összes nővérnek!)

Ami pedig az alapítványi gazdálkodásokat illeti: nyilván önök ezt nem ismerhetik, mert akkor nem volt forrás alapítványok létrehozására és alapítványok finanszírozására; úgy látom, hogy az MSZP nem ellenzéki párti szerepet játszik (Közbeszólások az MSZP soraiból.), hanem mint az alapítványok ellenőrzését végző, mint nyomozó hatóság, mint vádló, és már a bíróság szerepét is átvette, mert már az alapítványok gazdálkodásáról ítéletet is mondott. Azt javaslom, hogy el kell olvasni a polgári törvénykönyvet, hogy mit mond az alapítványok tevékenységéről és gazdálkodásáról, a törvényességét az ügyészség ellenőrzi, a gazdálkodását pedig éppen a minap elfogadott Magyar Nemzeti Bank-törvény szerint az Állami Számvevőszék ellenőrzi, és természetesen minden más magyar hatóság. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Ezeknek a hatóságoknak van jogosultsága ellenőrizni az alapítványokat, és megmondani, hogy az törvényes vagy nem törvényes, nem pedig a Magyar Szocialista Párt frakciójának (Folyamatos közbeszólások az MSZP soraiból.), amely már kimondta, hogy ez a gazdálkodás törvénytelen.

Ami pedig a magyar államkötvény-vásárlást illeti, erről senki, az Európai Központi Bank sem mondta ki, hogy ez törvénytelen és jogszabályellenes (Közbeszólás az MSZP soraiból: Dehogynem!), nem mondta ki. El kell olvasni az Európai Központi Bank jelentését, a 2014-est és a 2015-öst is, javaslom, hogy mielőtt valaki felszólal a parlamentben és ilyet állít, olvassa el az EKB jelentését, én elolvastam; az EKB jelentésében nincs egyáltalán szó erről, egyik évi jelentésben sem.

Tehát az összes állítás, ami az alapítványok törvénytelen gazdálkodásáról szól, egyelőre nem más ‑ és remélhetőleg az is marad ‑, mint egy politikai akciótámadás. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Egyelőre? ‑ Egyelőre, András?! ‑ Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai