Készült: 2024.09.23.07:40:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2016.03.16.), 176-180. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:20


Felszólalások:  Előző  176 - 180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Hogyha a kollégáitól eltérően normális válaszra is képes, akkor minden további nélkül elfogadom. (Dr. Rétvári Bence: Mindig a kérdésen múlik! - Moraj.)

ELNÖK: Képviselő Úr! Most önt meg kell hogy feddjem ezért a hozzáfűznivalójáért, mert elvileg igennel vagy nemmel kell válaszolni, nem is magyarázhatja…

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Ez egy bunkó igen lehet, amine…

ELNÖK: Képviselő úr, nem nyitok vitát, de ilyen választ nem tudok elfogadni. Öné a szó, paran­csoljon!

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az ön számára is ismert az a tény, hogy az Alkotmánybíróság - kistelepülések megkeresése miatt - a múlt évben meghozta azt a döntést, hogy a közigazgatási integráció keretében létrehozott közös önkormányzati hivatalok intézményrendszerének az alkotmánysértése miatt 2015. december 15-éig az Országgyűlésnek jogszabályt kellett volna alkotnia annak érdekében, hogy a kistelepülések részt vehessenek a közös önkormányzatok kialakításának a véleményezésében.

Ebben az ügyben benyújtott a kormány egy előterjesztést múlt év végén, nyilvánvalóan egy elfogadhatatlan előterjesztést, hiszen viszonylag arrogáns módon mindössze annyit kívántak beletenni a jogszabályba, hogy a véleményét kikéri az önkormányzatoknak, de semmiféle garancia nem volt arra, semmiféle jogszabályi háttér nem volt arra, hogy azokat a legkisebb mértékben figyelembe is vegye.

Mind a Jobbik, mind pedig az LMP módosító indítvánnyal élt ebben az ügyben. A minimális garanciákkal szerettük volna, hogy megszülessen ez a jogszabály. És szerettük volna, hogy az érintett önkormányzatoknak, amelyeknek nem sikerült közös hivatalba rendezni a szükséges feladataikat, a lehető leghamarabb megnyíljon a módja arra, hogy alkotmányos háttérrel közös hivatalokat alakítsanak ki. Nyilvánvalóan ez nem elég, hiszen jó néhány más hivatal is elégedetlen, amelyeket viszont beerőszakoltak különböző közös hivatalokba, és azt szeretnék, hogy a számukra is megnyíljon a lehetősége annak, hogy újragondolhassák, kivel szeretnének együttműködni.

Viszont december 15. óta az Országgyűlés nem tett semmit annak érdekében, hogy ez a jogszabály az alkotmánybírósági döntésnek megfelelően megszülessen. Nem volt más lehetőségem, várva így több mint két hónapot, illetve most már három hónapot, benyújtottuk ennek a módosítására irányuló képviselői indítványként a javaslatot.

Az a kérdésem a tisztelt államtitkár úrhoz, hogy van-e bármilyen esély arra, hogy ezt érdemben megvizsgálja a kormány, és ezt az alkotmánysértő állapotot, amit december 15. óta fenntart azzal, hogy nem hoz az Országgyűlés elé olyan jogszabályt, amire kötelezte az Alkotmánybíróság, ebben történjen lépés. És ha már ez ügyben születik döntés, akkor jó lenne a kistelepülési polgármesterek fizetését is rendezni. (Pócs János: Elvette Boldog István kenyerét!) Kérdezem a tisztelt államtitkár urat, van-e erre esély. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  176 - 180  Következő    Ülésnap adatai