Készült: 2024.09.23.12:07:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2001.03.29.), 94. felszólalás
Felszólaló Dr. Vitányi István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VITÁNYI ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő T/3845. számú törvényjavaslat a polgári törvénykönyvről szóló '59. évi IV. törvényben szabályozott elbirtoklási határidő módosításáról szól.

A javaslat igen rövid, mindössze két szakaszból áll. Az 1. § szerint elbirtoklás útján szerzi meg a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot sajátjaként, ingatlan esetében tizenöt, más dolog esetében pedig tíz éven át szakadatlanul birtokolja. A 2. § a hatályba léptetésről szól, amely szerint a törvény a kihirdetést követő nyolcadik napon lép hatályba. Annál hosszabb viszont az előbbi - mármint a javaslathoz képest az indokolás.

Az elbirtoklás régi, nem új keletű jogintézmény. A Ptk. hatálybalépését megelőzően az elbirtoklás, mint az eredeti tulajdonszerzés egyik módja, jogszerző elévülésként vált ismertté, szemléletes megfogalmazással kifejezve azt, hogy a jogok gyakorlásának hiánya egy idő eltelte után jogvesztést, az eredeti tulajdonjog megszűnését és az új tulajdonjog keletkezését eredményezheti.

Az elbirtoklással minden olyan dolog, ingó és ingatlan tulajdonjoga megszerezhető, amely a tulajdonjog tárgya. Az 1991. június 9. napját megelőzően az eddig hatályos Ptk. 121. §-ának (3) bekezdése, a személyi tulajdon szokásos ingóságait kivéve kizárta a társadalmi tulajdon, ideértve az állam vagy szövetkezet birtokából jogtalanul kikerült dolog elbirtoklás útján történő tulajdonszerzését.

Az 1991. évi XIV. törvény, megszüntetve a tulajdonjog egységes kezelésével és egyenrangú védelmével ellentétes előjogokat és kedvezményeket, e kizáró rendelkezéseket feloldotta. E módosítás a tulajdonformák egyenrangúságának alkotmányos elvével összhangban megszüntette a tulajdonformák megkülönböztetésének a Ptk.-ban kialakított és egyes tulajdonformákat favorizáló rendszerét. A módosítás valóban elkerülhetetlenné vált alkotmányos igényt elégített ki, nem fordított azonban kellő figyelmet az általános tulajdonvédelem alkotmányos követelményeinek megfelelő szabályozás kialakítására az elbirtoklás körében.

A rendszerváltás óta eltelt tíz év olyan átmeneti időszaknak tekinthető, amelyben kialakult és a gazdaságban meghatározóvá vált a magántulajdon, az állami vállalatok gazdasági társasággá történő átalakulása a tömeges privatizáció révén. Mára már megállapítható, hogy a rendezett társadalmi és gazdasági viszonyok - ideértve a stabil tulajdonviszonyokat is - kialakítása a korábban valószínűsítettnél hosszabb időt vesz igénybe.

A magántulajdonra épülő társadalmi-gazdasági viszonyok további megszilárdítása szükségessé teszi a tulajdon védelmének fokozását, amelynek egyik eszköze az elbirtoklás veszélyének csökkentése, az elbirtoklás meghosszabbítása. Ez a cél a Ptk. módosításával, az elbirtoklási határidő meghosszabbításával elérhető.

Tisztelt Ház! A javaslat lényege - mint azt már korábban is említettem -, hogy az ingatlanok tekintetében az elbirtoklási határidő egységesen tizenöt évre meghosszabbodik, míg az ingó dolgok elbirtoklásának határideje változatlanul tíz év maradna. Az elbirtoklási határidő hosszabb időtartamban történő megállapítása ingatlanok vonatkozásában nem példátlan sem a magyar, sem a külföldi jog vonatkozásában.

A Ptk. hatálybalépését megelőzően, 1960. május 1-je előtt az elbirtoklás ideje a magyar jogban is harminckettő év volt. A Európai Unió egyes tagállamaiban eltérő módon vannak szabályozva az elbirtoklás időtartamai, valamint némelyek szintén különbséget tesznek ingók és ingatlanok között, az elbirtoklási időtartam vonatkozásában például ingók vonatkozásában tíz év, míg ingatlanok vonatkozásában harmincéves időtartamot írnak elő.

A változások követése egyebek között az ingatlan-nyilvántartások körében is olyan nagy mennyiségű feladatot eredményezett, amely indokolja, hogy az elbirtoklási idő - bárki tulajdonában álló ingatlanról legyen is szó - a jelenleg hatályos időtartamnál legalább annak felével hosszabbá váljon az ingatlanok vonatkozásában. Persze, ez nem jelenti azt, hogy ezzel a kérdést véglegesen megoldottuk, ehhez szükséges az is, hogy akiknek az állami tulajdonú ingatlanok felleltározása, nyilvántartása, jogi helyzetének rendezése feladatkörébe tartozik, nagyobb odafigyeléssel végezzék munkájukat.

Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartja, és majdan elfogadásra javasolja.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai