Készült: 2024.09.23.17:08:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2015.03.23.),  212-215. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 7:38


Felszólalások:   208-211   212-215   216-217      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Kiss László képviselő úr, MSZP-kép­viselőcsoport: „Lábodi szarvasroham ‑ újabb állatkínzás?” címmel. Megadom a szót ötperces időkeretben.

KISS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Több mint kétszázezren nézték meg és tízezrek osztották meg a legnépszerűbb videómegosztó oldal egyik felvételét, amelyen szarvasok százai kelnek át a Somogy megyei Lábod melletti autóúton. A vadak egy jól belátható útszakaszon vonultak át, ezért nem történt baleset, az eset körülményeit azonban többen is vizsgálták. A helybeliek hozzászoktak már az úton átkelő vadak látványához, de a szakemberek szerint ez nem mindennapi eset volt, ezt illegális agancsgyűjtők okozhatták. Ihárosi Péter, a Sefag Zrt. erdészeti szóvivője szerint jól kivehető a képen, hogy valami elől futnak a szarvasok a menedéket nyújtó erdő irányába. Véleménye szerint a vadak száma sem hétköznapi, valószínűleg illegális agancsgyűjtők zavarásai miatt verődtek egyetlen hatalmas csordába az állatok.

A jelenség állatkínzásnak is minősíthető, mert a pihenőidejükben megzavart állatok legyengülhetnek, és kisebb agancsot növeszthetnek. Azonban ez a legenyhébb eset, ami előfordulhat. Az illegális gyűjtők december és április között szervezetten járják az erdőket, nem várják meg, míg a szarvasok elhullajtják az agancsaikat, hanem akár végkimerülésig üldözik vagy csapdába csalják ezeket az állatokat. Gyakran olyan erővel futtatják a megrémült állatokat, hogy kidöntik a kerítéseket is a szarvasok, így kerülnek az úttestre.

Gyakori az is, hogy „agancsmagasságban” bow­deneket vagy drótokat feszítenek ki, sokszor elképesztő sérüléseket okozva ezzel az állatoknak. Könnyű belátni, hogy a szarvasok sem egyenmagasságúak, vannak alacsonyabbak és magasabbak, így tehát a bowdenek kifeszítői olyan lelkiismeretlen emberek, akik több tucat állat megkínzása árán szeretnének minimális haszonhoz jutni.

(15.00)

Miközben elképesztően barbár állatkínzást végeznek ezek a lelkiismeretlen állatkínzók, az anyagi haszon nem mondható jelentősnek: agancsonként 30-40 ezer forintért gyilkolnak meg, kínoznak meg, gyengítenek meg állatokat.

Fontos megjegyezni, hogy a szarvasok hajszolása és az illegális agancsgyűjtés számos bűntettet valósít meg. Mivel a hullott agancsok is a vadgazdálkodó tulajdonát képezik, ezért eleve megvalósul a lopás bűntette, ugyanakkor a szarvasok kínzása miatt az állatkínzás bűntette is. Nyilvánvalóan a szarvas mozgás közben nem figyel a közúti járművekre, ezért a közlekedést is súlyosan veszélyezteti a vad űzése. Valójában nem megoldás a kerítés sem, hiszen pontosan ezeknek a kerítéseknek űzik neki ezeket az állatokat, hogy idő előtt elhullajtsák agancsaikat, nagyon sokszor olyan erővel, hogy a pályatestre már ezeket a kerítéseket áttörve jutnak ki az állatok.

Egy óbudai kötődésű civil szervezet „Ne üss el!” címmel mozgalmat indított azért, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az autósoknak és a hatóságoknak is tenniük kell azért, hogy kevesebb állat pusztuljon el a közutakon. Azonban nyilvánvalóan semmilyen hatóság és semmilyen autós nem lehet felkészülve egy olyan közlekedési helyzetre, amelynek során halálra rémített szarvasok lepik el a közutakat, és belehajtanak az autósok nyilván ezekbe az állatokba. Pontosan ezért minden fórumon fel kell arra a figyelmet hívni, hogy ez az illegális szarvashajtás nemcsak barbárság, nemcsak állatkínzás, hanem súlyosan veszélyezteti a közlekedési helyzetet is.

Kérem a kormányt, hogy tegyen ezek ellen a lelkiismeretlen emberek ellen, akik így kínozzák az állatokat, veszélyeztetik a közlekedést, és lopás bűntettet is megvalósítanak. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Bitay Márton Örs államtitkár úrnak, aki a kormány nevében kíván reagálni az elhangzottakra.

DR. BITAY MÁRTON ÖRS földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a napirend utáni felszólalását. Valóban egy komoly problémára hívta fel a figyelmet. Nagyon gyorsan leülhetnék és azt is mondhatnám, hogy mindenben, amit elmondott, egyetértek önnel, mert ez jelen esetben most valóban így is van. Az állatkínzás kérdése, az egyéb kérdések, amiket felvetett, azok valóban mind helytállóak.

Néhány dologra szeretnék nem is reflektálni, hanem továbbfűzve a gondolatot, felhívni a figyelmet. Az egyik, hogy a lopás esete, ami a büntető törvénykönyvben nevesített, abban a pillanatban lép életbe, vagy abban a pillanatban beszélhetünk a lopásról, amikor ezeket az agancsokat megpróbálják elvinni a helyszínről ezek az agancsozók.

A magunk részéről, ami nagyon fontos feladat, hogy az állami erdőgazdaságokban legyenek olyan szabályzatok, amelyek foglalkoznak azzal, hogy milyen módon lehet agancsot gyűjteni az adott területen, kik gyűjthetnek, hogyan kell nekik regisztrálniuk, ezért a gyűjtésért vagy a gyűjtés után mennyi pénzt fizetnek, és melyek azok a helyek, ahol valóban ezt a gyűjtést elvégezhetik. Az egy örvendetes hír, vagy legalábbis azt gondolom, hogy ebben egyetérthetünk, hogy egy örvendetes hír, hogy a somogyi erdőgazdaságnál, a Sefag Zrt.-nél is elkészült ez a protokoll, elkészült az a szabályzat, hogy mi alapján lehet agancsgyűjtést végezni, és vezérigazgatói utasításnak megfelelően ez abban az időszakban már élt is, amikor az adott esemény is történt.

Sajnos, itt az illegalitásról beszélünk, arról beszélünk, hogy mindenféle bejelentés nélkül, a jogszabályok betartása nélkül, illegálisan próbálnak meg agancshoz jutni az agancsgyűjtők. Ezekre egyébként a terület folyamatos ellenőrzése, azok a hivatásos vadászi feladatok, amelyeket a hivatásos vadászok ellátnak, részben segítséget nyújthatnak, de bizony nagyon sok esetben csak utólag értesülünk, illetőleg utólag látjuk ennek a problematikáját.

Említést tett arról, hogy a kerítések a gépjármű-vad ütközése szempontjából nem jelentenek megoldást. Az én személyes álláspontom az, hogy a kerítések a vadállománnyal kapcsolatban szinte semmilyen esetben nem jelentenek megoldást. Más megoldásokat kell keresni. Az mindenképpen figyelemre méltó, hogy a szarvasállomány túlszaporulatával kapcsolatosan milyen, közúti közlekedésben okozott problémák merülhetnek föl, de itt egy egyedi esetről beszéltünk, ami egyértelműen oda vezethető vissza, hogy egy ilyen illegális tevékenység, egy illegális zavarás volt.

Egyébként a szükséges feljelentéseket, illetőleg a szükséges jogi lépéseket megtette az erdőgazdaság is ebben a kérdésben, és mindenkit támogatok, illetőleg azt is mondhatnám, hogy a kormány is támogatást kér ahhoz, hogy ezeket az illegális agancsgyűjtőket minél hamarabb el lehessen kapni, és ezt a tevékenységet ne tudják a jövőben elvégezni.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   208-211   212-215   216-217      Ülésnap adatai