Készült: 2024.09.25.13:15:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2016.03.07.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Palkovics László
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PALKOVICS LÁSZLÓ, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az óvodai és a bölcsődei ellátás nemcsak a munka és a magánélet összeegyeztetésének előmozdítását szolgálja, hanem alapvető beruházást is jelent a gyermekek fejlődésébe, javítja a hátrányos helyzetű gyermekek jövőbeni esélyeit.

Szegeden 12 önkormányzati bölcsőde működik 982 férőhellyel és 110 százalékos férőhely-kihasz­nált­sággal, ami azt támasztja alá, hogy igény van a gyermekek ellátására. Ezért aztán érthetetlen, hogy miért tervezi a szocialista városvezetés egy gondozási egység rendelővé alakítását és 24 férőhely megszüntetését. A 2015-2016-os nevelési évet érintő legfontosabb változás a köznevelésben a hároméves kortól kiterjesztő hatályú óvodakötelezettség bevezetése volt. Az intézkedés megalapozta azt az utat, amelynek során a gyermekek már a korai éveiktől azonos eséllyel és hozzáféréssel kezdhetik meg az intézményes keretek között biztosított nevelést, továbbá utat nyitott ahhoz is, hogy időben felfedezhetővé váljanak a későbbi tanulási nehézségek; szükségszerűen lehetővé váljon a korai beavatkozás, a hátrányok csökkentése, és nem utolsósorban mihamarabb megkezdődhessen a tehetségek korai kibontakoztatása is.

Mindezek eredményessége jelentősen befolyásolja az óvodai-iskolai átmenet megkönnyítését, hosszú távon a korai iskolaelhagyók arányának a csökkentését. Amikor tehát egy települési önkormány­zat úgy dönt, hogy bezárja a magas kihasz­nált­sá­gú mutatók szerint jól működő óvodáit, a saját közigazgatási területén lévő óvodás népesség jövőbeni esélyeit veszélyezteti, növelve a hátrányok faktorait.

Azt külön szükséges megemlítenünk, hogy a fenntartó döntéséből eredő intézkedés a köznevelési törvényben foglalt kötelezettségét is megszegni láttatja, amely szerint a döntés eredményeként nem róhat aránytalan terhet a gyermekekre. Aránytalan terhet ró a fenntartó a gyermekekre akkor, ha a nevelés, a nevelés-oktatás körülményeit az átlagos körülményekhez képest ‑ a gyermek, a tanuló életkorát és sajátos nevelési igényét figyelembe véve - lé­nye­ge­sen nehezebbé teszi, vagy intézkedésével jelentős költségnövekedést okoz a szülőknek a gyermek óvodáztatásában, miközben az ágazat a kormány támogatásával, a fenti célok mentén az óvodai férőhelyek fejlesztéséhez, az egyenlő esélyek megteremtésének fenntarthatóságához hazai forrásból is biztosít támogatást. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai