Készült: 2024.04.29.09:53:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2017.04.20.), 50. felszólalás
Felszólaló Szászfalvi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:00


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ, a KDNP képviselőcso­portja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő­társaim! A Kereszténydemokrata Néppárt ország­gyűlési képviselőcsoportja mindig is kiemelten tá­mogatta az egyházak oktatási, szociális, kulturális és közösségi tevékenységeit, hiszen több évszázados áldozatos munkájukkal hozzájárultak Magyarország és a magyar társadalom, a magyar nemzet erősödé­séhez, és az elmúlt évtizedekben is, azt gondolom, a rendszerváltoztatást követően a magyarországi egy­házak, a magyarországi történelmi egyházak külö­nösképpen hozzájárultak és hozzájárulnak nemcsak az intézményrendszerük tekintetében, hanem a kö­zösségépítés és a hitéleti tevékenység tekintetében is a magyar nemzet egészséges újraépítkezéséhez és a magyar társadalom erősödéséhez.

Az előttünk fekvő törvényjavaslatban felsorolt ingatlanok az egyházak minél hatékonyabb és kor­szerűbb munkájához szükségesek, különösképpen is az oktatás területén. Engedjék meg, kedves képvi­se­lőtársaim, hogy még visszautaljak arra is, hogy an­nak idején, a kommunista diktatúra időszakában az egyházak vagyonát egy tollvonással vették el nem­csak a belterületi ingatlanok tekintetében, hanem a külterületi ingatlanok tekintetében is. Igaz, hogy lezártunk az elmúlt esztendők során egy 25 éves egyházi kártalanítási folyamatot, de azt is mindan­nyian tudjuk, legalábbis remélem, hogy mindannyi­an tudjuk, hogy ez a kárpótlás, ez a kárpótlási folya­mat egy részleges kárpótlási folyamat volt csak. Ezért azt gondolom, hogy ennek a törvényjavaslatnak a tartalmával mindannyian egyetérthetünk, hiszen célhoz kötötten igyekszik ez a törvényjavaslat ezeket az ingatlanokat az egyházak tulajdonába adni; célhoz kötötten, hiszen megfelelő céllal, oktatási, kulturális és egyéb közösségi tevékenységeket szolgáló céllal kerülnek ezeknek az egyházaknak a használatába.

Ezért azt szeretném jelezni, hogy a KDNP ezt a törvényjavaslatot örömmel üdvözli, és támogatja a kormány előterjesztését. Nyilvánvalóan órákig le­hetne vitatkozni arról is, hogy miért csak részleges kárpótlás történt annak idején, az előző 25 éves fo­lyamat során az egyházak részére, mi történt azzal a vagyonnal, azokkal a vagyoni elemekkel, amelyeknek a visszaadása nem történt meg az egyházak tulajdo­nába. Itt beszélhetünk tulajdonképpen arról a va­gyontömegről, földterületekről, erdőterületekről, amelyeknek a célja igazából véve évszázadokon ke­resztül egy egyházi oktatási és szociális intézmény­rendszer fenntartása és működtetése volt. Tehát azok a vagyoni elemek, amelyek annak idején az egyház tulajdonában voltak, nem l’art pour l’art va­gyoni elemek voltak, hanem egy hatékony intéz­ményrendszer működtetésének gazdasági alapjait jelentették, amelyektől teljes mértékben megfosztot­ták a történelmi egyházainkat, és mint említettem, ennek csak nagyon részleges kárpótlása történt meg az előző 25 esztendőben.

Azt gondoljuk, hogy néhány olyan lépés, amely a részleges kárpótláson túlmenően még az állami tu­lajdonból az egyházak számára vagyoni elemek át­adását jelenti, továbbra sem jelenti a teljes mértékű kárpótlást az egyházak számára.

(12.00)

Ezek az ingatlanok, ezek a tulajdonba adandó ingatlanok azt szolgálják, hogy az egyházak azokat a vállalt közfeladatokat, közcélokat egyházi, oktatási, szociális vagy közösségépítési vagy kulturális terüle­ten meg tudják valósítani. Ezért támogatja a KDNP ezt az előterjesztést.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most néhány gondo­lat erejéig hadd beszéljek az ingatlanokról részlete­sebben. A törvényjavaslatban szereplő öt ingatlant olyan magyarországi egyházaknak tervezzük átadni a törvény elfogadásával, amelyek tevékenységükkel, mint említettem, jelentős szerepet töltöttek be és töltenek be az ország és a nemzet életében.

Az egri pincerendszerről hadd mondjak néhány gondolatot, amelyet kulturális és hitéleti feladatai­nak elősegítése érdekében adunk át, adnánk át az Egri Főegyházmegyéhez. Az egri érseki palota alatt található pincerendszer helyzetének rendezése egyre inkább szükségszerű volt. Az ingatlan az egri érseki palota alatti pincerendszer részét képezi, ennek meg­felelően a föld alatt kialakított. Az ingatlan csak elektromosáram-szolgáltatásba került bekötésre. Az 1339/2016-os kormányhatározatban a pincerend­szert megvásárolta Eger város önkormányzatától 2016 decemberében. A kormányhatározat 3. pontjá­ban foglaltak szerint a kormány felhívta a nemzeti fejlesztési minisztert és a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy a pincerendszer magyar állam által történő megvásárlását követően gondoskodjanak a pincerendszer Egri Főegyházmegye részére történő ingyenes átadásához szükséges intézkedésekről szóló előterjesztés benyújtásáról.

Az Esztergom 16363/1 helyrajzi számú, termé­szetben Esztergom, Helischer József utca 5. szám alatt található, és 17323 helyrajzi számú, természet­ben Esztergom, Kossuth Lajos utca 25. szám alatt található ingatlanok ingyenesen, oktatási feladatai­nak elősegítése érdekében kerülnek a törvényjavaslat szellemében az Esztergom-Budapesti Főegyházme­gye tulajdonába. Az Esztergom-Budapesti Főegy­házmegye a fenntartásában működő Vitéz János Katolikus Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola, illetve a Pázmány Péter Katolikus Egyetem használatában álló kollégiumépületének tulajdonba vételét kezdeményezte, tekintettel arra, hogy az in­gatlanfejlesztési pályázatokon való indulásának aka­dályát képezi, hogy az épületek állami tulajdonban állnak. Az ingatlanok jelenleg is oktatási feladatok ellátását segítik, az Esztergom 16363/1 helyrajzi számú ingatlan az Esztergom-Budapesti Főegyház­megye fenntartásában működő, imént említett iskola használatában áll. Esztergom város önkormányzatát a tulajdoni lap tanúsága szerint elővásárlási jog illeti meg. Mindkét ingatlan a magyar állam tulajdonába vagyonelkobzás jogcímén került. Az ingatlanokra a Vitéz János Római Katolikus Tanítóképző Főiskola kezelői joga van bejegyezve. Ezt is említettem.

A harmadik ingatlan, a Miskolc 3678/A/1 hely­rajzi számú, természetben a Miskolc, Kazinczy utca 12. szám alatt lévő épület oktatási feladatainak elő­segítése érdekében az Egységes Magyarországi Izrae­lita Hitközség tulajdonába kerül. Az Egységes Ma­gyarországi Izraelita Hitközség a miskolci zsinagóga mellett található, imént említett ingatlan tulajdonba adását kezdeményezte bölcsőde és óvoda létesítésé­re. Az 1/1 tulajdoni hányadban állami tulajdonban álló ingatlan jelenleg használaton kívül áll, egykor BM-óvoda működött ebben az ingatlanban. A kérel­mező az egykori funkciónak megfelelően tervezi az épület felújítását, illetve felszerelését.

A negyedik ingatlan: Budapest IV. kerületében a 72997 helyrajzi számú ingatlanról van szó. Nevelési, oktatási és felsőfokú oktatási feladatainak elősegítése érdekében a Don Bosco Szalézi Társaság tulajdonába kerülne ez az ingatlan, amely a Károlyi család tulaj­dona volt, és eredetileg gyermekmenhelynek épült. Az ingatlant 1924-től az intézet államosításáig a szalézi rend működtette. Az épületegyütteshez temp­lom is tartozik, beékelődve a két épületszárny közé, ma is plébániai feladatokat ellátva.

Végül a Budapest 36563 és 36572/2 helyrajzi számú ingatlan átadása történne meg az imént emlí­tettek módján és közfeladat ellátására.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Mindezek alapján a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselőcsoportja támogatja ezt a tör­vény­javaslatot, azt is megemlítve, hogy itt az ötpárti egyeztetésen is elhangzott az, hogy miért adagolva terjeszti be a kormány ezeket a törvényjavaslatokat. Azt gondolom, azért fontos tudnunk mind­annyi­unk­nak, hogy részletesen kitárgyalt előterjesztésről van szó. Természetesen csak úgy kerülhet ide a Ház elé egy ilyen törvényjavaslat, ha annak minden bonyo­lult ingatlani, gazdasági és egyéb összefüggéseit ki­tárgyalta a kormányzat. Ez most megtörténhetett, és ezért került most éppen elénk ez a törvényjavaslat. Tehát nyugodt szívvel és jó lelkiismerettel tudunk mellette dönteni.

A KDNP képviselőcsoportja támogatja ezt az imént felsorolt érvek alapján, és erre kérjük a többi képviselőcsoportot és képviselőtársainkat is. Köszö­nöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai